Praha - Kontroverzní bratři Mašínové, kteří se prostříleli z komunistického Československa, se ani letos nedočkají státního vyznamenání. Poslanecká sněmovna v pátek schválila seznam 31 jmen nominovaných, Josef a Ctirad Mašínové na něm opět chybějí.
Poslanci vybírali z čtyř desítek osobností navržených občany a iniciativami. Poslední slovo ovšem bude mít až prezident Václav Klaus.
Na nejvyšší státní vyznamenání - Řád bílého lva - jsou navrženi odbojáři z 2. světové války. In memoriam to je letec 303. polské stíhací perutě Josef František, který se díky 17 sestřelům během 28 dní při bitvě o Anglii stal nejúspěšnějším střelcem.
Rovněž in memoriam sněmovna žádá ocenit legionáře a účastníka bitvy u Zborova Ondřeje Mézla, který pod jménem Andrej Gak působil jako nejvyšší velitel československých jednotek na Blízkém a Středním východě.
Třetím navrženým je Jan Velík, jenž letos oslaví devadesáté narozeniny. Jako dvaadvacetiletý zběhl k Sovětské armádě, se kterou se zapojil do bojů od Kurska po Dněpr. Přesto byl po válce z armády propuštěn a s rodinou perzekuován. Totalitní režim jej podezíral, že pracuje pro CIC. Po srpnu 1968 vrátil Sovětskému velvyslanectví veškerá vyznamenání.
Na Řád T. G. Masaryka je pak navržena opět in memoriam Dagmar Šimková, autorka knihy Byly jsme tam taky…, jež zachycuje život v ženských komunistických věznicích, kde sama strávila čtrnáct let za roznášení protirežimních letáků.
Na medaili Za hrdinství je pak vedle odbojářů z druhé světové války navržen policista Robert Závěšický, který loni v krnovském obchodním domě zalehl útočníka, který ohrožoval své okolí granátem.
Granát v místě plném lidí vybuchl, Závěšický ovšem zabránil zraněním a zřejmě i dalším ztrátám na životě. Útočník zemřel, policista sám byl vážně zraněn.
"Hanh se o české hospodářství zasloužil"
Medaili Za zásluhy by si pak poslanci dovedli představit například pro jednu z hlavních postav privatizace mladoboleslavské automobilky Škoda Carla Horsta Hanha. "Letos slavíme výročí dvacet let. Myslím, že pokud má jít o zásluhy, tak Hanh se o české hospodářství zasloužil," vysvětloval jméno mladoboleslavský poslanec za ČSSD Jan Hamáček.
Ocenění Za zásluhy si podle poslanců zaslouží i propagátor a zakladatel babyboxů Ludvík Hess, stejně jako spoluzakladatel Konta Bariéry a dětského centra Paprsek Jaroslav Šturma. Obě instituce se zaměřují na děti s handicapem.
Mezi "předvybranými" pro ocenění se objevilo i jméno řádové sestry Magdaleny, vlastním jménem Anny Magdaleny Schwarzové, původem z asimilované židovské rodiny, která se neúspěšně hlásila do kláštera již v roce 1938.
Její přání se jí podařilo uskutečnit až v roce 1948, kdy byla přijata do Řádu bosých karmelitánek. Záhy ovšem musela klášter opustit znovu a později byla odsouzena na 11 let spolu se "špiony Vatikánu". Během normalizace patřila k českému katolickému disentu. V současnosti žije v klášteře v Krakově.
Za zásluhy chtějí letos zákonodárci ocenit rovněž in memoriam sochařku Marii Uchytilovou - Kučovou, spoluautorku pomníku lidických dětí.