Poslanci narychlo změnili rozpočet. Zvýšili schodek

Martina Machová Martina Machová
13. 11. 2009 14:13
Janotovi chybí 14 miliard na důchody nebo podporu nezaměstnanosti
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poslanci podle očekávání schválili zvýšení schodku letošního státního rozpočtu o 14 miliard korun.

Ve státní kase totiž právě taková suma chybí na vyplácení důchodů, podpory v nezaměstnanosti, příspěvků na péči nebo uhrazení úroků ze státního dluhu. Možnosti najít potřebné peníze uvnitř rozpočtu již ministr financí vyčerpal.

Jednání proběhlo podle předběžné dohody a sněmovna stihla schválit novelu rozpočtového zákona ještě dnes. Senát se k rozpočtu nevyjadřuje, chybí tedy jen prezidentův podpis.

Původní schodek činil 38,1 miliardy, nově by představoval 52,2 miliardy. Ministerstvo financí ale očekává, že rozpočet nakonec skončí se schodkem kolem 165 miliard korun.

Během jednání se poslanci vzájemně přeli, kdo za díru v rozpočtu může. Zejména levice vinila bývalého ministra financí Miroslava Kalouska. Podle ČSSD totiž nezareagoval na hospodářskou krizi včas, i když ho na možné potíže upozorňovala.

Ten své rozhodnutí nenavyšovat schodek do doby, kdy to bude nanejvýš nutné, hájí.

"Nemá cenu přepracovávat státní rozpočet čtyřikrát, pětkrát, ale maximálně jednou. To, že se povedlo do listopadu nepřipustit diskuzi o zvýšení dalších výdajů, na které levice velmi tlačila, považuji za úspěch," míní Kalousek. 

 

Právě se děje

před 58 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy