Průzkum: Politická kultura se zlepšila

ČTK ČTK
31. 3. 2014 18:57
Nejlépe jsou podle průzkumu CVVM hodnoceni poslanci ANO a zastupitelstva.

Praha - Politická kultura v Česku se podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) od loňska meziročně zlepšila. Nejlépe byli hodnoceni politici ANO a místní zastupitelstva, nejhůře zástupci ODS a poslanci.

V případě politiků ANO označily jejich politickou kulturu za dobrou tři pětiny (59 procent) dotázaných, opačný názor má zhruba čtvrtina (27 procent) veřejnosti. Pozitivní hodnocení mírně převažovalo u zástupců Úsvitu přímé demokracie (44 : 36 procentům) a ČSSD (47 : 43 procentům). Ostatní sněmovní strany dopadly hůře. U lidovců byl poměr kladného a záporného hodnocení 37 : 47, u komunistů 36 : 50, u TOP 09 to bylo 29 : 62 a u ODS dokonce 17 : 74.

Podobně jako u ANO byla hodnocena politická kultura komunálních politiků. Za dobrou ji považovalo 56 procent občanů, za špatnou 32 procent. Zcela vyrovnané podíly kladného a záporného hodnocení se objevily u představitelů krajských samospráv (37 : 37). V hodnocení si od loňského března výrazně polepšila vláda (41 : 52). Zlepšení nastalo i u poslanců (23 : 72), senátory (34 : 56) ale nepřeskočili.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy