Pojď ven! Vystoupení poslance Volného ve sněmovně provázelo bouchání do lavic

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 1. 2. 2019 12:57
Jednání sněmovny provázela v pátek vyhrocená debata kvůli návrhu na zrušení soudního přezkumu rozhodnutí o vyhoštění cizinců. Poslanci se navzájem osočovali z "vymývání mozků" a vytvoření "teroristy Baldy". Vystoupení poslance Lubomíra Volného (SPD), který vyzýval kolegy k fyzické konfrontaci, provázelo bouchání do lavic.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jakub Plíhal

Volný se tvrdě opřel v souvislosti s migrací do Evropské unie a prohlásil také, že za případem seniora Jaromíra Baldy nepravomocně odsouzeného za terorismus jsou takzvaní vítači. Unie je podle Volného kafkovský svět, který buduje "supertotalitu". "Evropská unie je do budoucna zkáza Evropanů a zkáza Evropy," řekl.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ohledně varování poslanců SPD před hrozbou kriminality a terorismu ze strany imigrantů uvedl, že SPD straší lidi, a připomněl, že posledním odsouzeným za terorismus v Česku byl senior Jaromír Balda, sympatizant hnutí Tomia Okamury. Baldu poslal soud nepravomocně do vězení za způsobení nehod dvou osobních vlaků. Chtěl u lidí vyvolat strach z muslimských migrantů. Hamáček uvedl, že Balda konzultoval útoky s pracovnicí SPD.

Ostudné, kritizují poslanci vystoupení Volného

"Jste to vy, vítači, kteří jste vytvořili pana Baldu. Vyděsili jste ho reálnou možností, že tady bude spáchán teroristický útok," reagoval Volný, přičemž část poslanců začala bouchat do lavic. Jan Birke (ČSSD) na něho pokřikoval, aby "toho už nechal". Volný na to údajně reagoval slovy, aby "šel ven". Následně se Volný a Birke už před mikrofonem přeli o používání výrazů z hospody čtvrté nebo nižší cenové skupiny. "Agresivní situaci jste vyvolal vy svým primitivismem," prohlásil Volný. Birke se mu v další debatě za pokřikování z lavice omluvil.

Ve snaze o uklidnění situace si následně vzali poslanci TOP 09 půlhodinovou přestávku na jednání klubu. Dění ve Sněmovně poslanci komentovali na sociálních sítích. "Ve Sněmovně asi některým jeblo - z SPD už agresivně vřískají jak fašouni v Reichstagu," napsal Jiří Dolejš (KSČM). Lidovec Marian Jurečka uvedl, že by nevěřil, co je možné v dolní komoře slyšet. "Agrese a zhovadilost některých poslanců SPD je neuvěřitelná," napsal. "Stalo se: Poslanec SPD na poslance ČSSD 'Pojď ven!'. Neskutečné. Ostudné. Nepřijatelné. Hnus," uvedla Karla Šlechtová (ANO).

Vyvoďte závěry, vyzývají poslanci imunitní výbor

Někteří poslanci už avizovali, že se kvůli Volného vyjádřením obrátí na příslušný sněmovní výbor. "Iniciovala jsem, aby jednání poslance Volného projednal mandátový a imunitní výbor. To, aby vyhrožoval kolegům, je naprosto nepřijatelné," sdělila na sociální síti Helena Langšádlová (TOP 09). Připojila se k ní její stranická kolegyně Markéta Pekarová Adamová. "Situace, kdy někomu dojdou argumenty, tak chce užít hrubou sílu, je smutnou vizitkou člověka," napsala. Lidovci vyzvali vedení sněmovny, aby vyvodilo z Volného chování "patřičné závěry" a případně věc výboru postoupilo.

Slovní přestřelky pokračovaly i po přestávce, a to zejména mezi poslanci SPD a KDU-ČSL, kteří se vzájemně vinili z nepravd. Do debaty zasahovali i Piráti, které poslanci SPD rovněž kritizovali. "Odmítám poslouchat urážky pana Volného nás všech," ukončila diskusi místopředsedkyně klubu ODS Jana Černochová, která si za frakci vyžádala dvouhodinou přestávku a jednací den skončil. Poslanci se opět sejdou přespříští týden v úterý.

Sněmovna projednávala ve druhém čtení vládní cizineckou novelu, která by mimo jiné dala vládě právo stanovit kvóty pro ekonomické migranty a zavedla by povinné integrační kurzy pro zahraniční pracovníky. Poslanci debatu nedokončili, jednací den navíc předčasně skončil.

Sporný pozměňovací návrh o zrušení soudního přezkumu rozhodnutí o vyhoštění podpořil už dřív bezpečnostní výbor navzdory upozornění ministerstva vnitra, že je protiústavní.

"Bezpečnostní složky musí mít možnost vyhostit cizince, kteří zde nemají co dělat," hájil úpravu předseda výboru Radek Koten (SPD). Jan Bartošek (KDU-ČSL) ale poukázal na to, že zákon v minulosti obsahoval stejné ustanovení, Ústavní soud je zrušil. "Zatěžujete Ústavní soud svými nesmysly," řekl. Podle Jaroslava Bžocha (ANO) je návratová politika prioritou, nelze ale ohýbat ústavu.

 

Právě se děje

Další zprávy