Policie chytila prodejce nepovolených léků

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
19. 11. 2008 14:06
Nepovolený prodej léků mužům vynesl 9 milionů
Od 1. dubna vstupuje v platnost nová léková vyhláška. Lékárny začnou prodávat některé medikamenty dráž.
Od 1. dubna vstupuje v platnost nová léková vyhláška. Lékárny začnou prodávat některé medikamenty dráž. | Foto: Jaroslav Jiřička

Olomouc -Policie dopadla dva muže, kteří prodávali netestované léky.

Nabízeli je na internetu českým i zahraničním zájemcům.

Na lécích, které mohou vážně poškodit lidské zdraví, vydělali devět milionů korun. Dnes jim za nedovolené podnikání hrozí tři roky vězení.

Na případ policii upozornili pracovníci Státního ústavu pro kontrolu léčiv v Praze. Policisté z oddělení hospodářské kriminality na něm začali pracovat na začátku roku 2007.

Anabolika a tablety na hubnutí

"Muži prodávali různé léčivé přípravky - anabolické steroidy, hormonální přípravky nebo takzvané spalovače tuků," popsala podnikání dvou mladíků mluvčí olomoucké policie Jitka Dolejšová.

Muži si léky nechávali posílat z asijských zemí, Egypta a Ukrajiny, nebo si je vyráběli sami doma. K tomu vždy použili účinnou látku, kterou nakoupili v Asii, a pomocné složky původem z Česka. "Tyto přípravky si pak nechávali plnit do ampulí," popsala Dolejšová.

Policie zjistila, že si léky nakoupily a vyzkoušely nejméně tři stovky lidí. U některých z nich se objevily zdravotní problémy.

Místo do lékárny na poštu

Přípravky lidem prodejci posílali prostřednictvím P. O. Boxu, který provozovala olomoucká pobočka České pošty. Peníze za léky si pak nechávali posílat na bankovní účet.

"Policie zjistila, že na jednotlivé účty pachatelů přišlo také značné množství plateb ze zahraničí," řekla Jitka Dolejšová.


 

Peníze různých měn a množství léčiv našli policisté i při domovní prohlídce u obou podezřelých mladíků.

Podle znalců činil obrat tohoto nezákonného obchodu přibližně 18 milionů korun. "Čistý zisk dosáhl nejméně devíti milionů korun," upřesnila mluvčí Dolejšová.

Mladíci léky prodávali bez živnostenského listu.

Případ není jediný

Případ dvou mužů v Česku, kteří vyráběli a nabízeli nepovolené léky na internetu, není zdaleka jediný.

Podle zprávy Světové zdravotnické organizace je padělaných asi deset procent všech na světě prodávaných léčiv. Padělky se objevují i u nás. Některé neobsahují žádnou účinnou látku. Další mohou vysloveně škodit.

V Česku se nejčastěji nabízejí právě anabolika, která mají pomáhat růstu svalové hmoty a redukci tuku v těle, přípravky na podporu erekce nebo pilulky na hubnutí.

Nabízejí se hlavně na internetu, lidé je ale mohou najít i na tržištích, v sexshopech a fitnesscentrech.

"Jen my jsme odhalili 34 webových stránek, které v rozporu s právními předpisy nabízely léky," řekl už loni v květnu ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš. Pracovníci ústavu upozornili policii také právě na olomoucký případ.

Anonymita internetu je nebezpečná

Beneš upozornil, že nákup přes internet je vždy riskantní, protože je anonymní. Také proto je u nás povolen internetový prodej léků jen "kamenným", tedy skutečně existujícím lékárnám, které mají od ústavu pro kontrolu léčiv certifikaci.

 

Právě se děje

Další zprávy