Šetříme, chválí se vláda. Pomohla si operacemi s čísly

Petr Holub
7. 1. 2009 20:12
Hospodaření státu není tak skvělé, jak tvrdí vládní politici
Jak ta čísla předložit? Premiér a ministr financí.
Jak ta čísla předložit? Premiér a ministr financí. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Jsou to nejlepší výsledky od roku 1997. Tak komentuje ministerstvo financí první údaje o plnění rozpočtu v minulém roce.

„Česká republika v roce 2008 hospodařila s nejnižším schodkem za posledních 11 let, což je jasným důkazem správného fungování reformy veřejných financí," přidal se premiér Mirek Toolánek na tiskové konferenci ODS.

Deficit loni poklesl na 19,4 miliardy korun a nižší byl skutečně naposledy před jedenácti lety. 

Přesto jde v případě ministerstva i premiéra o politické výroky, které při bližším zkoumání rozpočtu beze zbytku neplatí.

Čísla, která se hodí

Vládní politici si především vybírají čísla, která se jim hodí.

Údaje, že loňský deficit byl rekordně nízký, platí jen podle tzv. národní metodiky, která počítá pouze příjmy a výdaji státního rozpočtu.

Jiné výsledky nabízí evropská metodika ESA95, která do výsledku zahrnuje i hospodaření ostatních státních fondů včetně zdravotních pojišťoven a krajských i obecních samospráv. Podle ní dosáhl deficit 1,2 procenta HDP, což odpovídá částce 45 miliard.

To je větší schodek než v roce 2007, kdy se veřejné finance propadly jen o 1,0 procenta HDP.

Hodnocení je předčasné

Ministerstvo financí zatím nevysvětlilo, proč se deficit podle evropské metodiky naopak zvýšil..

„V současnosti nemáme k dispozici úplně všechna čísla, která by nám v tuto chvíli umožnila odpovědět na Vaše dotazy," odpověděl na dotaz Aktuálně.cz Jakub Haas z tiskového oddělení.

Proto je podle analytika Davida Marka z banky Patria zatím předčasné hospodaření státu v minulém roce hodnotit.

„Čísla, která jsou k dispozici, říkají velmi málo," vysvětlil Marek.

Nová účetní pravidla

Petr Dufek z ČSOB upozornil, že za dobrým výsledkem mohou stát změny ve způsobu účtování státních příjmů a výdajů.

Od roku 2008 totiž platí nové pravidlo pro tzv. rezervní fondy ministerstev. Úřady už do nich nesmějí peníze ukládat, ale naopak z nich mohou čerpat. Tyto výdaje se na rozpočtu neprojeví podle domácí metodiky, zachytí je však metodika ESA95.

Ministerstvo financí už v prosinci upozornilo poslance, že se loni utratilo 45 miliard z rezervních fondů a potvrzují to i lednové údaje o rozpočtu.

Pokud by se tato částka počítala do rozpočtového deficitu, byl by loňský schodek podle národní metodiky stejný jako předloni, tedy 65 miliard.

ČTĚTE PODROBNĚJI: V čem tkví kouzlo rezervních fondů?

David Marek z Patrie nabízí jiný výklad.

Vyšší schodek podle metodiky ESA95 mohlo způsobit špatné hospodaření samospráv, zdravotních pojišťoven a státních fondů. Ani tato hypotéza zatím nejde potvrdit. Předem je jisté pouze to, že pojišťovny hospodařily s přebytkem, který mohl dosáhnout 20 miliard.

Úspory na investicích?

Dostupná data ukazují, že k nízkému schodku mohla přispět neschopnost ministrů.

Namísto 127 miliard korun, které byly určeny k investicím, se utratilo o 19 miliard méně.

"Jestli se skutečně potvrdí, že se ušetřilo na investicích do silnic a další infrastruktury, je to spíše špatná zpráva," potvrzuje Marek.

O potížích ministrů s přípravou investic jednoznačně svědčí statistika o čerpání evropských dotací.

Loni se jich z Bruselu podařilo získat pouze za 35 miliard korun, což je o 4 miliardy méně než loni. Aby Česko vyčerpalo příděl v rozpočtovém období 2007-2013, měly by se přitom ročně čerpat 100 miliard korun. Využití evropských peněz ovšem schodek rozpočtu neovlivní.

Reforma nenaplněna

První data o rozpočtu navíc zpochybňují Topolánkovo tvrzení, že reforma veřejných financí funguje bez chyby.

Má pravdu v tom, že se podařilo snížit odvody občanů a firem do státního rozpočtu. Výnos z nepřímých daní se loni nominálně zvýšil o 1,9 procenta, na přímých daních stát vydělal o 2,6 procenta víc než předloni, na sociálním pojistném o pět procent.

Vzhledem k šestiprocentní inflaci tedy všechny položky v reálných číslech poklesly.

Přinejmenším v prvním roce rozpočtové reformy se však nepodařilo splnit druhý hlavní cíl. Podle plánu se měla daňová zátěž přesunout z přímých na nepřímě daně.

Sazby DPH i spotřebních daní se skutečně zvýšily a sazby přímých daní i pojistného poklesly. Překvapivě se ovšem ukázalo, že růst výnosu z přímých daní překonal růst z nepřímého zdanění. 

 

Právě se děje

před 19 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy