Policie zasahuje v kanceláři Rittigových právníků

Domácí ČTK Domácí, ČTK
27. 6. 2013 14:41
Hledá dokumenty týkající se Nemocnice Na Homolce
Foto: Policie ČR

Praha - V advokátní kanceláři MSB Legal (dříve Šachta & Partners), která zastupuje i pražského podnikatele Ivo Rittiga, zasahuje protikorupční policie.

Hledá dokumenty týkající se Nemocnice Na Homolce. Informaci uvedla Česká televize.

"Provádíme určité úkony v rámci trestního řízení, kterému se delší dobu věnujeme, konkrétní úkony ani lokaci ale nebudeme specifikovat," odpověděl na dotaz Aktuálně.cz mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Na místě policejního zásahu u budovy D v pražských Nových Butovicích od dopoledne stojí tři osobní policejní auta, jedno služební a také policejní dodávka. Policisté zasahují v 15. a 16. patře, kde advokátní kancelář sídlí. Do budovy recepční nikoho nepovolaného nechce pustit.

Zásah by se mohl týkat pronájmu nemocničních skladů, který loni kritizoval Nadační fond proti korupci. Podle fondu mohlo stát nemocnici okolo sta milionů korun ročně to, že své sklady zdravotnického materiálu pronajala soukromé společnosti Alseda s.r.o., která je spojená s právníky kolem advokátní kanceláře MSB Legal.

"Je to případ z doby, kdy vedl nemocnici tehdejší ředitel Vladimír Dbalý. Současný ředitel Michal Šetlík nastoupil v březnu 2012 a okamžitě vypověděl všechny smlouvy s touto kanceláří a přerušil s ní jakoukoliv spolupráci," řekla ve čtvrtek mluvčí nemocnice Jitka Kalousková.

Firma inkasovala víc, než platila

Podle fondu pronajala nemocnice od července 2009 sklady firmě Alseda za 140 000 korun měsíčně. Firma za uskladnění materiálu ve skladech inkasovala od dodavatelů asi padesátinásobně víc, než sama za pronájem platila.

Mezi dodavateli, kteří firmě posílali peníze, pak byla také mimo jiné společnost Holte Medical a.s., která sama sklady původně provozovala, protože je dceřinou firmou Nemocnice Na Homolce.

Nadační fond také uvedl, že dokáže doložit organizačně složitý zisk dvou nemovitostí celkem za asi 11 milionů korun do majetku otce někdejšího ředitele nemocnice Dbalého.

Nabytí podle fondu realizovali právníci okolo kanceláře Šachta & Partners a na nákupu jedné z nemovitostí se prý podílela i sama společnost Alseda.

Advokátní kancelář loni tvrzení fondu odmítla. Reagovala vyjádřením, že nemocnice pronajímá holé nebytové prostory soukromé společnosti za tržní nájem.

Ta v nich, a v dalších prostorách, které už nemocnici nepatří, provozuje sklady, jejichž provoz je po personální i technické stránce poměrně náročný, a za to inkasuje dohodnutou odměnu.

Policie prověřuje Rittigovy zakázky

Lobbista a blízký přítel politiků ODS figuruje i v současné kauze Nečasovy spolupracovnice Jany Nagyové. Policie při razii na začátku června prohledávala i Rittigovy kanceláře v centru Prahy. Podnikatel je ovšem v Monaku, u policie tak zatím v celém případu nevypovídal.

Detektivové se také zajímají o napojení Rittiga a lobbisty Romana Janouška na zakázky státních podniků a následné vyvádění peněz na zahraniční konta, částky jdou do desítek milionů korun.

Jak uvedla Mladá fronta dnes, z textu nařízení je patrné podezření police, že oba podnikatelé získávali miliony z předražených zakázek.

V případě Rittiga jde policii o zakázku z roku 2011 na vypracování etického kodexu Lesů ČR, který získala jeho firma Rittig & Partners. Za ni podnikatel získal 1,7 milionu Kč.

Zároveň však policie u Rittiga hledá i smlouvy mezi ním a žalobcem Liborem Grygárkem, případně i materiály z vrchního státního zastupitelství či z trestních spisů a spoustu dalších materiálů.

Rittig se soudí s NFPK

Pražský městský soud právě ve čtvrtek projednává Rittigovu žalobu na Nadační fond proti korupci. Lobbista požaduje, aby z webových stránek fondu zmizela tvrzení, která jej spojují s tunelováním pražského dopravního podniku.

Nadační fond v polovině února upozornil na zakázku na bezpečnostní systém v pražském metru, z které podle fondu mohly odtéct desítky milionů korun firmám, v kterých figurovali lidé z advokátní kanceláře Šachta & Partners.

Právníci jakákoliv obvinění odmítli.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy