Politolog: Sobotka špatně načasoval vládní otřesy. Tři roky se tváří jako že nic, pak dělá revoluci

Domácí Domácí
Aktualizováno 14. 6. 2017 15:27
Premiér Bohuslav Sobotka uvažuje o tom, že odejde z čela ČSSD. Po propadu preferencí sociálních demokratů se spekuluje, že by Sobotku v čele strany mohl nahradit Lubomír Zaorálek nebo Milan Chovanec. Na otázky čtenářů Aktuálně.cz odpovídal politolog Lukáš Jelínek.
Online rozhovor s politologem Lukášem Jelínkem
Dotazovaný právě odpovídá
Politolog Lukáš Jelínek odpovídá od 13:00.
Přejít k dotazům

Praha - Sociální demokracií otřásá krize, její preference strmě padají a možným řešením by mohlo být i odstoupení lídra strany Bohuslava Sobotky. O tom, kdo stranu povede do voleb, se rozhodne na grémiu už ve středu odpoledne.

Podle politologa Lukáše Jelínka nemůže za prudký pád sociální demokracie jen vládní krize, ale především jiné dva faktory. První je, že voliči se nerozhodují podle vděku za odvedenou práci, nýbrž podle vzbuzených očekávání. "Za druhé, od politiků se v době reality show chce, aby byli maximálně autentičtí, bezprostřední, přesvědčiví," napsal politolog s tím, že právě v těchto aspektech sociální demokraté pokulhávají. ČSSD podle něj také škodí, že "netvoří jeden tým".

Bohuslav Sobotka podle něj také špatně zvolil načasování vládních otřesů, které v souvislosti s nečekaným oznámením demise, jejím stažením a odvoláním ministra financí Andreje Babiše v květnu způsobil. "Nejde se tři roky tvářit jako že nic - a pak dělat revoluci," upřesnil Jelínek.

Etická témata nejsou mezi voliči dvakrát in

Vládní krize odehnala voliče hlavně sociální demokracii také proto, že témata, kolem nichž se krize odehrávala, nejsou pro voliče ČSSD prioritní. "Naopak sympatizanty ANO stmelila, zvlášť když Andrej Babiš a jeho příznivci vytvořili obraz štvanice, spiknutí, 'účelovky'," dodal politolog s tím, že "etická témata nejsou mezi voliči, na které míří ČSSD, dvakrát in".

ČSSD také ubližuje nedisciplinovanost voličů a problém strany srozumitelně popsat své hodnoty a programové pilíře. "Voliči sociální demokracie se řadí k nejvlažnějším. Hodně též dají na pocit, emoce, s nimiž ANO pracuje lépe než ČSSD šustící papírem," myslí si politolog.

Že by odstoupení nebo odvolání předsedy ČSSD Sobotky pomohlo k oživení strany, si politolog nemyslí. "Stát v čele vlády a politické strany s sebou nese mimořádný stres. Málokterý politik v Sobotkově roli jej dokázal ustát bez ztráty kytičky. Nikde není psáno, že by v premiérské pracovně nedolehl i na Andreje Babiše," dodal.

Oslabení zemanovského křídla

Sobotkovu práci v čele vlády hodnotí protichůdně. "Na jedné straně se mu podařilo prosadit do vládní politiky tolik sociálnědemokratických priorit jako málokomu před ním. Na straně druhé, neměl sílu pohnout s dlouhodobými problémy ČSSD, kostlivci ve skříních, " napsal. "Také si s jeho érou budeme připomínat oslabení takzvaného zemanovského křídla," dodal.

Pokud by Sobotka z čela strany odstoupil, jsou podle něj ve straně osobnosti, které by mohly partaj stabilizovat. Vytáhnout ČSSD zpět na vrchol se jim ale nejspíš nepodaří. "Víc potenciálních silných lídrů vidím mezi některými mladými členy a aktivisty, kteří si ještě budou muset šest deset let počkat," upřesnil.

Online rozhovor s politologem Lukášem Jelínkem

Dotazovaný právě odpovídá
Politolog Lukáš Jelínek odpovídá od 13:00.
Aktualizovat reportáž
14. 6. 2017
Ptá se: Irena

Dobrý den. Jak si vysvětlujete, že souboj A. Babiše a B. Sobotky poškodil viditelně víc B. Sobotku, zatímco A. Babiše se celá krize jakoby nedotkla. A to přesto, že je podezřelý z celé řady přinejmenším neetických a možná i protizákonných činů? Jsou jeho voliči tak zfanatizovaní nebo lhostejní?

Odpovídá: Lukáš Jelínek

Dobrý den, už jsem to tu naznačil: etická témata nejsou mezi voliči, na které míří ČSSD, dvakrát "in". Na druhou stranu, 30% podpory pro ANO naštěstí ještě není většina společnosti. Mám pro důvody nástupu ANO i jeho voličskou podporu pochopení. Na krizi skutečně zadělaly převážně tradiční strany. Přesto tvrdím, že s parlamentní demokracií, právním státem a nezávislostí médií nelze hazardovat. Dělme se na ty, co volí spíš doprava, a na ty, co volí spíš doleva. Za tím je programový spor. Plytká hesla odmítám. Když bude ANO reprezentovat pan Pilný s představou seniorů v sedmdesáti sekajících městský trávník, budu s ním polemizovat, ale budu spokojený, že polemizuji se srozumitelným názorem. Je ale na politických stranách, aby prokázaly, že hodnotový spor je důležitější než divadlo kolem. Žádný strom však neroste do nebe. Věci veřejné vydržely jedno volební období, k Václavu Klausovi voliči nekriticky vzhlíželi nějakých šest let, prostě všechno má svůj čas.
A čas je bohužel i tím, co teď pálí mne.
Děkuji za kompetentní otázky, přeji hezký zbytek dne a jsem zvědavý, co se v něm nakonec urodí :-)

14. 6. 2017
Ptá se: Richard Ruibar

Jaký vliv na pokles preferencí ČSSD podle vás má jejich antagonismus vůči OSVČ, který zejména v tomto volebním období narostl do význačné míry?

Vzpomeňme jen různé fabulace typu: Zaměstnanců jsou 3,5 mil, zatímco OSVČ 1 mil. A z toho odvozený nepoměr ve vybraném pojistném. O tom, že z toho milionu OSVČ jich takřka polovina jsou lidé, co to mají na vedlejšák a tedy odvádí pojistné jinde (u svého zaměstnavatele) se mlčí.

Nebo ona tabulka prezentovaná na jedné tiskové konferenci ing. Mládkem (pro připomenutí http://www.caucesko.cz/cssd-haji-zajmy-hornich-20/), která srovnávala zdanění OSVČ u nás a v sousedních zemích. Tato tabulka začínala průměrným příjmem 50 tis./měs a dále pokračovala 50 a 150 tis. měsíčně. Přitom průměrný výdělek OSVČ byl v tomto období jen 35 tisíc/měs. A při těchto nižších příjmech výpočty vycházely daleko méně v neprospěch zaměstnanců.
Ptám se z pozice OSVČ, který býval skalním voličem ČSSD, ale po těchto útocích je volit nebudu. Když jsem pro ně parazit a jedinou omluvou je, že to slovo je nevhodné, ale obsah byl správný, tak to tedy ne! Kdyby aspoň nepoužívali zmanipulované argumenty ...Zajímalo by mě ale jak to dopadá celkově na preference ČSSD. Netuším kolik měla voličů v řadách OSVČ, když dosahovala okolo 30%. Třeba jsem byl jejich jediný volič z řad OSVČ a nemusí je tedy moje ztráta mrzet.Podle mě je tahle politika stavěná na nenávisti velkou chybou, obecně. Navíc si myslím, že postavení průměrné OSVČ je stejné jako průměrného zaměstnance a že by proto rozumná levice měla oslovovat i je a ne se k nim otáčet zády (a navíc za to nic nezískat).

Odpovídá: Lukáš Jelínek

Nevím, jestli jsou někde k dispozici data, z nichž by šlo vyčíst podíl OSVČ na elektorátu ČSSD. Každopádně soudím, že strana, která chce společnost stmelovat, nesmí žádné skupiny ostrakizovat. Nemám ale pocit, že by ČSSD vedla válku s OSVČ. A téma odvodů je legitimní. Jinak se Vám přiznám, že sám jsem se za vlády ČSSD stal OSVČ - a ve volbách se budu rozhodovat podle jiných kritérií, než je vztah soc.dem. k nám :-)

14. 6. 2017
Ptá se: Jan

Počítejme s variantou, že nejpozději po volbách předseda Sobotka v čele ČSSD skončí, resp. volebním neúspěchem k tomu bude dotlačen. Vidíte v nynějších TOP představitelích strany někoho, kdo by byl schopen stranu povznést a vést ji po dobu dalších 3-6 let?

Odpovídá: Lukáš Jelínek

Těžká otázka. Než přišel Jiří Paroubek, také panovala personální skepse. Myslím, že jsou v ČSSD politici, kteří ji mohou stabilizovat, převést těžkým obdobím, Ale víc potenciálních silných lídrů vidím mezi některými mladými členy a aktivisty, kteří si ještě budou muset šest, deset let počkat.

14. 6. 2017
Ptá se: Libuše Novotná

Jsem si jista, že soc. dem. nemá pod vedením B.Sobotky jakkoli příznivě uspět. Na občany ČR působí jako červený hadr v aréně.Bohužel vyvést tuto stranu nedokáže žádný ze současných nabízivších se jeho kolegů ve straně. Proč nedat šanci panu Zimolovi. Ale v politice bohužel o dobro věci jde až na posledním místě.

Odpovídá: Lukáš Jelínek

Nechme to na sociálních demokratech. Ale nevěřím tomu, že kdyby si teď třeba pan Zimola založil vlastní stranu, stoupal by nahoru. Ta jeho chyba se štědře odměňovaným manažerem krajských nemocnic, co mu stavěl chatu, byla ukázkou neprozíravosti. Lidé bývají na podobné móresy hákliví. A když si toho nevšimnou sami, naservíruje jim to nejpozději politická konkurence před volbami. Co ale je problém celé ČSSD - netvoří jeden tým. Centrum málo mluví s regiony, regiony si nic nedělají z centra. A když se nedaří, jedni přehazují odpovědnost na druhé. Tudy cesta nevede,

14. 6. 2017
Ptá se: Petr

Myslíte si, že za setrvalým poklesem preferencí ČSSD stojí promyšlená kampaň v Babišových médiích, jak ji naznačily zveřejněné odposlechy?

Odpovídá: Lukáš Jelínek

To by bylo příliš jednoduché a příliš pohodlné vysvětlení.

14. 6. 2017
Ptá se: Olga Krpalová

Dobrý den,
můj osobní názor na současnou situaci v ČSSD je ten,že si tyto problémy způsobil pan Sobotka sám tím,že se až hystericky snažil odstranit z vlády pana Babiše a k tomu odstraňoval svoje protivníky ve vlastní straně.Souhlasíte se mnou,nebo máte jiný názor. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Odpovídá: Lukáš Jelínek

Dobrý den, nemyslím, že by se pan Sobotka choval hystericky. Spíš bych mu vyčítal načasování vládních otřesů. Nejde se tři roky tvářit jako že nic - a pak dělat revoluci. Z protivníků ve straně, pokud vím, odstranil jen pana Zimolu z jihočeské kandidátky, kde k tomu byly důvody. Další odchody byly spíš dány tím, že někteří sociální demokraté nechtěli být s B.Sobotkou pod jednou střechou.

14. 6. 2017
Ptá se: Pavel Filip

Vážený pane Jelínku,
já jsem přesvědčen, že dominantní příčinou propadu ČSSD je přílišný důraz na rovnostářskou politiku, tj. nadržování neschopným a trestání schopných - jinak řečeno - příliš vysoká míra solidarity mezi oběma těmito sociálními skupinami. Dalšími příčinami jsou konkrétní osobnosti ve vedení ČSSD zatížené skandály (Lánský puč, kauza OKD, deklarace loajality Číně, ....) a v neposlední řadě též totální nerespektování práva (kauza Altner).
Co o tom soudíte ?

Odpovídá: Lukáš Jelínek

Vážený pane Filipe, spíš s Vámi nesouhlasím. Nehodnotím, jaké postoje ve Vámi zmíněných otázkách jsou správné. Od toho někdo volí levici, někdo pravici. Jde o věčný spor. Autentická levicová strana holt bude vždy akcentovat rovnost, solidaritu apod. Problém ČSSD je, že jí to ani její voliči nevěří. Skandály jsou samozřejmě mor - a největší ty, na které lidé vidí přímo ze svých oken, v městech či krajích.

14. 6. 2017
Ptá se: Vodník Česílko

Co byste udělal, pokud byste byl šéf ČSSD? Může podle vás ještě někdo tuhle stranu do voleb vzkřísit? A kdo?

Odpovídá: Lukáš Jelínek

Protože předsedou ČSSD být nechci a nikdy nebudu, můžu si dovolit lehkou nadsázku. Nejdříve bych prosadil, aby se schůze soc.dem. konaly v hospodách, parcích, zkrátka mezi lidmi. Pak bych otevřel Lidový dům a udělal z něj místo, kde se scházejí intelektuálové, umělci, kam chodí voliči a je s nimi mluveno. S tím souvisí odpověď na druhou otázku. ČSSD vzkřísí ten, kdo z ní opět udělá stranu "lidovou". Ne populistickou, ale vedoucí s lidmi bezprostřední dialog. Nevím, zda se to může podařit. A těžko se mi vymýšlejí jména. Zvažovanému lídrovi L.Zaorálkovi přinejmenším schopnost pohybovat se uvolněně mezi lidmi nechybí.

14. 6. 2017
Ptá se: Miloš

Bohuslav Sobotka pravděpodobně skončí jako předseda čssd. Buď teď nebo po volbách. Jak hodnotíte jeho působení v čele strany?Děkuji!

Odpovídá: Lukáš Jelínek

Na jedné straně se mu podařilo prosadit do vládní politiky tolik soc.dem. priorit jako málokomu před ním. Také si s jeho érou budeme připomínat oslabení tzv. zemanovského křídla. Na straně druhé, neměl sílu pohnout s dlouhodobými problémy ČSSD, kostlivci ve skříních apod. Dál zde máme čtrnáct sociálních demokracií, které respektují předsedu v Lidovém domě jen když zrovna chtějí.

14. 6. 2017
Ptá se: Kristýna

Dobrý den,
často se mluví o tom, že by se ČSSD měla vrátit k autenticky levicovým ideálům, myslíte ale, že by po takové politice byla v Česku poptávka? Pokud v posledních průzkumech obrovská část voličů ČSSD utekla k ANO, nesvědčí to o tom, že ve skutečnosti nejsou příliš hodnotově zakotvení? Má vůbec levice stejně ideologicky disciplinované voliče, jako má pravice, pokud nepočítáme komunisty?
Děkuji za odpověď. Kristýna

Odpovídá: Lukáš Jelínek

Dobrý den, o disciplinované voliče je nouze napříč tradičním stranickým spektrem. Máte pravdu, že ti soc.dem. se řadí k nejvlažnějším. Hodně též dají na pocit, emoce, s nimiž ANO pracuje lépe než ČSSD šustící papírem. Podstatné je umět levicové hodnoty a programové pilíře srozumitelně popsat. V tom má ČSSD dluh.

14. 6. 2017
Ptá se: Michal Freund

Dobrý den pane Jelínku,

jak si prosím vysvětlujete fakt, že tzv. vládní krize ublížila z vládních stran v podstatě jen ČSSD?

Děkuji za odpověd a přeji hezký zbytek dne.

Odpovídá: Lukáš Jelínek

Dobrý den, pane Freunde, jak jsem zde už naznačil, vládní krize se rozehrála nad tématy, která nejsou pro voliče ČSSD prioritní. Naopak sympatizanty ANO stmelila, zvlášť když Andrej Babiš a jeho příznivci vytvořili obraz štvanice, spiknutí, "účelovky".

14. 6. 2017
Ptá se: JirkaS

ČSSD měla řadu populistických nápadů a začala například hodně mluvit o zvyšovalní daní tzv. bohatým lidem. Evidentně to nezabralo. Čím si to vysvětlujete?

Odpovídá: Lukáš Jelínek

Progresivní daň není nic divného, stejně jako snaha víc danit velké firmy, které u nás vyrábějí či spravují infrastrukturu, ale zisk přerozdělují jinde. Přinejmenším levicový elektorát může na tyto recepty slyšet. Nemůžete ale na voliče vyrukovat s tabulkami, tarifními pásmy a dalšími složitostmi. Nejprve je nutné říct, proč a k čemu stát potřebuje víc peněz. A moudré není ani přesvědčovat střední vrstvy, že za vás dosáhnou k padesátitisícovým výdělkům, a pak je poplašit vyšší daní právě od padesáti tisíc.

14. 6. 2017
Ptá se: Martin

Dobrý den,

myslíte si, že je jen náhoda, že zatímco preference ANO a ČSSD dříve klesaly a stoupaly poměrně vyrovnaně, od června 2016, kdy proběhlo kontroverzní sloučení policejních útvarů ÚOOZ a ÚOKFK (policejní reorganizace Milana Chovance) se preference obou stran neustále vzdalují? A věříte, že jejím cílem bylo opravdu zefektivnit práci policie? A jaký je Váš názor na zprávu vyšetřovací komise k tomuto tématu?

Odpovídá: Lukáš Jelínek

Nemám potuchy o vazbách a vlivech mezi policejním a politickým prostředím. Coby laik jsem měl policejní reformu za přinejmenším hektickou a ukvapenou. Myslím, že ČSSD u veřejnosti uškodila. Na práci vyšetřovací komise poslanců mi vadil zejména tlak vyvíjený na státní zástupce. Přestože ti jsou u nás součástí výkonné moci, měli by se podle mě těšit maximální nezávislosti.

14. 6. 2017
Ptá se: Magdaléna

Dobrý den,

co má ČSSD dělat, aby se stala atraktivní stranou i pro mladé lidi?

Já je nemůžu volit i proto, že pořád jen mluvili o rodinách s dětmi a o seniorech (neznám moc chudých seniorů), a třeba na pracující studenty, mezi které jsem ještě relativně nedávno patřila, nemysleli. Neměla jsem tedy důvod je volit. Nehledě na otřesnou politiku sociální, kterou reprezentuje p. Marksová. A tady mám otázku č.2 - myslíte si, že tato paní je vhodným typem pro funkci ministryně s ohledem na reprezenatci? Dle mého ne, často je mi za ni stydno.
Děkuji za odpověď.Magdaléna (28let)

Odpovídá: Lukáš Jelínek

Dobrý den, nechtěl bych mít všechny politiky a političky od rány, a nechtěl bych mít všechny politiky a političky kožené. Třeba dvojice Drábek-Šiška byla distinguovaná, ale nemyslím, že lepší. ČSSD dlouhodobě trápí neschopnost najít s mladšími voliči společnou řeč. Léta zvedá především startovní byty či odpor ke školnému, ale nejsem si jistý, zda v minulosti před formulováním svých cílů s nějakými mladšími voliči soc.dem. politici mluvili. S nadějí však vzhlížím k sobotnímu představení nového programu ČSSD - už proto, že se na něm podílela spousta třicátníků.

14. 6. 2017
Ptá se: R.

Přijde mi, že pan Sobotka je svým způsobem trochu "schizofrenní". Tj. že jedná občas protichůdně (jednou podpoří Zemana, jindy ne apod.). Vidím v tom jistou nerozhodnost, neumět se postavit na správnou stranu a pak lavíruje a hraje to na všechny. Co o tom míníte? A nemohlo mu i toto nakonec uškodit? Na druhou stranu, Babiš to taky hraje na všechny strany a mění názory jak ponožky a evidentně mu to spíš (preferenčně) prospívá. Čím to?

Odpovídá: Lukáš Jelínek

Stát v čele vlády a politické strany s sebou nese mimořádný stres. Málokterý politik v Sobotkově roli jej dokázal ustát bez ztráty kytičky. Nikde není psáno, že by v premiérské pracovně nedolehl i na Andreje Babiše. Jeho výhoda zatím je, že ve svých názorech a glosách klouže po povrchu a řídí se zásadou "slibem nezarmoutíš".

14. 6. 2017
Ptá se: Jana Veselá

Myslíte, že v současné situaci uvnitř strany hraje nějakou roli pan prezident, který Sobotku nemá rád?

Odpovídá: Lukáš Jelínek

Nemyslím si to. Věřím, že se B.Sobotka rozhoduje o vlastní vůli. Ale co není, může být - tendenci zasahovat do dění v ČSSD má Miloš Zeman nepřetržitě.

14. 6. 2017
Ptá se: R.

Dobrý den. Zeptám se, co si myslíte o tom, že Sobotkovy kroky zjevně nepochopili jeho voliči? Mluvím z vlastní zkušenosti ve svém okolí... Já naopak, ač jsem ČSSD nikdy nevolil, tak mu možná rozumím ze všech sociálnědemokratických politiků asi nejvíce (možná je v tom i kus odpovědi :-)).

Odpovídá: Lukáš Jelínek

Dobrý den, k nepochopení Sobotkových kroků mohlo vést, že zatímco tradiční voliči ČSSD sledují zejména sociální a ekonomické faktory v politice, Sobotka výrazně akcentoval i faktory etické, jež jsou silněji vnímány jiným typem elektorátu.

14. 6. 2017
Ptá se: Pavel

Co by se muselo stát, aby Bohuslav Sobotka zůstal předsedou ČSSD i po volbách? Je vůbec myslitelný takový scénář?

Odpovídá: Lukáš Jelínek

Pouze bych spekuloval. Pokud se Sobotka vzdá funkce dnes, bude to z jeho vůle. Po volbách by mohl být spolustraníky tlačen, což by jistě nebylo příjemné. Sám se ale domnívám, že k jeho odchodu z čela ČSSD pádný důvod není. Funkci obhájil letos v březnu, kdy preference také nebyly žádná sláva, a deklaroval tehdy, že má mandát na dva roky, ať se děje, co se děje.

14. 6. 2017
Ptá se: Michal

Čím si vysvětlujete, že květnová vládní krize ČSSD tak masivně oslabila? Nebo to podle vás s krizí nesouvisí a důvody jsou úplně jiné?

Odpovídá: Lukáš Jelínek

Myslím, že klesání preferencí ČSSD je trend, který vládní krize ovlivnila jen minimálně. Její důvody a řešení nemuseli všichni potenciální voliči pochopit. Navíc potlesk na Sobotkovu adresu zazníval do značné míry od těch, co volí jiné strany (s výjimkou ANO), takže mohl realitu poněkud zkreslovat. Vidím dvě jiné významné příčiny krize ČSSD. Za prvé, voliči se nerozhodují podle vděku za odvedenou práci, nýbrž podle vzbuzených očekávání. Za druhé, od politiků se v době reality show chce, aby byli maximálně autentičtí, bezprostřední, přesvědčiví. A tomu sociální demokraté do značné míry odvykli.

14. 6. 2017
Ptá se: Jaroslav

Dobrý den, je pravděpodobné, že ČSSD do voleb převezme L. Zaorálek aby po očekávaném debaklu po volbách mohl s čistým štítem nastoupit M. Chovanec?

Odpovídá: Lukáš Jelínek

Rozumím Vaší narážce. Je ovšem na sociálních demokratech, aby rozhodli o svém osudu. Každopádně Milan Chovanec je prvním místopředsedou ČSSD, takže významný vliv, ale i významnou odpovědnost má už dnes.

14. 6. 2017
Ptá se: Karel z Modřan

Dobrý den,

přijde mi, že se pan Chovanec kolem uprchlíků nebo zbraní chová velmi populisticky. Opravdu takový typ lídra ČSSD pomůže? Děkuji. K.

Odpovídá: Lukáš Jelínek

Všem čtenářům Aktuálně.cz přeji pěkné odpoledne.
Sázet na nacionalizaci ČSSD by mělo jen krátkodobý efekt. Voliči i v průzkumech oceňují hlavně její kompetenci v sociální oblasti. Akcentovat témata spojovaná spíš s krajní pravicí nakonec může vést k tomu, že v okamžiku "O" nepůjdou voliči za kovaříčkem, ale rovnou za kovářem. Na druhou stranu, surfování na momentálních náladách veřejného mínění je bohužel příznačné pro většinu politických stran.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy