Průzkum: Politická kultura se zlepšila

ČTK ČTK
31. 3. 2014 18:57
Nejlépe jsou podle průzkumu CVVM hodnoceni poslanci ANO a zastupitelstva.

Praha - Politická kultura v Česku se podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) od loňska meziročně zlepšila. Nejlépe byli hodnoceni politici ANO a místní zastupitelstva, nejhůře zástupci ODS a poslanci.

V případě politiků ANO označily jejich politickou kulturu za dobrou tři pětiny (59 procent) dotázaných, opačný názor má zhruba čtvrtina (27 procent) veřejnosti. Pozitivní hodnocení mírně převažovalo u zástupců Úsvitu přímé demokracie (44 : 36 procentům) a ČSSD (47 : 43 procentům). Ostatní sněmovní strany dopadly hůře. U lidovců byl poměr kladného a záporného hodnocení 37 : 47, u komunistů 36 : 50, u TOP 09 to bylo 29 : 62 a u ODS dokonce 17 : 74.

Podobně jako u ANO byla hodnocena politická kultura komunálních politiků. Za dobrou ji považovalo 56 procent občanů, za špatnou 32 procent. Zcela vyrovnané podíly kladného a záporného hodnocení se objevily u představitelů krajských samospráv (37 : 37). V hodnocení si od loňského března výrazně polepšila vláda (41 : 52). Zlepšení nastalo i u poslanců (23 : 72), senátory (34 : 56) ale nepřeskočili.

 

Právě se děje

před 12 minutami

CRIF: V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 1 hodinou

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy