Starostové v Senátu hledali ještě větší bič na chudé

Domácí Domácí
21. 5. 2009 14:24
Zástupci měst, kteří jdou proti neplatičům, diskutují v senátu
Ivana Řápková
Ivana Řápková | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Zabavovat dlužníkům peníze, jež dostávají na minimálních sociálních dávkách, považují starostové, kteří dnes vystoupili na veřejném slyšení v senátu, za prospěšné. A jejich neformální vůdkyně - starostka Chomutova Ivana Řápková - navrhla ještě ostřejší postup. Zástupkyně ministerstva pro lidská práva jim oponovala.

Veřejným slyšením se debata o tom, jak se mají úřady a stát zachovat k lidem, kteří žijí v dluzích a bídě na okraji společnosti a nejsou schopni dostát základním závazkům, dostala na zatím nejvyšší úroveň.

Podle Řápkové by dluhy napříště měly být spláceny z rozdílu mezi existenčním minimem a výší sociálních dávek, které neplatiči pobírají.

Mluvčí ministra pro lidská práva Lejla Abbasová však spolu s dalšími ochránci lidských práv tvrdí, že postup radnic jen zhoršuje situaci v českých sociálních ghettech, že jejich konání stahuje do sociální propasti i lidi, kteří dluží třeba jen minimální částky.

Jednání řídila senátorka Liana Janáčková, která měla být před časem obviněna z hanobení národa a rasy kvůli výrokům na adresu romských obyvatel v obvodě, kdy bývala starostkou (blíže v grafice). Zda se trestného činu dopustila nebo ne, se nezjistilo, protože kolegové v senátu odmítli Janáčkovou vydat policii.

Především romského obyvatelstva se debata kolem exekuce dávek týká.

Kocáb nepřišel

Od jednání v horní komoře se distancoval ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Dal najevo, že neočekává v senátu věcnou debatu o problému.

"Domnívám se, že prostor ve veřejnoprávním médiu pro prezentaci těchto myšlenek, se kterými zásadně nesouhlasím, je neadekvátní, a nechci se žádným způsobem na propagaci těchto myšlenek ani nepřímo podílet," vzkázal ministr prostřednictvím své mluvčí.

Debatu totiž živě přenášel kanál ČT24. Jemu odmítli účast ve studiu aktivisté z organizace Člověk v tísni, kteří se podílejí na státním programu pro lidi ze sociálně vyloučených lokalit.

Důvody uvedli přibližně stejné jako ministr Kocáb, jehož - jako odpůrce exekucí sociálních dávek - právě dnes před debatou některá média postavila na roveň s dlužníky v ghettech. Napsala, že také ministrovi hrozí exekuce - nejspíše kvůli obchodnímu sporu, který zatím ministr odmítá blíže vyložit.

Předsedající diskuse - senátorka Liana Janáčková - označila jeho nepřítomnost za pohrdání akcí.

Foto: Ludvík Hradilek
DOKUMENT:
Ministr Kocáb vysvětluje, proč se nezúčastnil diskuse v Senátu

Co ministr neslyšel

Starostka Chomutova Ivana Řápková, která se několik týdnů po zavedení exekucí dávek stala jednou z prvních známých kandidátek ODS ve volbách do sněmovny, v Senátu uvedla, že exekuce přispěly ke zlepšení situace s dlužníky.

Tvrdí také, že z dávek by mohly být hrazeny i pokuty za dluhy. Řešením by podle ní bylo i uložení veřejně prospěšných prací.

S takovým řešením souhlasí i starosta městské části Brno-sever Leo Venclík (ODS). Tvrdí, že stát městům nepomáhá, ale naopak je v boji s neplatiči brzdí.

Na jejich stranu se přidal i starosta Litvínova Daniel Volák (ODS). Společně s místostarostou Martinem Klikou (ČSSD) oznámili, že k exekucím dávek přistoupí od června.

Abbasová: Lidská práva nemají barvu

"Lidská práva nemají barvu, nejsou levá ani pravá," oponovala starostům Kocábova mluvčí Abbasová. "Cokoliv se dnes jeví jako diskriminace menšiny, může se v budoucnu týkat většiny," upozornila.

Kocáb jejím prostřednictvím Řápkové vytkl, že zadala vymáhání dluhů drahým exekutorům, ačkoliv město samo má exekuční právo - a to za zlomek ceny, kterou musejí neplatiči uhradit exekutorům.

Během jejího projevu zabírala televize reakci předsedající senátorky Janáčkové. Po celou dobu, kdy Kocábova mluvčí kladla argumenty, proč je zabavování dávek špatné, senátorka v záběru kamer dávala auditoriu najevo svůj postoj.

Několikrát protočila oči, opakovaně kroutila hlavou a napomínala Abbasovou, aby nemluvila příliš rychle.

V souvislosti s tím, že Abbasová přišla do Senátu místo Kocába, Janáčková řekla, že mluvčí je statečná žena s krásnou kůží. ČTK uvedla, že senátorka později odmítla tvrzení, že by poznámka o kůži Abbasové, která je tmavé pleti, byla rasisticky míněná. "Jste statečná žena, která nastavuje svou krásnou kůži za zbabělého pana ministra, a za tím si stojím. Pan ministr je zbabělec, který neumí přijít a pustit se do diskuse," prohlásila Janáčková. 

Právě se děje

před 3 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy