Rath bere zpět odkaz na Hitlera: Byl to jen exkurz

Martina Machová Martina Machová
24. 1. 2009 18:54
Středočeský hejtman mluvil o řešení krize
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Středočeský hejtman David Rath z ČSSD mírní své výroky o Hitlerovi a jeho řešení hospodářské krize v 30. letech. Jeho vyjádření v sobotním rozhovoru Lidových novin na téma hospodářské krize prý byla dezinterpretována.

Uvádí to v tiskové zprávě, kterou zaslal mediím jako reakci na následné komentáře kontroverzních výroků. Jejich cíl má podle něj být pokusem o poškození jeho osoby.

„Ohrazuji se proti dezinterpretaci mých výroků v rozhovoru pro dnešní vydání Lidových novin," stojí v prohlášení politika, který nešetří ostrými výroky.

"Nikdy jsem netrpěl, na rozdíl od vládních politiků v čele s Mirkem Topolánkem a jeho pravou rukou Markem „Bormanem" Dalíkem, obdivem k režimu Adolfa Hitlera," naráří na premierův exces, kdy pomocí SMS zaslal jednomu novináři větu "Es kommt der Tag".

Úsloví "Přijde den" přitom používali nacističtí členové Sudetoněmecké strany ve 30. letech minulého století jako výzvu k připojení Sudet k německé říši.

"Naopak, zásadně tento nelidský a zločinecký režim odsuzuji a nikdy bych se nesnížil k jakékoliv formě jeho obhajoby," tvrdí Rath.

Ve svém osočení přitom znovu sáhl pro příměr do doby Hitlerova Německa. Martin Bormann byl prominentní nacista a Hitlerův osobní tajemník.    

Rath na téma hospodářské krize pro deník uváděl příklady, jak se chovaly státy v obdobných historických momentech a jaké používaly ekonomické pobídky. Kromě Karla IV. a amerických prezidentů zmínil i vůdce Třetí říše.

„Hitler řešil krizi tak, že začal zbrojit, čímž dal lidem práci a tím nastartoval ekonomiku! On s tím vyhrál volby! Pak to tedy vyústilo ve válku…," nadhodil v rozhovoru Rath. 

Podle Ratha šlo prý jen o historický exkurz, nikoli o vážně míněné vybídnutí k následování příkladu nacistického Německa.

Předseda ČCD Jiří Paroubek se za Ratha postavil s tím, že Lidové noviny jeho slova jistě zkreslily. List to zásadně odmítl.

Středočeský hejtman se často kvůli svým slovům soudí. Ale kupříkladu při s dalším Topolánkovým mužem Markem Dalíkem, kterého nazval korupčníkem, vyhrál.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy