Bělobrádek osočil ANO z xenofobie kvůli kartám pro cizince

ČTK ČTK
19. 3. 2014 11:58
Před schválením je novela, která by nahradila zelenou kartu kartou zaměstnaneckou.
Archivní foto
Archivní foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Před závěrečným schvalováním je ve Sněmovně novela, podle níž by cizinci, kteří do Česka legálně míří za prací, mohli místo zelené karty získat novou zaměstnaneckou.

Nemuseli by zvlášť žádat o povolení k pobytu. Největší debatu ve středečním druhém čtení vyvolal návrh šéfa hnutí Úsvit Tomia Okamury na zrušení nároku na sociální dávky pro cizince, kteří ztratili práci, a pro jejich rodinné příslušníky.

"Pokud tito cizinci o práci přijdou a nemají novou, není žádoucí, aby v Česku dále byli," uvedl Okamura.

Česko podle něho nemá peníze na to, aby uživilo ze sociálních dávek všechny cizince a jejich rodiny, které o ně budou mít zájem. "Česká republika nemůže spasit všechny chudé ze třetího světa," dodal.

Poslanci z některých jiných stran hovořili o populismu a xenofobii. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) zdůraznil, že novela je čistě přijetím evropské směrnice.

Uvedl, že xenofobní postoje Úsvitu k vládnímu návrhu ho prý nepřekvapují, vicepremiér se ale pozastavil nad obdobnými vyjádřeními poslanců koaličního hnutí ANO.

Poslanec Pavel Plzák (ANO) řekl, že cizinec, který ztratí v ČR práci, bude mít nárok nejen na dávky, ale i na rekvalifikaci. "V podstatě nevyučený člověk z třetích zemí si tady může normálně dostudovat nebo se dovyučit, můžeme mu dát i nějakou peněžní dávku na to, aby si pořídil na vykonávání své profese nářadí," uvedl Plzák. Podle něj občané nebudou mít pro takovou změnu pochopení.

Vyslovil se i proti rozsahu zdravotní péče, na kterou by mohli mít cizinci v ČR nárok. "Představa, že z třetích zemí sem přichází potenciální imigranti třeba HIV pozitivní a my je připustíme do systému veřejného zdravotního pojištění, budeme je tady zdarma léčit, je pro mě naprosto nepřijatelná," dodal.

Tyto výroky Bělobrádek odmítl. "Jsme zvyklí slýchat výroky namířené proti cizincům v České republice od poslanců hnutí Úsvit. Že takovou rétoriku přebírají i někteří poslanci hnutí ANO, mě však skutečně překvapuje," uvedl vicepremiér. "Z mého pohledu je to projev xenofobie, která by se ve vládní straně, především ve straně hlásící se k evropským hodnotám, neměla objevovat," dodal.

Zaměstnaneckou kartu bude podle předlohy vydávat ministerstvo vnitra, a to výhradně na pracovní místa k tomu určená a evidovaná ministerstvem práce a sociálních věcí. Novela měla být podle unijního požadavku přijata už do 25. prosince.

Pokud bude předloha schválena, nebudou muset cizinci žádat zvlášť o povolení k zaměstnání a k pobytu, ale podají žádost pouze jednu. Návrh počítá se zrušením takzvaných zelených karet, které nyní slouží jako povolení k pobytu za účelem zaměstnání.

Naopak modrá karta, která slouží k zaměstnání vysoce kvalifikovaných cizinců v ČR, by měla zůstat v platnosti. Zaměstnaneckou kartu by mělo být v budoucnu možné získat pro jakoukoli dobu přesahující tři měsíce.

Nová právní úprava by měla podle autorů novely přinést zjednodušení pro zaměstnavatele, cizince i úředníky. Zavedením zaměstnanecké karty údajně odpadne úřadům část agendy týkající se vydávání povolení k zaměstnání.

"Lze předpokládat, že ročně ubude cca 47 tisíc správních řízení vedených Úřadem práce, nicméně podstatná součást tohoto řízení, tedy test trhu práce, bude Úřadem práce nadále prováděna pro účely vydání zaměstnanecké karty," uvedlo vnitro v předkládacím materiálu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Opozice chce kvůli Bečvě vyšetřovací komisi. Je to politická kauza, tvrdí Hamáček

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že podle jeho názoru se z vyšetřování kolem Bečvy stává politická kauza.

Zdroj: ČTK
Další zprávy