"Leťte na Mnichov!" Mladí Češi přepadli letadlo nad Žluticemi. Hra nervů začala

Pavel Švec Pavel Švec
6. 11. 2023 9:16
Pondělí 8. června 1970. Řídící věž letiště v Karlových Varech povolila start letadlu Iljušin IL-14 na vnitrostátní lince do Prahy. V čase 10.26 stroj vzlétl. Na palubě byla tříčlenná posádka, 24 cestujících a dvě děti. Uběhlo jen několik málo minut. Ve vzdušném prostoru nad Žluticemi východně od Karlových Varů náhle do pilotní kabiny vtrhli dva mladíci s pistolemi.
Podivné zločiny, díl 8: trailer | Video: Aktuálně.cz

Podcast Podivné zločiny poslouchejte na všech svých oblíbených aplikacích, na Spotify a Apple podcastech.

"Jeden z mladíků se stále sápal na řízení. Podařilo se nám mu v tom zabránit. Když se situace v kabině uklidnila, otočili jsme se směrem na západ a kontrolní věži ohlásili přepadení. Během celého letu jsem za pravým uchem cítil hlaveň pistole," popsal o mnoho let později pilot.

Skupinu únosců tvořily tři manželské dvojice a jeden nesezdaný pár. Všem bylo mezi 19 a 25 let. Manželé Čihákovi s sebou dokonce měli i dvouletou dceru. Vesměs všichni po okupaci Československa v roce 1968 ztratili naději na důstojný život.

Podcast v plné délce si můžete přehrát i zde:

Podcast Aktuálně.cz Podivné zločiny přibližuje okolnosti záhadných či neobvyklých kriminálních případů z doby komunistické nadvlády v Československu. Na základě dobových vyšetřovacích spisů a dalších dokumentů z policejních archivů představuje podivnosti ve vyšetřování, zamlžená svědectví, nejasnosti i nové detaily zločinů.

 

Právě se děje

Další zprávy