Ubitý funkcionář. "Svalil se a chroptěl, muž ho udeřil bestiálně potřetí do hlavy"

Pavel Švec Pavel Švec
25. 9. 2023 9:16
Čtvrtek 15. února 1951. Krajem rozprostírajícím se podél hlubokého údolí Vltavy později zaplaveného vodou Orlické přehrady otřásla vražda komunisty Vladimíra Mandíka, předsedy místního národního výboru v Koubalově Lhotě. Jeho tělo, nalezené na polní cestě za vesnicí, neslo stopy brutálního útoku.
Video: Pavel Švec

Podcast Podivné zločiny poslouchejte na všech svých oblíbených aplikacích, na Spotify a Apple podcastech.

Následné tendenční vyšetřování se vedlo zcela v režii příslušníků komunistické Státní bezpečnosti, místní kriminalisté neměli s vraždami žádné zkušenosti, podléhali tlaku StB a kupili chybu za chybou. Záhy skončili ve vazbě tři rolníci z Koubalovy Lhoty. I oni byli v komunistické straně a angažovali se v samosprávě obce, přesto byl zavražděný předseda jejich rivalem.

Při trýznivých výsleších se nakonec všichni tři obvinění doznali, ale vzápětí výpověď zase odvolali. To se opakovalo několikrát. Přestože soud neměl kromě vynucených doznání k dispozici žádné přímé důkazy a ani závažnější důkazy nepřímé, o jejich osudu bylo stejně už rozhodnuto. Tehdy všemocná komunistická strana rozhodla.

Podcast plné v délce si můžete přehrát i zde:

Podcast Aktuálně.cz Podivné zločiny přibližuje okolnosti záhadných či neobvyklých kriminálních případů z doby komunistické nadvlády v Československu. Na základě dobových vyšetřovacích spisů a dalších dokumentů z policejních archivů představuje podivnosti ve vyšetřování, zamlžená svědectví, nejasnosti i nové detaily zločinů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy