Velká koalice na pražské radnici končí

ČTK
27. 11. 2006 21:35
Praha - Vedení pražské ODS schválilo memorandum o spolupráci se Stranou zelených a SNK ED.
Pavel Bém
Pavel Bém | Foto: Ludvík Hradilek

Po osmi letech končí v Praze panování velké koalice.

V jedenáctičlenné městské radě města by podle návrhu primátora Pavla Béma (ODS) mělo zasedat devět občanských demokratů, Petr Štěpánek za zelené a Markéta Reedová za SNK-Evropské demokraty.

Verdikt vedení ODS v metropoli k tomu dnes otevřel cestu. Z politického hlediska je rozhodnutí vedení pražské ODS naprosto dostatečné, uvedl předseda pražské organizace strany Jan Bürgermeister.

Reedová proti korupci 

Vedení pražských SNK Evropských demokratů dnes podpořilo návrh, aby v nové městské radě zasedla členka strany Markéta Reedová.

Jako náměstkyně primátora by se měla zabývat bojem proti korupci a otevřeností veřejné správy.

Zastupitelský klub SNK ED schválil nominaci Reedové už minulý čtvrtek. Pražské předsednictvo strany zase již dříve souhlasilo s memorandem, na kterém bude spolupráce ODS, Strany zelených a SNK ED založena. Vedení metropole má být bez standardní koaliční smlouvy.

Zelení za otevřenou radnici

Stejně tak dnes pražští zastupitelé Strany zelených schválili účast Petra Štěpánka v městské radě, která nebude založená na koaliční smlouvě.

Štěpánek by měl mít na starosti životní prostředí. Zelení zároveň rozhodli, že podepíší memorandum, které obecně popíše spolupráci a nastíní další směřování města. ČTK to sdělila zastupitelka zelených Eva Tylová.

Se Štěpánkovou nominací a s deklarací následně souhlasila také krajská rada zelených v metropoli.

Podle Tylové bude memorandum velice obecné. Zelení se zaváží pouze k tomu, že bude městská rada protikorupční a otevřená. Strana bude plnění těchto závazků prověřovat, uvedla Tylová.

Zároveň se podle ní nezavázala k tomu, že nebude radnici kritizovat v oblastech jako doprava či rozvoj. Memorandum podle Tylové zelení podepíší před prvním zasedáním zastupitelů hlavního města.

Volby ve čtvrtek

Volby do pražského zastupitelstva vyhrála s převahou ODS, která v něm bude mít nadpoloviční většinu 42 ze 70 mandátů. Zelení budou mít šest zastupitelů, SNK ED čtyři. V zastupitelstvu bude 12 členů ČSSD a šest komunistů.

Nové vedení města se bude volit na prvním zasedání ve čtvrtek 30. listopadu.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy