Napíchli vám telefon? Dostanete odškodné

Red Dom, ČTK
19. 2. 2007 11:29
Praha - Neoprávněně odposlouchávaní by mohli mít nárok na odškodné. O tom, že byli odposloucháváni, se dozví do jednoho roku po skončení případu.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Počítá s tím novela trestního řádu, kterou připravilo ministerstvo spravedlnosti. "Návrh by se v polovině roku mohl dostat do parlamentu," řekl dnes ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil novinářům.

Předloha proces odposlechu zpřísňuje a výslovně stanoví princip subsidiarity. To znamená, že odposlech by mohl být nařízen pouze v případě, kdy si policie potřebné informace a důkazy nemůže opatřit jinak.

O zpřísnění podmínek použití odposlechu se hovoří delší dobu. Vládní ODS původně uvažovala o tom, že by odposlouchávaný člověk musel být o odposlechu informován, pokud se do tří měsíců nepodaří zjistit skutečnosti opravňující zahájit trestní stíhání.

Ivan Langer v Aktuálně
Ivan Langer v Aktuálně | Foto: Ludvík Hradilek
Langer chce zastavit úniky odposlechů

To ale vadilo opozici, která poukazovala na to, že by taková povinnost mohla zmařit vyšetřování závažných případů. Při odposlechu totiž policie může získat informace o mnohem závažnějších skutečnostech a dostat se na stopu například organizátorům trestné činnosti.

O neoprávněnosti by rozhodoval soud

Podle nového návrhu ministerstva spravedlnosti by se člověk o odposlechu dozvěděl do roka po pravomocném skončení případu, u kterého byl povolen odposlech. Pokud by přezkoumací soud rozhodl o tom, že odposlech byl neoprávněný, mohl by se poškozený domáhat odškodnění podle zákona o odpovědnosti státu za způsobenou škodu.

Vláda by mohla v létě dostat také návrh rekodifikovaného trestního zákona. Sněmovna ho loni na jaře zamítla kvůli vypuštění paragrafu o zneužívání informací v obchodní styku, tedy takzvaném tunelování.

Nová předloha vychází z původní, je ale o něco jednodušší a stručnější. Ministr už dříve řekl, že sporný paragraf by se v ní mohl objevit, byť v mírnější podobě. Návrh již má k dispozici ústavně-právní výbor sněmovny.

Ministr chce o podobě zákona vyjednávat předem, aby předešel zásadním neshodám, jež by měly za následek další odmítnutí normy. Hlavním cílem rekodifikovaného zákona je položit důraz na formálněprávní pojetí trestného činu.

Dosavadní úprava vyžaduje vedle formálních znaků trestného činu také jeho společenskou nebezpečnost. Právníci poukazují na nejednoznačnost tohoto pojmu, který je v zákoně vymezen obecně. Dosavadní úprava pochází z šedesátých let a byla nesčetněkrát novelizována.

 

Právě se děje

Další zprávy