Pozor na slivovici přes internet, nabádá policie

Domácí Domácí
17. 9. 2012 11:40
Slivovicí se otrávilo několik lidí, policie už prodejce zadržela

Brno - Jihomoravští kriminalisté varují před pančovanou slivovicí, kterou prodejce nabízel přes inzeráty na internetu nebo na vývěskách v obchodních domech v Uherském Brodě.

Slivovicí, která má v sobě metanol, se otrávil osmatřicetiletý muž. Ten nyní leží v boskovické nemocnici. Slivovici přes internet si objednal i muž na oslavu v Prešově, kde se rovněž čtyři lidé otrávili.

Policie už prodejce zadržela.

"Prodejce využíval k inzerci internetové servery Bazoš.cz, Inzercebazar.cz či Hyperinzerce.cz; vyloučit však nemůžeme ani další webové stránky. Vystupoval pod e-mailovou adresou [email protected] a [email protected]," uvedla policejní mluvčí Petra Vedrová.

Slováckou slivovici podle ní prodejce nabízel i na vývěsce v obchodních domech Tesco a Kaufland v Uherském Brodě.

Prodejce slivovici distribuoval v PET lahvích, policie ale nevyloučila ani další obaly. Nabízený destilát pak posílal zákazníkům poštou, nabízel i osobní odběr.

"Kriminalisté už muže zadrželi, v současné době probíhají úkony trestního řízení. Komunikujeme se všemi odběrateli, které se nám podařilo zjistit z telefonního výpisu a výpisu e-mailové komunikace prodejce," uvedla Vedrová.

Kriminalisté zjistili, že několik litrů podezřelé slivovice si na domácí oslavu koupili zákazníci ze Slovenska. Hned v sobotu proto kontaktovali slovenskou policii s žádostí o spolupráci.

Texty zveřejněných inzerátů:

Nabídka: Prodám kvalitní jemnou slováckou slivovici z vlastních švestek. Výborná chuť i kvalita. Obsah alkoholu 50 %, rok pálení 2011. Košt osobně samozřejmostí. Páleno legálně v pěstitelské pálenici. Možnost zaslat i na dobírku. Cena 240 Kč/l. Při větším odběru možná sleva. Místo odběru Uherský Brod nebo Praha. E-mail: [email protected].

Prodám výbornou domácí slováckou slivovici z vlastních švestek. Chuťově velmi jemná a lahodná, bez přidaného cukru. Obsah alkoholu 50 %, rok pálení 2011. Páleno legálně v pěstitelské pálenici. Košt osobně je samozřejmostí. Možno zaslat i na dobírku. Cena 230 Kč/l. Při větším odběru možná sleva. Místo odběru Uherský Brod nebo Praha. E-mail: [email protected].

"Slovenští kolegové neprodleně vyrozuměli muže, který si podezřelý destilát koupil, a následně všechny osoby, které jej na páteční oslavě konzumovaly, aby se ihned dostavily k lékařskému ošetření," popsala mluvčí.

Rozbor vzorku lihoviny, který zajistili policisté na Slovensku, přítomnost metylalkoholu potvrdil. Jeden z mužů, který se zúčastnil slovenské oslavy, pak odjel do Písku, kde je hospitalizovaný v nemocnici.

Policisté důrazně varují všechny, kteří si přes tyto nebo obdobné inzeráty podezřelou slivovici koupili, aby ji v žádném případě nekonzumovali a aby o tom informovali policii prostřednictvím linky 158.

Pokud už destilát někdo ze zákazníků požil, měl by okamžitě vyhledat lékařskou pomoc a podrobit se vyšetření a případné léčbě možné otravy metylalkoholem.

Pokud podezřelé lahve má někdo z občanů doma, policisté jej žádají, aby je přinesl na nejbližší policejní služebnu, nebo je o tom informoval na lince 158.

Policisté na jižní Moravě během neděle a noci na pondělí zkontrolovali dodržování zákazu prodeje alkoholu nad dvacet objemových procent v dalších téměř 1400 provozovnách.

"Dosud jsme neoznamovali správnímu orgánu žádné porušení tohoto mimořádného opatření," dodala Vedrová.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy