Poslanci viděli stadion pro Sáblíkovou. Podívejte se

Martina Macková
23. 5. 2008 15:30
Špičková hala by mohla stát ve Velkém Oseku
Foto: Aktuálně.cz

Praha - První rychlobruslařský stadion s krytou umělou dráhou, s jehož stavbou je spojena mistryně světa Martina Sáblíková, se představil poslancům.

Sněmovní výbor pro vědu, vzdělání, mládež, kulturu a tělovýchovu odhlasoval, že plán na stadion ve Velkém Oseku ve středních Čechách podporuje a doporučuje ministerstvům financí a školství, aby jej také podpořilo.

"Myslím, že tyto plány bychom měli podporovat. Je to vize, která přinese hodně České republice," míní poslanec Jan Morava (ODS). "Projekt, který nestojí na Václaváku nebo v Nuslích, pomůže i obci a regionu. Já to podporuji," řekl poslanec Vítězslav Jandák (ČSSD).

Český národní bruslařský stadion by měl stát včetně zázemí necelou miliardu. Samotná hala má podle odhadů stát necelých 600 milionů, hotel asi 80 milionů.

Podpora těší, co dál

Stadion bude provozovat společnost, ve které mimo jiné figuruje právě rychlobruslařka Martina Sáblíková.

"Někdy je taková podpora mnoho, jindy nemusí znamenat nic. Je to první krok, budeme vyjednávat dál," řekl Aktuálně.cz po jednání ve sněmovně Vladimír Bartoš z firmy Sport-NowiS.

Poslance zajímaly nejen plány, ale především to, z čeho se bude platit provoz areálu.

Samotná stavba by podle jedné z variant mohla být financována v rámci tzv. PPP projektu, tedy partnerství veřejného a soukromého sektoru. Obec Velký Osek už garantovala, že vloží pozemky a infrastrukturu, další finance by měl dodat stát a kraj.

Provoz by podle odhadů provozovatelů měl ročně stát 20 až 25 milionů korun. Zaplatit ho chtějí z pronájmů reklamních ploch, pronájmu stadionu, ale také hotelu, který má být součástí areálu a na jehož výstavbu by chtěla firma získat peníze z Evropské unie.

Sedm pod jednou střechou

Hala by měla sloužit pro sedm sportů. U areálu by mělo vzniknout středisko vrcholového sportu, hala má ale být ale především k dispozici školám a veřejnosti. Areál zaměstná patnáct lidí.

"Bylo by dobré, kdyby stadion byl. Letos jsme jeli mistrovství republiky venku. Přišly tisíce lidí a bylo mínus dvanáct," řekla Martina Sáblíková, která by měla být jednou z budoucích provozovatelek areálu a ve Velkém Oseku už koupila i parcelu pro svůj dům.

"V červnu bude hotovo územní rozhodnutí, stavět bychom mohli začít na konci roku. Já to ale odhaduji spíš na příští jaro," řekl Bartoš.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy