Praha - Hrozba hromadných odchodů porodníků v rámci akce Děkujeme, odcházíme vyprovokovala k akci i porodní asistentky. Napsaly otevřený dopis ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi, v němž žádají, aby mohly působit v porodnicích, kde budou lékaři chybět.
"Není to samozřejmě otázka několika týdnů, protože porodním asistentkám v porodnicích jsou teď upírány kompetence. Ale porodní asistentky jsou plně kvalifikované vést nerizikové porody a toho by měl ministr využít. Stejně tak fungují třeba porodnice v Anglii a mimojiné to přináší velké finanční úspory," říká Kateřina Klíčová, výkonná ředitelka Unie porodních asistentek.
Konkrétně unie vyčíslila úspory v českém porodnictví na více než 206 milionů korun ročně.
Otevřený dopis poslaly asistentky ministrovi v pátek dopoledne, žádají v něm o schůzku. Podle jejich představ by v porodnicích měla být vyčleněna místnost nebo patro, kde by probíhaly nerizikové porody a odkud by zároveň dítě či matka v případě problémů mohly být rychle převezeni na plně vybavený porodní sál.
"Tato opatření umožní vznik oddělení porodních asistentek v porodnících, snížení počtu lůžek a ošetřovacích dní a snížení nákladů na mzdy. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem se na Vás znovu obracíme se žádostí o pracovní jednání," píše unie ministrovi zdravotnictví.
Galerie: Děkujeme, že neodcházíte. Umřely bychom
Podle Klíčové v této chvíli tak vůbec nejde o téma domácích porodů, se kterými bývají porodní asistentky v Česku nejčastěji spojovány. "Jde o rozdělení péče, aby se o každou ženu nepečovalo, jako by měla rizikové těhotenství."
Heger už podobně vyšel vstříc i zdravotním sestrám, když po schůzce s jejich prezidentkou Danou Juráskovou slíbil, že jim navýší jejich kompetence a budou dělat některé úkony, které nyní provádějí praktičtí lékaři.
Prezident České lékařské komory Milan Kubek na to reagoval velmi podrážděně. "Je nesmysl se domnívat, že zdravotní sestra je půlka lékaře. Není," řekl v Českém rozhlase.