Poslanec ČSSD Foldyna obhajuje zločince Mladiče

Tereza Šídlová
27. 5. 2011 15:50
Kvůli názorům na jugoslávský konflikt si Foldynu už dříve pozvala ambasáda USA
Foldyna neúspěšně kandidoval na místopředsedu ČSSD.
Foldyna neúspěšně kandidoval na místopředsedu ČSSD. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Evropská unie včetně českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga uvítala s pochvalami dopadení srbského válečného zločince Ratka Mladiče.

Český poslanec za ČSSD, člen zahraničního výboru Poslanecké sněmovny, Jaroslav Foldyna však zaujal opačný postoj.

"Nezpochybňuji to, že v Srebrenici v roce 1995 zahynulo, nevím, jestli osm, šest nebo čtyři tisíce muslimů. Ale byla to vyprovokovaná a připravovaná akce bosenských muslimů a mezinárodního společenství," říká vlivný severočeský sociální demokrat Foldyna, který na březnovém sjezdu strany kandidoval na místopředsedu strany.

Na svou facebookovou stránku už předtím vyvěsil text z internetu: „Opravdová genocida v Srebrenici: Masová vražda Srbů v Srebrenici a Gorazde v letech 1992 až 1995 vedená islamofašistickými teroristy Aliji Izetbegoviče".

Za masovou vraždu nejméně osmi tisíc bosenských muslimů, mužů i chlapců má být v však v Haagu souzen právě Mladič.

"Bosenská konspirace"

Podle Foldyny měli bosenští předáci i představitelé Západu po celou dobu války připravovat půdu pro masakr a jednat pod heslem "potřebujeme alespoň pět tisíc mrtvých obětí, aby se mezinárodní společenství rozhýbalo".

Podle něj ani není jasné, jestli Mladič srbskému řádění v Srebrenici velel.

Masakr v Srebrenici spáchaný na bosenských muslimech je označován za nejrozsáhlejší masovou vraždu od druhé světové války a holocaustu v Evropě.

Na Facebooku se Foldyna také svěřuje, že Mezinárodní soudní tribunál pro bývalou Jugoslávii je „propaganda, lež nebo maximálně účelová polopravda".

Jako Hájek

„Moje názory jsou zajisté trochu konspirace, ale jsou podložené skutečností," dodává poslanec ke svým výše citovaným názorům. Rád o nich diskutuje a dokládá je různými alternativními studiemi, které zdůrazňují utrpení Srbů na bosenském území. I za ně přitom padly tresty v Haagu, podle Foldyny však příliš nízké.

Fotografie Ratka Mladiče v době válečného konfliktu a po dopadení.
Fotografie Ratka Mladiče v době válečného konfliktu a po dopadení. | Foto: Reuters

Ani Foldynovy specifické postoje neušly pozornosti zahraničních diplomatů, podobně jako například zpochybňování teroristického útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku z 11. září 2001, s nímž se netají vicekancléř prezidenta Václava Klause Petr Hájek.

Aktuálně.cz vlivný severočeský politik přiznal, že o vysvětlení jeho názorů ho už dříve požádala i americká ambasáda. "Chtěli vědět, proč si myslím to či ono," říká Foldyna. Jeho postoje ale mají zjevný základ v tom, že jeho rodina má v Srbsku kořeny.

"Srdeční záležitost"

Česká diplomacie ve čtvrtek pochválila srbskou vládu za dopadení Mladiče.

„Blahopřeji srbské policii a bezpečnostním složkám. Srbská vláda prokázala, že jedná bezvýjimečně v souladu s vládou práva. Doufám, že dopadení Mladiče významně uspíší přibližování Srbska k EU," uvedl Karel Schwarzenberg.

K Foldynovým názorům se ale nehlásí ani ČSSD. Nově jmenovaný stínový ministr obrany, místopředseda zahraničního výboru Jan Hamáček jeho názory považuje za „srdeční záležitost".

„Rozhodně to není postoj ČSSD. Tribunál v Haagu respektujeme jako součást systému mezinárodního práva. Dopadení válečného zločince Mladiče je bezesporu velký úspěch srbských bezpečnostních sil," uvedl Hamáček.

Pochopení pro Foldynu ale nemá předseda zahraničního výboru David Vodrážka (ODS). "Jeho názory vyplývají z toho, že je do situace v bývalé Jugoslávii osobně vtažen přes rodinu. Ale vzhledem k tomu, že je politik, by se nad to měl umět povznést," míní politik ODS.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Pražská burza výrazně oslabila, PX táhl dolů ČEZ, který dnes odepsal 11 procent

Pražská burza v úvodu týdne výrazně oslabila, index PX klesl o 2,18 procenta na 1260,11 bodu. Níže index naposledy uzavíral v první polovině března. Dolů ho v pondělí táhly především akcie energetické společnosti ČEZ, které ztratily téměř 11 procent, podle analytiků zřejmě kvůli zprávám, že jedna z vládních stran navrhuje vyšší zdanění energetických firem. Naopak se dařilo Komerční bance, získala přes procento. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

Cenné papíry ČEZ přišly před úterní valnou hromadou o 10,91 procenta a propadly se na 1045 korun. "Jedná se o největší jednodenní ztrátu za více než dva roky. V březnu 2020 kvůli pandemii koronaviru oslabil ještě o více než 11 procent. V pondělí akcie energetické společnosti ztrácely kvůli zprávám, že vládní pirátská strana navrhuje vyšší daně pro energetické firmy," uvedl analytik investiční společnosti Wood & Company Vojtěch Boháč.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nakažlivější subvarianty omikronu tvoří tři čtvrtiny pozitivních testů na covid

Nakažlivější subvarianty BA.4 nebo BA.5 koronaviru omikron tvořily minulý týden ve vzorcích z pozitivních testů 75 procent. Před týdnem jich byla ve vzorcích zhruba polovina. V tiskové zprávě o tom v pondělí informoval Státní zdravotní ústav. Případů koronaviru v Česku začalo přibývat. Za uplynulý týden jich bylo 3740, proti minulému týdnu o polovinu víc. Přibylo i hospitalizovaných.

Za nárůstem je podle diskriminačních PCR testů mutace L452R, která se vyskytuje u subvarianty BA.4 i BA.5. Pro přesné určení je třeba celogenomová sekvenace, která je ale časově náročná. "Data ze sekvenačních center v Česku ukazují, že nárůst lze pravděpodobně přičíst variantě BA.5, ale protože je zpoždění sekvenací zhruba 14 dní, k potvrzení dojde teprve v následujících týdnech," uvedla vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková onemocnění Státního zdravotního ústavu Helena Jiřincová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy