Poslanci schválili zvýšení rychlosti invalidních vozíků na 15 kilometrů za hodinu

ČTK ČTK
18. 12. 2019 16:31
Rychlost elektrických invalidních vozíků, nad níž by je provozovatelé měli registrovat jako zvláštní vozidlo, se zřejmě zvýší z nynějších šesti na 15 kilometrů za hodinu. Změnu předpokládá novela poslanců ČSSD, kterou ve středu schválila sněmovna.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

"Návrh zákona vychází z toho, že invalidní osoby odkázané na invalidní vozík mají právo se v případě potřeby pohybovat rychleji, aniž by bylo nutné požadovat registraci invalidního vozíku jako motorového vozidla," napsali autoři v důvodové zprávě. Jde například o situace, kdy vozíčkáři potřebují rychle přejet silnici nebo stihnout dopravní prostředek.

Hlavní autor předlohy Ondřej Veselý (ČSSD) tvrdí, že za současného stavu by mohli policisté rychlost invalidních vozíků s motorovým pohonem měřit a za překročení šestikilometrové ukládat pokuty. Na vozíky s vyšší konstrukční rychlostí navíc podle něho pojišťovny přestaly poskytovat příspěvky. Rychlost 15 kilometrů za hodinu předkladatelé zdůvodňují tím, že odpovídá "nikoli extrémně" rychlému běhu člověka.

Předloha, kterou nyní dostane k posouzení Senát, také zvýší za stejným účelem o 40 centimetrů na 1,4 metru délku motorových vozíků. Úpravu doporučila vláda, protože vozíky této délky běžně dosahují. V Česku je kolem 30 tisíc vozíčkářů.

 

Právě se děje

Další zprávy