Praha - Kolem tří milionů korun z celkových nákladů předvolební kampaně TOP 09 a Starostů zaplatí jednotliví kandidáti.
A zatímco členové TOP 09 opravdu budou muset sáhnout do vlastních kapes, v případě Starostů a nezávislých půjdou tyto náklady na vrub centrální pokladny.
Svým kolegům z TOP 09 tak v rámci příspěvku pošlou celkem kolem sedmi set tisíc korun, jak potvrzuje šéf Starostů Petr Gazdík.
"Naši kandidáti neplatili ani korunu. Dohodli jsme se, že to za ně zaplatíme celostátně," říká Gazdík.
"Pouze motivace"
Podle svých slov však rozumí snaze TOP 09 motivovat vlastní kandidáty k větší účasti v kampani.
"Je to víceméně motivační, protože v momentě, kdy se na něčem finančně podílíte, máte za to větší zodpovědnost a budete se také více účastnit volební kampaně a vyvinete větší snahu, to je dokázáno," konstatuje.
"Nicméně naši kandidáti se na kampani budou podílet dostatečně, my o nich nepochybujeme, a proto jsme se rozhodli, že to za ně uhradíme centrálně v rámci příspěvku TOP 09 na kampaň. Celý ten příspěvek bude asi osm milionů a dalších zhruba 700 tisíc bude spoluúčast našich kandidátů na kandidátce," dodává.
TOP 09 se v souvislosti s "nominačními poplatky" brání nařčením, že se ve straně tímto způsobem platí za místa na kandidátkách.
"Všechny osobnosti se na kandidátní listiny dosazují na základě demokratického vnitrostranického procesu. Není to tedy tak, že by si kdokoli mohl zaplatit například třetí místo na kandidátce, jak média nominační poplatky občas nepřesně interpretují," říká mluvčí strany Martina Týblová.
Vybrané částky zůstávají podle Týblové vždy v daném kraji, čímž se kandidát částečně podílí na vlastní kampani.
TOP 09: Spoluúčast je nejen žádoucí, ale i běžná
"Myslíme si, že spoluúčast kandidáta na vlastní kampani je nejen žádoucí, ale také poměrně běžná," prohlašuje stranická mluvčí s tím, že výše samotných částek (od pěti do padesáti tisíc korun) strana nepovažuje za nijak diskriminační.
"Podle názoru TOP 09 i jejích členů se jedná o jasný projev kandidáta, že se chce podílet na kampani, že je rozhodnutý nést určitou odpovědnost a podílet se na dění ve straně," dodává.
Příspěvky by měly na účet strany dojít nejpozději do čtrnácti dnů od schválení krajských kandidátek (k tomu došlo 5. září).
Zmíněná dvoutýdenní lhůta také znamená, že konečný termín pro zaslání peněz je 19. září, tedy dva dny po skončení příjmu kandidátních listin - pokud by tak některý z nominovaných kandidátů odmítl peníze poslat, jeho kandidaturu by to už neovlivnilo.
"Nemáme ale žádné signály o tom, že by k tomuto kroku někdo z našich kandidátů přistoupil. Řeší se to již poměrně dlouho a všichni s tím byli obeznámeni s dostatečným předstihem," konstatuje mluvčí strany Martina Týblová.