Průzkum: Politická kultura se zlepšila

ČTK ČTK
31. 3. 2014 18:57
Nejlépe jsou podle průzkumu CVVM hodnoceni poslanci ANO a zastupitelstva.

Praha - Politická kultura v Česku se podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) od loňska meziročně zlepšila. Nejlépe byli hodnoceni politici ANO a místní zastupitelstva, nejhůře zástupci ODS a poslanci.

V případě politiků ANO označily jejich politickou kulturu za dobrou tři pětiny (59 procent) dotázaných, opačný názor má zhruba čtvrtina (27 procent) veřejnosti. Pozitivní hodnocení mírně převažovalo u zástupců Úsvitu přímé demokracie (44 : 36 procentům) a ČSSD (47 : 43 procentům). Ostatní sněmovní strany dopadly hůře. U lidovců byl poměr kladného a záporného hodnocení 37 : 47, u komunistů 36 : 50, u TOP 09 to bylo 29 : 62 a u ODS dokonce 17 : 74.

Podobně jako u ANO byla hodnocena politická kultura komunálních politiků. Za dobrou ji považovalo 56 procent občanů, za špatnou 32 procent. Zcela vyrovnané podíly kladného a záporného hodnocení se objevily u představitelů krajských samospráv (37 : 37). V hodnocení si od loňského března výrazně polepšila vláda (41 : 52). Zlepšení nastalo i u poslanců (23 : 72), senátory (34 : 56) ale nepřeskočili.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Útočník na severu Tuniska ubodal Francouze, pak zranil vojáka

Útočník na severu Tuniska zabil nožem francouzského občana, který byl v zemi na návštěvě u příbuzných, a zranil jednoho tuniského vojáka. S odkazem na ministerstvo vnitra o tom informovala tuniská agentura TAP. Osmadvacetiletý pachatel je na útěku, policie však zná jeho identitu. Motiv útoku je zatím nejasný. V posledních letech na bezpečnostní složky i zahraniční turisty v Tunisku často útočili islamističtí ozbrojenci, připomíná agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy