Roztržka komunistů s ČSSD oslabila Švejnara

Petr Holub, Sabina Slonková
15. 2. 2008 15:24
Levice se rozhádala kvůli prezidentské volbě
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Jestli někdo doplatil na ostrý spor, který se rozpoutal poslední dny mezi sociálními demokraty a komunisty, pak to byl Jan Švejnar.

Právě jeho křídlo v prezidentské volbě rozbroje oslabily a nahrály protikandidátovi Václavu Klausovi. Ačkoli politici obou stran navenek vystupují velmi nesmiřitelně, v kuloárech přiznávají, že nejde o nepřekročitelný příkop.

ČSSD: S Filipem jednat nebudeme

Lídr socialistů Jiří Paroubek nicméně v pátek na Hradě hřímal: "Dokud bude v čele komunistické strany Vojtěch Filip, těžko si dokáži představit, že s KSČM budeme spolupracovat."

Vojtěch Filip zase kontroval prohlášením, že Paroubek se jen snaží hrozící neúspěch jana Švejnara "hodit" na KSČM. Sociální demokraté vyčítají Filipovi, že to hraje na obě strany, a to už od první volby minulý pátek.

Podezřívali ho, že se dohodl s občanskými demokraty, že jim pomůže zvolit Václava Klause. Filip skutečně jako jeden z mála komunistů nebyl proti tomu, aby volba prezidenta probíhala tajně, což by nahrávalo právě současnému prezidentovi. On sám ale jakékoli dohody s ODS popřel.

Filip: Házejí na nás svůj neúspěch 

Spory levice nicméně pokračovaly po celý uplynulý týden. Vyhrotily se v úterý, kdy komunisté oznámili, že do volby vyšlou svoji kandidátku Janu Bobošíkovou.

"Jdete jednoznačně na ruku Václavu Klausovi," obvinil komunisty sociální demokrat David Rath.

Komunisté nicméně Bobošíkovou v pátek - v den volby - ještě před hlasováním stáhli. I tak ale toto rozhodnutí ve svém důsledku prospěje Václavu Klausovi. Vojtěch Filip totiž oznámil, že komunisté sice podpoří Jana Švejnara, ale jen pro první dvě kola. Ve třetím už s jejich hlasem počítat nemůže.

Rozhodnutí komunistů zdůvodnil právě Paroubkovými slovy, že s KSČM pod vedením Filipa nebude spolupracovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Starostové shánějí podpisy pro mimořádnou schůzi k suchu. Je zbytečná, tvrdí Brabec

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) sbírá podpisy na svolání mimořádné schůze Sněmovny k otázce sucha a nakládání s vodou, řekl šéf sněmovního klubu Jan Farský. Na schůzi, které podle něj už přislíbili podporu Piráti, by se měly přednostně probrat vládní i opoziční návrhy, které mají boj proti suchu podpořit. Také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová dnes řekla, že její strana schůzi podpoří.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) svolání schůze považuje za zbytné, o otázce sucha se podle něj může diskutovat i při debatě například o vodním zákoně.

Farský uvedl, že téma sucha bylo v poslední době odsunuto do pozadí kvůli epidemii koronaviru, ale problém zůstává. "Bohužel vláda k suchu víc mluví, než dělá," řekl. Na programu mimořádné schůze k suchu by podle STAN mělo být osm předpisů, které sucho nějakým způsobem řeší. Jde o vládní zákon, několik předpisů STAN, ale i návrh KSČM, uvedl Farský.

Další zprávy