Senátoři podpořili zrušení doživotní imunity

Jakub Novák
20. 3. 2013 13:30
Imunita zákonodárců má být omezena pouze na dobu jejich funkčního období
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Senátoři ve středu více než třípětinovou většinou schválili návrh na omezení doživotní imunity zákonodárců.

Návrh podpořilo 58 senátorů, proti bylo šest, sedm senátorů se zdrželo hlasování.

Trestněprávní imunita poslance či senátora tak bude omezena pouze na dobu jeho funkčního období. Skončí tedy praxe, kdy jsou poslanci či senátoři chráněni doživotně.

"Tímto krokem občanům dokážeme, že jsme slušní lidé a nemáme se za co stydět," uvedl v rozpravě Petr Gawlas (ČSSD).

"Trestněprávní imunita je evropskou raritou. Takové prvenství by Česká republika neměla mít. Není důvod, aby členové Parlamentu a soudci Ústavního soudu požívali větší ochrany než hlava státu," uvedl Miroslav Antl, mimo jiné šéf ústavně-právního výboru.

V praxi by to vypadalo tak, že aféra poslance, kterého by příslušná komora Parlamentu nechtěla vydat k trestnímu řízení, se jednoduše odloží. Policie se k případu vrátí až po skončení mandátu daného politika.

Jaroslav Kubera (ODS) v tom vidí jistá úskalí: "Nebudu ani komentovat situaci poslance, který nebyl vydán - po několik let se tak bude moci připravovat, ovlivňovat svědky a zároveň bude vydíratelný."

Zároveň se obul do činnosti některých občanských iniciativ. "Garantuji vám, že do roka a do dne tu máme od různých rekonstrukcí a dekonstrukcí státu nový návrh, třeba aby byla imunita zrušena úplně," dodal s tím, že se nenechá od žádné skupiny vydírat, že něco musí nebo nemusí.

Podívejte se: Čeští poslanci vydaní sněmovnou. Zde je seznam

Kubera z těchto důvodů podává návrh na úplné zrušení trestněprávní imunity - to samé nicméně v Poslanecké sněmovně neprošlo Miroslavu Kalouskovi.

"Je mi smutno, že zákon o omezení imunity projednáváme po devětadvacáté - za dobu, co jsem tady, tak potřetí. Tento zákon má jednu zásadní vadu - je tu nebezpečí v případě, že Senát nebo sněmovna rozhodně zákonodárce nevydat - může být tedy zásadně ovlivňován. V případě, že je nevinen, však nemá možnost jít k soudu a očistit se," připojil se ke Kuberovi jeho spolustraník Miloš Vystrčil.

Poslancům a senátorům chce proto svým pozměňovacím návrhem ponechat možnost obrátit se na soud i v případě, že ho jeho kolegové nevydají. Nakonec však vyjádřil podporu omezení imunity v předloženém znění s tím, že se v budoucnosti bude svému návrhu znovu věnovat.

Podívejte se: Vystoupení Davida Ratha ve sněmovně

Vladimír Dryml (SPOZ) není podle svých slov "zásadně proti tomu, aby se vztahovala na hospodářské a trestní delikty zákonodárců, ale proti tomu, aby se vztahovala na jejich politickou činnost".

Na konci jednání však s mnoha svými kolegy polemizoval - svých kolegů se proto mimo jiné řečnicky ptal na to, kdo tuto změnu vlastně nyní potřebuje. Politici jsou podle něj pro mnohé lovnou zvěří a schválení tohoto návrhu je podle něho vydá veřejnosti na milost a nemilost.

Za schválení návrhu se naopak postavila senátorka Eliška Wágnerová. "Rovnost občanů před zákonem je první princip, který musíme dodržovat, máme-li mluvit o právním demokratickém státu. Současnou úpravou je tato nejzásadnější úprava porušována," argumentovala.

V tomto ohledu s ní mnozí její kolegové nesouhlasili - jedním z takových byla například občanská demokratka Daniela Filipiová.

Podporu měl tento návrh zejména mezi senátory sociální demokracie.

Gajdůšková: Berme to, co je. O dalším diskutujme

"V naší společnosti je mnoho odvážných lidí, kteří vyjadřují veřejně své názory, aniž by měli jakoukoliv imunitu. Já tento návrh proto podpořím a žádám nesouhlasnou menšinu, protože nevidím žádný důvod, když jsme omezili imunitu prezidentovi, abychom tak neučinili také v případě zákonodárců," řekl předseda Senátu Milan Štěch.

Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková sice vyjádřila podporu návrhu Jaroslava Kubery na úplné zrušení imunity, ale zároveň připomněla, že teď mají senátoři na stole tento návrh, a proto by ho měli schválit.

"V tuto chvíli musíme hlasovat pro tento návrh, jak je předložen. Potom jednejme o tom, jak dál," uvedla Gajdůšková.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy