Topolánková: Chci zrušit stará klišé

ČTK
16. 8. 2006 12:43
Praha - Manželka dnes nastupujícího premiéra doufá, že kandidaturou do Senátu naruší "zažité společenské klišé, kdy se od ženy politika nečeká aktivní vstup do politického života".
Manželka předsedy to má prý v politice ideální.
Manželka předsedy to má prý v politice ideální. | Foto: Ludvík Hradilek

Manželka předsedy ODS Pavla Topolánková se vlastně poprvé vyjádřila ke své kandidatuře do horní komory parlamentu. Do voleb jde v řadách strany Politika 21, jejíž vedoucí postavou je poslankyně europarlamentu jana Bobošíková.

Pavla Topolánková ve svém prohlášení uvedla, že o politické dráze přemýšlela už roky a nejde tedy o emotivní krok.  

"Vzhledem k tomu, že jsem od ODS nabídku nedostala, rozhodla jsem se kandidovat na platformě Politiky 21. Programové teze '21' jsou zcela v souladu s mým pravicovým smýšlením, navíc budu kandidovat za 'můj' volební obvod Ostrava - město, kde se vždy budu cítit doma," sdělila. 

ODS zděšena a pobouřena

To, že kandiduje manželka předsedy nejsilnější české politické strany, však některé občanské demokraty zaskočilo. Dnešní deník Právo například píše, že ostravská ODS je kandidaturou Topolánkové pobouřena. Ale spíš zaskočena - podle deníku mají ostravští občanští demokraté strach, aby Topolánková nepřetáhla část pravicové voličské základny.

O senátní křeslo bude v Ostravě mimo jiné bojovat se senátorem ODS Milanem Balabánem. Jeho štáb nyní musí měnit volební strategii.  "Že žena předsedy politické strany kandiduje za jinou politickou stranu, je nestandard mezi nestandardy. Strašně nerad bych se časem dozvěděl, že je to výsledek rodinných neshod," řekl předseda ostravského klubu zastupitelů ODS a kandidát na primátora města Lukáš Ženatý.

"Je to soupeř, kterého je nutné brát vážně," uvedl Balabán.

Ideální spojení

"Jako manželka politika mám omezené možnosti, avšak spojení manželka politika - aktivní politička považuji za optimální pro plnění mého programu," reaguje na tyto výhrady Topolánková.

Na Politice 21 ocenila to, že nebude vázána stranickou disciplínou. "Nikdy jsem nebyla členkou žádné politické strany," dodala. V Senátu by chtěla mimo jiné "bojovat za to, aby i ostravský region byl krajem, kde mohu mít práci, kde moje děti dostanou kvalitní vzdělání a kde mohu aktivně stárnout".

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Vytlačili jsme americký torpédoborec z ruských vod, hlásí Moskva

Ruská vojenská loď vytlačila americký torpédoborec z ruských teritoriálních vod v Japonském moři na Dálném východě, uvedlo v úterý ruské ministerstvo obrany. Torpédoborec USS John S. McCain třídy Arleigh Burke podle Moskvy pronikl dva kilometry za hranici mezinárodních vod do zálivu Petra Velkého, u kterého se nachází i město Vladivostok, kde je velitelství ruského Tichooceánského loďstva.

Americký torpédoborec se podle vyjádření ministerstva, ze kterého citovala agentura Interfax, několik dní plavil v Japonském moři. Ráno narušil ruské teritoriální vody, přestože jej ruský torpédoborec Admirál Vinogradov, označovaný Rusy za velkou protiponorkovou loď, varoval před nepřípustností takového počínání i před možností taranu, tedy úmyslného nárazu ruské lodi do amerického plavidla.

"Po výstraze a změně kurzu Admirála Vinogradova americký torpédoborec okamžitě vplul do neutrálních vod. Opakované pokusy znovu vplout do ruských vod nepodnikl," konstatovalo ministerstvo.

Americké námořnictvo reagovalo prohlášením, že torpédoborec John S. McCain "uplatnil právo na plavbu" v dané oblasti, na kterou Rusko vznáší "přehnané nároky". Námořnictvo nezveřejnilo podrobnosti o incidentu. Uvedlo nicméně, že americká loď se plavila v oblasti, kterou USA za ruské teritoriální vody neuznávají. Oblast je sporná od roku 1984, kdy ji za součást svých vod označil Sovětský svaz. Rusko na nároku trvá.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Sparty se v 1. kole Ligy mistryň utkají s Glasgow City, další pražský celek Slavii čeká italská Fiorentina. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu. První zápasy se odehrají 8. a 9. prosince, odvety o týden později.

Sparťanky jsou v Lize mistryň pojedenácté z 12 sezon. V posledních dvou ročnících ale pokaždé vypadly v úvodním kole. "Glasgow se pro nás může jevit jako nejschůdnější los, ale minulý rok byly ve čtvrtfinále. Takže určitě kvalitu mají. Věřím, že se dobře připravíme a přes Glasgow postoupíme," citoval klubový Twitter záložnici Kateřinu Bužkovou.

Slávistky se v soutěži představí posedmé za sebou. V 1. kole vypadly pouze v ročníku 2014/15 s Barcelonou. V minulé sezoně nestačily v osmifinále na Arsenal. Zatímco sparťanky začnou doma, slávistky odehrají první zápas v Itálii.

Hráčky Lyonu, které ovládly Ligu mistryň pětkrát za sebou a celkově sedmkrát v historii, což je v obou případech rekord, čeká Juventus Turín s českou útočnicí Andreou Staškovou.

V aktuální sezoně bude hrát 32 týmů naposledy vyřazovacím způsobem. Od příštího ročníku se formát soutěže změní, 16 mužstev bude hrát ve čtyřech čtyřčlenných skupinách.

Další zprávy