Policie odposlouchávala šlechtice. Prověří ji soud

Tomáš Fránek
2. 10. 2007 16:15
Advokát zastupující hrabě Kinského podal ústavní stížnost
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Brno - Počínání policejního týmu "Majetek", který se za vlády ČSSD měl snažit zabránit vracení zabaveného majetku šlechtickým rodům, bude mít dozvuk i u Ústavního soudu.

Na postup policistů i soudců si totiž stěžuje Jaroslav Čapek, který zastupuje jednoho z potomků významných šlechtických rodin žádajících v Česku o vydání majetku, Františka Oldřicha Kinského.

V roce 2004 nechala policie - se souhlasem státního zástupce i soudu - odposlouchávat nejenom Kinského, ale i jeho advokáta.

Zamlčování důkazů

Policie využila k povolení odposlechů nestandardní kličky. Čapka totiž policisté obvinili z toho, že zamlčoval důležité důkazy a používal jen ty, které se hodily k obhajobě Kinského. Tedy používal postup běžný při obhajobě zájmů svého klienta.

Policie ze seznamu uskutečněných hovorů například zjistila, že si advokát volal s novináři z České tiskové kanceláře či s aktivistou a předsedou spolku Šalamoun Johnem Bokem.

Po dvou letech bylo Čapkovo trestní řízení zastaveno. Čapek nyní chce, aby ústavní soudci posoudili jak postup policie, tak Okresního soudu Praha - východ a Vrchního státního zastupitelství v Praze. Čapek požaduje také zničení záznamů o odposleších.

Ústavní soudci se už případem zabývají, svůj verdikt vyhlásí za čtrnáct dnů.

Proti odposlouchávání Čapka také ostře protestovala Česká advokátní komora.

Nekalé praktiky

"Česká advokátní komora důrazně protestuje proti takovým praktikám policie i proti tomu, že soudy zcela benevolentně takové odposlechy povolují. Přitom se tak děje zejména v případech, v nichž je nakonec věc odložena nebo trestní stíhání zastaveno," uvedla Česká advokátní komora v prohlášení.

V roce 2004 začal na základě rozkazu náměstka policejního prezidenta Jaroslava Macháněho fungovat v celé republice policejní tým "Majetek".

Kinského palác na pražském Staroměstském náměstí. Jedna z budov, o níž se hrabě Kinský soudí s českým státem
Kinského palác na pražském Staroměstském náměstí. Jedna z budov, o níž se hrabě Kinský soudí s českým státem | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Policisté měli za úkol prověřovat restituční nároky šlechtických rodů. O týmu věděl i tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross.

Podle Lidových novin policie dokonce do svého pátrání zapojila českou rozvědku.

Čeští agenti měli v německých a rakouských archivech najít dokumenty dokazující, že se šlechtici nenarodili s českým občanstvím.

Majetky nezískali

Agenti ale nakonec dokumenty o Františku Oldřichu Kinském a Josefu Colloredo Mansfeldovi nezískali.

Kinský u různých soudů podal 157 žalob kvůli majetku v hodnotě 40 miliard korun.

Dědicové Colloredo-Mansfeldů usilují o rodový majetek již více než deset let. Letos na jaře museli vrátit státu zámek v Opočnu, který předtím v restituci získali.

 

Právě se děje

Další zprávy