Praha - Hradní kancléř Vratislav Mynář (SPOZ) stále nemá bezpečnostní prověrku, žádost o ni dokonce pozastavil.
Nemůže se tak účastnit některých jednání včetně zasedání vlády. Zastupují ho při nich jeho podřízení. Napsala to v pátek Mladá fronta Dnes (MfD). Podle deníku se odborníci i Mynářovi předchůdci podivují, jak může Hrad bez prověrky vést.
Mynář se bez prověrky na stupeň tajné či přísně tajné nemůže účastnit například projednávají informací od zpravodajských služeb. Vedle jednání vlády Mynář nemůže ani na Bezpečnostní radu státu nebo zasedání Evropské unie či Severoatlantické aliance.
Na důvěrná jednání tak vysílá šéfa bezpečnostního odboru Jana Fulíka nebo svého zástupce Petra Mužáka.
"Lidé z Národního bezpečnostního úřadu i mí právníci mi doporučili, že si ji mám podat, až budu mít všechny papíry komplet a v pořádku," uvedl Mynář.
Podle MfD v posledních dnech prosakují z Hradu i ze strany zemanovců informace, že NBÚ nechce Mynářovi prověrku na stupeň tajné či přísně tajné udělit mimo jiné kvůli jeho podnikání s kontroverzními lidmi - třeba s opavským podnikatelem Radimem Masným.
Podle bezpečnostního experta a bývalého šéfa vojenské tajné služby Andora Šándora by v zavedené západní demokracii kancléř prezidenta vůbec nemohl bez prověrky úřadovat. Mynář má navíc oproti svým předchůdcům na starosti také agendu politického odboru.
"Nedovedu si představit, že by šéf politického odboru tuto prověrku neměl," řekl někdejší mluvčí prezidenta Václava Havla Ladislav Špaček s tím, že v režimu utajení je třeba i program státní návštěvy.