Marek Výborný rezignuje na post předsedy KDU-ČSL. Skončí z rodinných důvodů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 19. 11. 2019 17:34
Marek Výborný rezignuje na funkci předsedy KDU-ČSL k termínu mimořádného sjezdu strany, který by se měl uskutečnit 25. ledna. Oznámil to na tiskové konferenci. Výborný se rozhodl skončit z rodinných důvodů, na konci září mu náhle zemřela manželka na srdeční selhání. Výborný má tři děti, v úterý zdůraznil, že rodič je víc než politik.
Předseda KDU-ČSL Marek Výborný u řečnického pultu v Poslanecké sněmovně
Předseda KDU-ČSL Marek Výborný u řečnického pultu v Poslanecké sněmovně | Foto: ČTK

"Do této chvíle jsme podnikli celou řadu dílčích kroků a nastartovali přípravy na kampaně pro krajské a senátní volby, které proběhnou v příštím roce. Dotáhnout vše ale bude muset někdo jiný," oznámil Výborný v dopise spolustraníkům.

"K zachování maximální kontinuity a vnitřní stability KDU-ČSL a po dohodě s 1. místopředsedkyní strany Šárkou Jelínkovou, předsednictvem a celostátním výborem oznamuji, že rezignuji na post předsedy k termínu mimořádného sjezdu KDU-ČSL, který se uskuteční v sobotu 25. ledna 2020," napsal Výborný, který ve ve vedení strany v březnu letošního roku nahradil Pavla Bělobrádka.

Předseda lidovců svůj konec zdůvodnil tím, že se chce po smrti manželky věnovat výchově svých dětí. "V uplynulých 50 dnech jsem poprvé zažíval, jaké to je být naplno sám tátou tří dětí a zároveň předsedou parlamentní strany," napsal. "Nechci být pokrytec. Být táta na plný úvazek a vést naplno politickou stranu prostě zodpovědně nejde," uvedl Výborný. Na tiskové konferenci uvedl, že jak pro něj, tak pro celou stranu je rodina prioritou.

Ve funkci poslance bude Výborný pokračovat i nadále. "KDU-ČSL zůstávám samozřejmě věrný a budu se snažit, bude-li to možné, i nadále plnit svoje povinnosti a úkoly poslance," ujistil spolustraníky a poděkoval jim za podporu.

Výborný v úterý své rozhodnutí projednal s předsednictvem i celostátním výborem strany. Svolání mimořádného sjezdu musí ještě potvrdit celostátní konference KDU-ČSL, která se uskuteční v prosinci.

O tom, koho by si představoval jako svého nástupce, zatím Výborný nechtěl mluvit. "Samozřejmě že některá jména v hlavě mám, ale nebudu dávat žádné doporučení," řekl na tiskové konferenci.

Věřím, že se do vedení po čase vrátí, napsal Zdechovský

Výborného rozhodnutí se mezi ostatními lidovci setkalo s pochopením. Respekt mu na Facebooku vyjádřil například europoslanec Tomáš Zdechovský. "Jeho rozhodnutí, být po smrti jeho ženy Markéty více s dětmi, si obrovsky vážím a pevně věřím, že se po čase do vedení KDU-ČSL vrátí," napsal na Facebook.

Za dobrou práci mu poděkoval také místopředseda lidovců Jan Bartošek, kterého Výborný porazil v březnové volbě předsedy. "Udělal jsi rozhodnutí, které by udělal každý dobrý táta," napsal Bartošek.

"Marek před několika měsíci nabídl své síly k náročné službě veřejnosti. Vážím si toho, že nyní - po nečekané smrti své milované manželky Markéty - myslí na svoje děti, kterým chce být pozorným otcem," uvedl na Facebooku člen KDU-ČSL Hayato Okamura.

Rozhodnutí ocenili také představitelé jiných stran. "Předseda KDU-ČSL jasně ukázal, že slova o hodnotě rodiny nejsou v křesťanské politice jen prázdné floskule," napsal na Twitter europoslanec za STAN Stanislav Polčák. "Marek Výborný udělal rozhodnutí, které by v jeho situaci zvolil asi každý. Zvolil si rodinu," uvedl na sociálních sítích ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD.

 

Právě se děje

před 26 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy