Pondělí online: Začaly hádky, kdo může za metanol

Domácí Domácí
17. 9. 2012 22:52
Nejnovější vývoj kolem prohibice a otrav metanolem sledujeme online
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Online reportáž - Metylalkoholová epidemie si vyžádala zřejmě již 20 obětí, přestože již třetí den platí zákaz prodeje lihovin s obsahem alkoholu nad 20 procent.

Počty mrtvých policie postupně upřesňuje. U jedné oběti se totiž ukázalo, že se neotrávila metanolem, ale příliš velkým množstvím etanolu. U poslední oběti, ženy z Ostravy, zatím neproběhla pitva.

"V současné době máme potvrzeno 19 úmrtí. Přes třicet lidí zůstává v nemocnici. Máme také 23 zatčených," shrnula v pondělí dopoledne pro Aktuálně.cz Štěpánka Zatloukalová, mluvčí policejního prezidia.

Během pondělka se objevily také další recepty, jak řešit metanolovou kauzu. Sdružení výrobců lihovin navrhuje zrušit použití metanolu ve výrobcích, které by se mohly dostat ke spotřebiteli. Předseda VV Radek John zase radí zpoplatnit kolek na alkohol podobě jako u cigaret. Zatímco u nich se platí 40 Kč za kolek, výrobci alkoholu za něj dají jen 30 haléřů.

Vláda si od prohibice slibuje, že ochrání obyvatelstvo před nebezpečným metylalkoholem. Ministerstvo zdravotnictví připouští, že nedokáže odhadnout, jak dlouho by mohlo nařízení o zákazu prodeje alkoholu platit.

Nepokládá ale za pravděpodobné, že by bylo zrušeno v nejbližších dnech. Otrávených totiž stále ještě přibývá.

Mezitím krizový štáb diskutoval o tom, jak nadefinovat bezpečný alkohol. Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera se všechny otravy dosud týkaly konzumace českých značek. Je tak možné, že by se zákaz v budoucnu netýkal kvalitního zahraničního alkoholu.

"Ale v nejbližších dnech to nebude, situace je stále vážná," řekl ministr.

Otravy metylalkoholem byly zaznamenány i na Slovensku. V nemocnici v Prešově bylo hospitalizováno osm lidí, kteří na rodinné oslavě popíjeli podomácku vyrobenou slivovici z České republiky. Metylalkoholem se otrávili čtyři z nich.

Obchodování s tvrdým alkoholem z Česka zakázalo Polsko. Zákaz by měl zatím trvat měsíc.

O víkendu české nemocnice přijaly dalších sedm pacientů s otravou metylalkoholem. V současné době se tak tuzemské nemocnice snaží zachránit 37 otrávených lidí. Metylalkohol si vyžádal již dvacet obětí.

Poslední hlásí v pondělí ráno Fakultní nemocnice v Ostravě, kde zemřela žena z Českého Těšína. Jedna z obětí, která byla na seznam obětí dříve také zařazena, se otrávila běžným alkoholem (etanolem).

Pondělní události jsme sledovali v online reportáži:

Německé úřady rozšířily varování před škodlivým alkoholem z České republiky na celou zemi. Doposud před ním varovalo jen Sasko sousedící s Českem. K němu se připojilo také západoněmecké Severní Porýní-Vestfálsko. Varování zveřejnil večer na svých internetových stránkách Spolkový úřad pro ochranu spotřebitelů a bezpečnost potravin.

Počet hospitalizovaných roste. Havířovská nemocnice přijala večer dalšího otráveného pacienta. "Byl převezen z Karviné, zatím přesně neznáme jeho zdravotní stav," řekl ČTK primář havířovského ARO Robert Bocek. Nemocnice si už nechala z Městské nemocnice v Ostravě přivézt norský lék fomepizol. "Do Havířova míří pět dávek léku," potvrdil mluvčí ostravské nemocnice Jiří Maléř.

Podle hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslava Palase (ČSSD) může za současné problémy s alkoholem částečně i opakované zvyšování spotřební daně. "V roce 2004 se zvýšila spotřební daň a potom ještě dvakrát, a tím, jak se zhoršují finanční podmínky a lidé mají hluboko do kapsy, roste poptávka po levném alkoholu," řekl v Interview ČT24.

Lékaři v písecké nemocnici potvrdili u 49letého pacienta metylalkohol v krvi. Láhev ve tvaru demižonu o obsahu půl litru s čirou tekutinou údajně koupil jeho kamarád přes internet. "Tento alkohol požil na oslavě v Prešově na Slovensku a jednu láhev si odvezl zpět domů," sdělila mluvčí krajské policie Lenka Holická.

Podle mluvčího ministerstva zemědělství Jana Žáčka Státní zemědělská a potravinářská inspekce provedla dosud přes 8100 kontrol a odebrala 287 vzorků. Osm z nich bylo nevyhovujících. Žádný z nich ale nemohl zdraví výrazně ohrozit, dodal mluvčí.

"Na rozdíl od kolkovného na cigarety, které je již více jak 10 let placeno výrobcem cigaret ve výši 40 korun za jeden kolek, platí výrobce alkoholu pouze 30 haléřů. Z tohoto důvodu, se cigaretář ke kolku chová jako k cenině, a nedochází k nekontrolovatelnému pohybu originálních kolků cigaret na černém trhu. Zatímco u alkoholového kolku je náklad zcela minimální.

A nejen to, pokud výrobce prohlásí, že kolky například ztratil, jsou mu bez potíží a jakékoliv kontroly vydány nové. Z tohoto důvodu je v oběhu velké a nekontrolované množství kolků, které jsou zneužívány pro distribuci pančovaného alkoholu. (...) Vina v tomto případě padá na hlavu Ministerstva financí, které je na situaci dlouhodobě a opakovaně upozorňováno, přesto však situaci neřeší." upozorňuje předseda VV Radek John.

16:45 - "Stávající situace bohužel není ničím novým. Již v roce 2008 se objevila konkrétní novinářská odhalení, kde 50% lihových nápojů v Moravskoslezském kraji bylo pančovaných. Od té doby však nebyly provedeny žádné nápravné kroky," uvedl v úvodu tiskové konference říká Radek John, předseda Věcí veřejných.

John proto představil konkrétní opatření Věcí veřejných k zamezení bujení černého trhu s alkoholem a omezení lihové mafie. Podstatou problému je podle něj obrovské množství originálních kolků na černém trhu.

Jako první účinné a rychlé řešení navrhují Věci veřejné zpoplatnění kolku na alkohol po vzoru praxe u cigaretových kolků.

16:20 - Likérka Drak vydala tiskovou zprávu, v níž "bojuje za očištění svého jména mylně užívaného v souvislosti se všemi případy nelegálně vyrobeného alkoholu":

"Situace na trhu alkoholických nápojů je kritická a volá po změnách v legislativě a přístupu státní správy ke kontrolám. Řešení aktuální situace zákazem prodeje lihovin s obsahem nad 20 % alkoholu Likérka Drak chápe jako dočasné řešení, než se podaří dostat situaci pod kontrolu, a tudíž sama připravuje změny v rámci výroby i distribuce svých lihovin, uvádí se mimo jiné ve zprávě."

Jedná se například o zavedení zpětných ventilů proti opětovnému plnění na všechna balení s objemem nad 1,5 litru. Tato balení na trh uvede v okamžiku obnovení povolení prodeje alkoholu.

"Nebude tedy možné, aby naše originální balení bylo znovu naplněno v černé stáčírně," říká jednatel likérky Pavel Čaniga a dodává: "Myslím si však, že současná situace volá po okamžitém zavedení zpětných ventilů u všech výrobců. Státní správa by v tomto směru měla rychle přijmout potřebná legislativní opatření."

Firma současně znovu podotýká, že všechny testy provedené Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí jednoznačně prokázaly, že veškeré výrobky Likérky Drak neobsahují nepovolené množství metylalkoholu a jsou zdravotně zcela nezávadné," uvádí se také v tiskové zprávě.

16:10 - Policisté zveřejnili zprávu "Zlínští kriminalisté vystoupali do dalšího patra": "Během víkendu se zlínští policisté posunuli blíž vrcholu pomyslné pyramidy, představující systém nezákonného obchodování s alkoholem," začíná zpráva.

Od začátku vyšetřování kriminalisté ze Zlína zadrželi již sedm osob. A těchto sedm osob také obvinili. Tři muži ze Zlínska jsou obviněni z porušení předpisů o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží. Všichni jsou vyšetřováni na svobodě a hrozí jim až tříletý trest odnětí svobody nebo zákaz činnosti. Provinili se hlavně tím, že obchodovali s nekolkovanými lahvemi alkoholu.

Další čtyři muži, tři ze Zlínska a jeden muž z Ostravska, byli zlínskými policisty obviněni ze spáchání přečinu ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti, za což jim hrozí trest odnětí svobody až na osm let.

"Právě zadržení dvaačtyřicetiletého muže z Ostravy nás posunulo ve vyšetřování o stupínek výš nad drobné prodejce a distributory. Muž zřejmě nezákonně obchodoval s větším množstvím lihu," uvedla policie.

15:55 - Vsetínská nemocnice v pondělí dopoledne přijala muže s otravou metylalkoholem. Muž ve věku 46 let je v bezvědomí a jeho stav je kritický, sdělila mluvčí vsetínské nemocnice Lenka Plačková. V tomto zdravotnickém zařízení jde o první případ, všechny intoxikované jedovatým alkoholem v kraji doposud ošetřovala jen zlínská nemocnice.

Pacient ve vsetínské nemocnici je podle Plačkové na umělé plicní ventilaci a provádějí mu dialýzu. Minulý týden nemocnice přijala tři mladé ženy s podezřením na intoxikaci, ale laboratorní testy otravu metylalkoholem nepotvrdily.

15:40 - Zaměstnanci Živnostenského úřadu ve Frýdku-Místku ve spolupráci s městskou policií kontrolovali v souvislosti s otravou občanů metylalkoholem prodejce lihovin, a to nejen ve stáncích, ale také kamenných prodejnách i restauračních a jiných občerstvovacích zařízeních. Kontrola byla zaměřena na původ alkoholu, ale také na okolkování lihovin a na viněty na jednotlivých lahvích, případně barelech.

"Kontrolu jsme provedli ve více jak stovce provozoven na území Frýdku-Místku, včetně okrajových částí města. Navštívili jsme restaurace, bary, herny, trafiky, večerky i čerpací stanice. V jednom z kontrolovaných barů jsme měli podezření na dolévání alkoholu do originálních lahví se zbytky kolků a v jedné restauraci jsme zajistili kolkovaný barel s vodkou. Oba tyto postřehy jsme telefonicky předali celní správě a hygieně," řekla vedoucí živnostenského úřadu Yvetta Králová.

V několika dalších případech se úředníci setkali s alkoholem, který byl předmětem zájmu policie, tedy s rumem a vodkou od likérek AB Style, Lunar a Drak. "Jelikož nemáme technické vybavení na ověřování kolků, nejsme oprávněni odebírat vzorky alkoholu a ne vždy nám byly předloženy ke kontrole dodací listy, předali jsme i v těchto případech informace celní správě," dodala Králová.

15:30 - Do současnosti zadrželi kriminalisté v Moravskoslezském kraji celkem 14 podezřelých osob, zůstává 13 obviněných a osm osob vzal soud do vazby.

Totožný zůstává i počet obětí intoxikovaných methylalkoholem v regionu - 12 osob. Kriminalisté řadu dnů pokračují v úkonech trestního řízení, počet prohlídek prostor (ať už domovních prohlídek či jiných prostor) je v tuto chvíli na stavu 35.

Specialisté Odboru kriminalistické techniky a expertiz Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje provedli stovky chemických expertiz. Právě jejich stanovisko bývá v počátcích prověřování zásadní.

15:20 - Další dva pacienty s otravou metanolem v pondělí přijali lékaři zlínské nemocnice. Jde se o osmadvacetiletého a dvaačtyřicetiletého muže. Muži komunikují a jsou bez větších potíží. Údajně pili slivovici a kombinovali dvě od dvou různých dodavatelů, sdělil primář Radovan Turek.

V krajské nemocnici Tomáše Bati je kvůli požití závadného alkoholu hospitalizováno už 12 osob, z toho sedm mužů a pět žen. Zdravotní stav dříve přijatých pacientů se zlepšil. Lékaři v neděli dokonce probudili z umělého spánku tři z nich, dva muže a jednu ženu, které přijali v nemocnici minulý týden v kritickém stavu

15:00 - Vrchní státní zastupitelství v Olomouci v nebližších dnech rozhodne o tom, které ze státních zastupitelství bude nad případem otrav metylalkoholem vykonávat dozor. Novinářům to v pondělí řekl olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.

"Naše úloha je sjednotit postup na Moravě," uvedl žalobce. Podle některých spekulací by mohlo kauzu převzít zlínské státní zastupitelství. "Já v tuto chvíli nebudu říkat, co budeme činit zítra nebo pozítří. Je však pravděpodobné, že by měl věc dozorovat jeden státní zástupce," podotkl Ištvan.

14:30 - Třiačtyřicetiletý muž z Lipníku nad Bečvou na Přerovsku obviněný v souvislosti s případy otrav metanolem do vazby nepůjde. Přerovský soudce v pondělí návrhu na jeho vzetí do vazby nevyhověl a muž byl propuštěn ze zadržení. Na svobodě je stíhán také druhý muž, který si vyslechl obvinění již v pátek večer. Ani v jeho případě soud návrh na vzetí do vazby neakceptoval.

"Obviněný byl propuštěn ze zadržení na svobodu," řekl v pondělí soudce Martin Lýsek. Policisté muže chtěli umístit do vazby kvůli obavě z útěku, pokračování v trestném činu a kvůli možnému ovlivňování svědků. Soudce však uvedl, že podle spisu jde o nedbalostní trestný čin s vážnými následky, ale ani jeden ze tří vazebních důvodů se neprokázal.

14:00 - Zhruba desítku prohřešků proti zákazu prodávat a nabízet alkohol zjistily víkendové kontroly na západě Čech. Policisté, celníci a pracovníci České obchodní inspekce (ČOI) provedli za víkend tisíce kontrol obchodů, stánků, restaurací či barů, uvedli mluvčí policie a celníků a ředitel západočeského inspektorátu ČOI.

Inspektoři ČOI za víkend při zhruba 350 kontrolách v Plzeňském a Karlovarském kraji zjistili celkem 12 závad, z toho deset se týkalo porušení zákazu prodeje a nalévání alkoholu, řekl oblastní ředitel ČOI Milan Javorský. Ve dvou případech šlo o porušení nařízení o značení alkoholu. Inspektoři kontrolovali restaurace, stánky i bary.

Policisté podle mluvčí Martiny Korandové provedli od pátku do dnešního rána na území Plzeňského kraje 3910 kontrol, jen v jednom případě zjistili v provozovně několik lahví alkoholu, který tam už neměl být.

13:40 - Sdružení výrobců lihovin oznámilo, že navrhne "úplné zrušení použití metanolu ve výrobcích, které by se mohly dostat ke spotřebiteli". Jak Kučera uvedl, "do roku 1980 byl metanol na seznamu jedů. Každý litr metanolu byl evidován. V roce 1990 se to uvolnilo. Dnes metanol není jed, jen toxická látka."

Více čtěte zde

13:25 - Kučera shrnuje, co přispělo k bujení černého trhu: Liknavost celní správy a dalších státních úřadů na upozornění na bující černý trh, na snadnou dostupnost legálního lihu, na výjimky z denaturace. "Dnes se i náplň do zapalovačů dělá z kvasného lihu. Proč?"

Důležitý je i fakt, že 80 % ceny je spotřební daň. "Zisky jsou proto tak enormní, že se to bohatě vyplácí nějakým skupinám se tímto zabývat."

13:20 - Pavel Kučera, předseda Sdružení výrobců lihovin: "Nelegální trh činí 20-25 % lihovin. Žádný z našich členů se na černém trhu nepodílí. Malí výrobci ovšem nemají tolik peněz na drahé originální lahve, na těžko padělatelné etikety. Velké likérky navíc zaměstnávají své detektivy, takže pak ti výrobci pančovaného alkoholu jdou cestou nejmenšího odporu. Malé likérky nemají tolik šancí se bránit."

Většina členů sdružení podle něj uvažuje o zastavení výroby, pokud ji už nezastavila, ztráty jdou do milionů korun denně.

13:00 - Jak již uvedl v poledne ministr zdravotnictví Leoš Heger, jednoho otráveného metanolem má i nemocnice v Písku. Lékaři v písecké nemocnici potvrdili u devětačtyřicetiletého pacienta metylalkohol v krvi. Láhev ve tvaru demižonu o obsahu půl litru s čirou tekutinou údajně koupil jeho kamarád přes internet. Tento alkohol požil na oslavě v Prešově na Slovensku a jednu láhev si odvezl zpět domů, sdělila v pondělí mluvčí krajské policie Lenka Holická.

"Do nemocnice přišel muž v neděli večer. Cestou domů mu volal kamarád ze Slovenska, který alkohol koupil, že má navštívit lékaře, protože se jemu a dalším lidem udělalo špatně," uvedla mluvčí. Následně u muže lékaři potvrdili přítomnost metylalkoholu v krvi, muž je nadále hospitalizován. Láhev policisté zabavili a předali celníkům.

12:40 - V Moravských Budějovicích na Třebíčsku objevili kriminalisté přes 1500 litrů nelegálně pořízeného alkoholu. Jde o provoz, kde se alkohol prodával. Na místě se našly také etikety značek AB Style a Likérky Drak, které se na jiných místech v Česku objevily na nebezpečném alkoholu.

12:15 - Leoš Heger po zasedání krizového štábu: "20 milionů lahví je 'zmrazeno' ve skladech mimořádným opatřením. Síť se bude čistit jen velmi pomalu. Podobné katastrofické případy pamatují, že lidé umírali ještě půl roku po hlavní epidemii."

Ministr zdravotnictví rovněž zpochybnil finanční ztráty, které stát údajně utrpěl na daních za alkohol po zavedení prohibice: "Alkohol je stále veden jako metla lidstva. Jsou tu těžké zdravotní dopady. Ze 16 miliard, které stát vybere na daních, dá 16 miliard na nápravná opatření - 5 miliard na likvidaci zdravotních dopadů, zbytek na řešení patologických jevů ať již kriminálních, či nekriminálních. S konzumací 12,1 čistého litru na jednoho obyvatele jsme na třetím místě v žebříčku 38 zemí OECD, za námi jsou i Rusové, Dánové, Irové či Britové."

12:08 - Jaroslav Hruška, náměstek ministra vnitra, po zasedání krizového štábu: "Policie má několik verzí. Ostřikovače jsou jen jedna z verzí. Odmítám, že by jediná stopa vedla do Polska. Technologicky je to možné, z ostřikovačů lze metylalkohol získat."

12:05 Policejní prezident Martin Červíček po zasedání krizového štábu vlády: "Máme 23 zadržených. Případy mají svou spojitost. Žádný policista není oprávněn lokálně poskytovat informace. Rozpracováváme jednotlivé případy. Jsme na stopě výše postaveným organizátorům. Nechtějte po nás podrobnější informace, zkazilo by to vyšetřování. Dejte nám čas, jsme v rozhodující fázi."

12:00 - Leoš Heger po zasedání krizového štábu vlády: "Za posledních 24 hod. se objevilo 6 nových případů otrav. Opět převažovala severní Morava: Opava, Ostrava, Třinec. K tomu ještě Písek a dva případy má Praha." Máme celkem 36-40 hospitalizovaných. Ne všechny hospitalizace na otravu metanolem se totiž prokážou. 19 úmrtí je potvrzených, 4 čekají na výsledky pitvy.

Čtyřem pacientům byl podán nový lék fumetizol, zbývá 26 dávek. V případě nutnosti by sem byla látka oficiálně dovezena a zaplacena."

11:40 - Celní ředitelství Brno k zajištěným podezřelým lihovinám: Lahve byly označeny odcizenými kontrolními páskami (kolky), mimo jiné vydaných i pro AB style a Drak. Zcizení některých šarží kontrolních pásek bylo hlášeno v minulých letech. Budou odebrány vzorky, analýzy pravděpodobně provede KHS z důvodu urychlení.

11:20 - Dva muži, kteří se v Praze otrávili metanolem, dál zůstávají ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN). Třicetiletý pacient, jehož nemocnice přijala v pátek, je nadále v umělém spánku. Je už ale mimo nebezpečí. Stav jeho osmapadesátiletého známého, který s ním popíjel, se velmi zlepšil a je stabilizovaný. S dvojicí pil i další muž. Ten o víkendu vyšetření odmítl. Podle mluvčí nemocnice Petry Pekařové do nemocnice dosud nepřišel.

"Třicetiletého muže se podařilo přes víkend vyléčit. Je mimo nebezpečí. Dál je připojen na přístrojích a zůstává v umělém spánku, není ale už na dialýze. Druhý pacient prokázal velké zlepšení a je stabilizovaný," uvedla Pekařová. Podle ní oba otrávení už nemají metanol v těle. U druhého pacienta nemuseli lékaři ani nasadit lék fomepizol.

11:00 - Ve spolupráci s Policií ČR se jihomoravským celníkům v rámci kontrolní činnosti podařilo odhalit nelegální palírnu alkoholu v Hustopečích u Brna a distribuční sklad neznačených a nezdaněných lihovin na Znojemsku. U obou případů Celní ředitelství Brno zahájí trestní prověřování z důvodu podezření ze spáchání trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby.

10:45 - V kontrolách Celního ředitelství Brna uvízlo 2400 litrů podezřelých lihovin. Na jižní Moravě a na Vysočině jihomoravští celníci zkontrolovali 354 provozoven. Jednalo se o velkosklady, restaurace, bary, smíšená zboží i večerky. V deseti případech bylo zjištěno porušení zákona.

V polovině případů majitelé lihovin nebyli schopni doložit jejich původ a prokázat řádné zdanění. Polovina zajištěných lihovin nebyla označena kontrolní páskou. Ve dvou případech byla v lihovinách zjištěna přítomnost chloridů, což zakládá podezření, že mohly být vyrobeny z denaturovaného lihu, který není určený ke konzumaci.

"Celníci zajistili celkem 2 408,9 litru podezřelých lihovin, přičemž únik na spotřební dani by mohl dosáhnout čtvrt milionu korun. Z kontrolovaného alkoholu odebrali řadu vzorků, které zaslali k odborné expertize do celně-technické laboratoře v Praze," sdělila Lada Temňáková, tisková mluvčí CŘ Brno.

10:20 - Za fámu považuje mluvčí polského policejního prezidenta informace, že jedovatý alkohol zabíjející v ČR mohl pocházet z nemrznoucích směsí z Polska. I podle českých policistů jde jen o jednu z vyšetřovacích verzí.

"Já ty informace považuji za fámu," řekl v pondělí polské agentuře PAP mluvčí policejního prezidenta Mariusz Sokolowski. "Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by zdroj toho alkoholu byl v Polsku," dodal. Připomněl ale, že kvůli tomu, že Polsko sousedí s Českem, existuje pravděpodobnost, že se část jedovatého alkoholu dostala i do Polska.

Více čtěte zde

10:05 - Manžel ženy, která v neděli umřela v Ostravě, leží v druhé třinecké nemocnici. Jeho stav se zlepšuje a hladina metanolu v krvi se pomalu snižuje. Uvedl to primář ARO Nemocnice Třinec Marian Bárta, podle nějž muž nebude mít žádné trvalé následky. Nemocnice přijala v pátek i mužovu tchyni, která s manželským párem popíjela alkohol, její zdravotní stav byl ze všech tří od počátku nejlepší.

Společně ve čtvrtek večer a v noci vypili neokolkovanou litrovou láhev tuzemáku. Zatímco však muž s tchyní ještě pokračovali a pili kvalitní alkohol, žena už nic dalšího nepila. "Manžel si v pátek myslel, že vyspává, a až do odpoledne ji nebudil. Když k ní přijela sanitka, žena už byla v bezvědomí a dusila se," řekl Bárta.

Druhým dvěma účastníkům oslavy tak došlo, že byli otráveni. "Pokračovali i v pátek v pití, ale pili už kvalitní alkohol. To mužovi zachránilo život. V krvi měl tři promile metylalkoholu, ale vzhledem k tomu, že si neustále udržoval hladinku etanolu, k přeměně metanolu na kyselinu mravenčí nedošlo," řekl Bárta.

Pacient dostával norský lék fomepizol. "Lék určitě zabral. Pro zdravotnický personál je jeho podávání jednodušší a pohodlnější. Je to velká výhoda, ale ta cena je astronomická, takže se nedivím, že se rozděluje podle klinického stavu pacientů a dostávají ho nejtěžší případy," řekl primář. Fomepizol už u pacienta nahradili etylalkoholem.

9:50 - Jihomoravští kriminalisté se intenzivně věnují šetření případu prodejce, který nabízel slivovici kontaminovanou metylalkoholem. Tou se otrávil osmatřicetiletý muž, který je v současné době hospitalizovaný v boskovické nemocnici.

"Prodejce využíval k inzerci internetové servery Bazoš.cz, Inzercebazar.cz či Hyperinzerce.cz; vyloučit však nemůžeme ani další webové stránky. Vystupoval nejen pod e-mailovou adresou [email protected] (jak už jsme informovali včera), ale jak se podařilo zjistit kriminalistům, používal také e-mail [email protected]. Slováckou slivovici prodejce nabízel i na vývěsce v obchodních domech Tesco a Kaufland v Uherském Brodě.

Destilát distribuoval v PET lahvích, ale vyloučit nemůžeme ani jiné obaly. Nabízenou slivovici pak posílal zákazníkům poštou, nabízel i osobní odběr," popisuje mluvčí policie Petra Vedrová.

Kriminalistům se muže podařilo ustanovit a zadržet, v současné době probíhají úkony trestního řízení. Komunikují se všemi dostupnými odběrateli. Byli jimi i lidé na slovenské oslavě v Prešově.

Více čtěte zde

8:55 - Celkem 170 policistů se v neděli zapojilo do kontrol, které pokračovaly na území Kraje Vysočina, v souvislosti s vyhlášeným mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR.

"Za uplynulých čtyřiadvacet hodin, tedy od včerejšího rána do dnešního rána, jsme v Kraji Vysočina provedli 592 kontrol. Při kontrolách zkontrolovali celkem 565 objektů. Některé provozovny a akce byly kontrolovány opakovaně. V průběhu kontrol nebyly zjištěny poznatky, že by někde docházelo k porušování zákazu prodeje alkoholu. V kontrolovaných prodejnách a dalších provozovnách byl alkohol různým způsobem zakrytý nebo byl zcela uklizený z prodejních pultů a regálů," informuje policejní mluvčí Kraje Vysočina Dana Čírtková.

Více čtěte zde

8:45 - "V době od nedělních 6 hodin do pondělního rána zkontrolovalo celkem 131 policistů 1032 provozoven v celém Olomouckém kraji. Nebylo zjištěno žádné porušení mimořádného opatření," informuje krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková.

8:30 - Žena, která se v Českém Těšíně otrávila metanolem, zemřela ve Fakultní nemocnici Ostrava. V pondělí to řekl mluvčí nemocnice Tomáš Oborný. Jde o 20. oběť jedovatého alkoholu v Česku. Zatím však neproběhla pitva. Žena ležela od pátku v kritickém stavu v Nemocnici Podlesí v Třinci, v neděli večer byla po dohodě s rodinou převezena do Ostravy a ještě téhož dne zemřela.

8:17 - Policie pokračuje ve zveřejňování dílčích informací z průběhu pátrání po původu masové otravy alkoholem. Šéfové týmu Metyl, který má případ na starosti, tvrdí: jedním z 23 dosud zatčených by mohl být i klíčový člověk - hlavní dodavatel jedu. Policie to zatím zmiňuje bez dalších podrobností. Aktuálně.cz ve svém ranním vydání upozorňuje, že skutečné rozkrytí sítě bude věcí mnohem komplikovanější - alkoholová mafie je totiž přísně organizovaná, aby ji nešlo rozplést a dostat se k hlavním lidem.

Čtěte více v článku Sabiny Slonkové: Lihová mafie má náskok, policii nabízí jen chapadla

7:06 - Jed v alkoholu původem z nemrznoucích směsí do ostřikovačů z Polska? Jako jednu z variant, s nimiž při vyšetřování pracují, tuto informaci potvrdili Lidovým novinám čeští policisté. "Je to jedna z verzí. Ale dokud není jediná, tak se pokračuje ve vyšetřování," uvedl náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Skikrosařka Kučerová byla sedmá na SP v Gruzii

Skikrosařka Nikol Kučerová byla sedmá na Světovém poháru v Bakuriani a zajela nejlepší výsledek v sezoně. Sedmnáctiletá Diana Cholenská si v Gruzii 15. místem vytvořila kariérní maximum.

Jednatřicetiletá Kučerová v Bakuriani, kde startovalo šestnáct lyžařek, zvládla první vyřazovací jízdu a z druhého místa postoupila do semifinále. V něm obsadila čtvrté místo a nastoupila do malého finále, v němž si třetí příčkou zajistila celkovou sedmou pozici. Cholenská nedokončila čtvrtfinálovou jízdu.

Závod vyhrála Švýcarka Fanny Smithová a po pátém vítězství v sezoně ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení SP ve skikrosu. Mezi muži se z premiérového pohárového triumfu radoval Němec Florian Wilmsmann.

V březnu čekají skikrosaře závěrečné dva závody v ruském Sunny Valley a švýcarském Veysonnaz.

SP ve skikrosu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Wilmsmann (Něm.), 2. Mobärg (Švéd.), 3. Schmidt, 4. Leman (oba Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Howden (Kan.) 562 b., 2. Lenherr 347, 3. Regez (oba Švýc.) 341.

Ženy: 1. Smithová (Švýc.), 2. Näslundová (Švéd.), 3. Bergerová Sabbatelová (Fr.), 4. Thompsonová (Kan.), …7. Kučerová, 15. Cholenská (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Smithová 765, 2. Thompsonová 457, 3. Bergerová Sabbatelová 414, …13. Kučerová 174, 29. Cholenská 35.

před 23 minutami

V Adelaide vyhrála Šwiateková, po Roland Garros má druhý titul

Polská tenistka Iga Šwiateková vyhrála turnaj v Adelaide a po loňském senzačním triumfu na grandslamovém Roland Garros získala na okruhu WTA druhý titul. Světová osmnáctka ve finále porazila druhou nasazenou Švýcarku Belindu Bencicovou dvakrát 6:2.

Devatenáctiletá Šwiateková neztratila v pěti zápasech na tvrdém povrchu v Adelaide ani set. Finále trvalo jen hodinu a šest minut, Bencicová v něm soupeřce pomohla osmi dvojchybami a v obou sadách přišla dvakrát o servis. Vítězka ji při svém podání nepustila ani k jedinému brejkbolu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy