Politolog Robejšek založil konzervativní stranu Realisté. Ve volbách chce získat 20 procent hlasů

ČTK ČTK
24. 11. 2016 11:19
Novou pravicovou stranu Realisté založil politolog Petr Robejšek. Volební potenciál nové strany odhaduje na 20 procent. Chce získat hlasy voličů, kteří dosud nenašli na politické scéně stranu, s níž by se ztotožnili. Kromě Robejška se ke straně připojili prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek, ekonom Pavel Kohout, proděkan Hornicko-geologocké fakulty na Vysoké škole báňské Alexander Király nebo prezident Unie zaměstnavatelských svazů ČR Jiří Horecký.
Petr Robejšek.
Petr Robejšek. | Foto: DVTV

Praha – Politolog Petr Robejšek založil pravicově konzervativní stranu Realisté, s níž by chtěl příští rok ve sněmovních volbách získat až 20 procent hlasů. "Strana chce hájit rodinu, bezpečnost a národní zájmy," řekl Robejšek na tiskové konferenci. Detailní program strana představí na jaře, kdy se také rozhodne, zda bude stavět i vlastního kandidáta na prezidenta.

Realisté podali žádost o registraci na ministerstvo vnitra. V nadcházejících dvou měsících chtějí své postoje představit veřejnosti, od ledna stranu otevřou novým členům. "Na jaře představíme velmi konkrétní politický program pro volby a na podzim počítáme s tím, že zasedneme v Poslanecké sněmovně. Zvolení předsedy strany se odehraje někde ve fázi únor, březen," řekl Robejšek. Zatím stranu vede jako mentor, který určuje její programové cíle, svou kandidaturu na předsedu vnímá jako nepravděpodobnou.

Volební potenciál nové strany odhaduje Robejšek na 20 procent. Chce získat hlasy voličů, kteří dosud nenašli na politické scéně stranu, s níž by se ztotožnili. Kromě toho chce oslovit i zklamané voliče pravicových stran a hnutí ANO, které se podle něj posouvá stále víc doleva.

Peníze na volební kampaň chce strana získávat ze sponzorských darů, které začne přijímat teprve po registraci na ministerstvu vnitra. "Určitě přivítáme sponzory z řad lidí, z řad podnikatelů nebo z řad větších firem. Ale vždy budeme chtít, aby se sponzoři ztotožnili s naší filozofií," řekl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek, který se podílí na vzniku strany.

Robejšek, který 28. října převzal z rukou prezidenta Miloše Zemana vyznamenání za zásluhy o stát v oblasti výchovy a školství, také popřel informaci serveru Echo.cz, že za stranou stojí skupina Penta, která podporovala jeho think-tank Institut 2080. Správní radu institutu Robejšek opustil ve středu.

Kromě Robejška a Hynka se k Realistům připojili mimo jiné i ekonom Pavel Kohout, proděkan Hornicko-geologocké fakulty na Vysoké škole báňské Alexander Király nebo prezident Unie zaměstnavatelských svazů ČR Jiří Horecký.

Prezident měl jistě nějaký záměr, když mě vyznamenal. Mohl jsem říct, že jeho hru hrát nebudu, přišel jsem tam ale s hrdostí, říká Petr Robejšek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy