Přestřelka mezi moravskými myslivci a sovětským plukovníkem. Opilí ho střelili do zad

Pavel Švec Pavel Švec
13. 11. 2023 9:18
Neděle 30. října 1949. Pole ležící v pohraničí jižně od městečka Hrádek mezi Mikulovem a Znojmem se ten den stalo dějištěm kuriózní až komické situace. Hlavními aktéry byla skupina opilých moravských myslivců a tři důstojníci Rudé armády, která v poválečné době působila na území Rakouska.
Podivné zločiny - Myslivci (trailer) | Video: Jakub Zuzánek

Podcast Podivné zločiny poslouchejte na všech svých oblíbených aplikacích, na Spotify a Apple podcastech.

Plukovník, major a kapitán sovětské armády vyrazili onu neděli na lov. Nechali se přivézt autem z Vídně až k československým hranicím. Nevědomky však přešli na území republiky.

"Major slyšel křik a asi čtyři výstřely. Slyšel pak volání plukovníka, a proto se tímto směrem rozběhl a nalezl jej ležeti zraněného a kolem něj v kruhu stálo 10 až 12 ozbrojených občanů," píše se ve vyšetřovacím spisu, který se dochoval v Archivu bezpečnostních složek. Voják měl v těle padesát broků.

Incident následně obě strany popisovaly kriminalistům odlišně. Schylovalo se k mezinárodnímu skandálu. Plukovník totiž zastával důležitou roli při jednáních mezi sovětskou správou v Rakousku a Československem. A to pochopitelně vyvolalo nervozitu nejen na krajském policejním velitelství v Brně, ale i na ministerstvu vnitra v Praze. Vysocí činovníci si vyměnili několik štiplavých telegramů.

Podcast v plné délce si můžete přehrát i zde:

Podcast Aktuálně.cz Podivné zločiny přibližuje okolnosti záhadných či neobvyklých kriminálních případů z doby komunistické nadvlády v Československu. Na základě dobových vyšetřovacích spisů a dalších dokumentů z policejních archivů představuje podivnosti ve vyšetřování, zamlžená svědectví, nejasnosti i nové detaily zločinů.

 

Právě se děje

Další zprávy