Počty nakažených covidem budou vyšší v únoru a v březnu, říká vědec

ČTK ČTK
11. 1. 2024 15:24
Počty nakažených covidem budou vyšší v únoru a v březnu, říká vědec

Vyšší počty nakažených covidem-19 se dají očekávat v únoru a hlavně v březnu. Zřejmě už nezbývá v populaci moc lidí, kteří covid dosud neprodělali nebo nejsou očkovaní, takže nějaké protilátky mají. V rozhovoru, který dnes dala médiím k dispozici Akademie věd ČR (AV ČR), to řekl Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Kvůli malému počtu testů je podle něj současný stav epidemie hlavně odhad, trendy jsou ale vidět docela dobře.

"Vypadá to, že špička podzimní a zimní situace byla mezi Vánocemi a Novým rokem, teď to pomalu klesá," vysvětlil. Nemocných loni bylo mírně víc než v roce 2022, ale podstatně méně než před dvěma lety. V nemocnicích je zhruba 400 nakažených. "Z covidu se stalo normální infekční onemocnění, ale musíme si uvědomit, že je to v současnosti nejvíc smrtelná choroba. Denně umírá zhruba deset lidí, což není úplně málo," řekl.

Situace je podle něj pod kontrolou díky tomu, že je dostupná vhodná léčba a očkování. Přestože alespoň základní očkování má 65 procent populace, loni se podle dat ministerstva zdravotnictví (MZd) nechalo přeočkovat jen asi 370 000 lidí, většina poněkolikáté, nově zahájilo očkování 1700 osob. "Už je asi málo lidí, kteří virus buď nedostali, nebo nejsou očkovaní, takže nějaký typ protilátek mají," uvedl. Data MZd evidují 450 000 osob, které měly covid už více než jednou. "Jsou lidé, kteří mají k onemocnění větší dispozice, virus prodělali už několikrát," dodal.

Podle vyjádření ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) z tohoto týdne jsou doporučení ohledně očkování stejná jako u chřipky, tedy opakovat pravidelně před každou sezónou respiračních nemocí. Doporučení je hlavně pro seniory nebo chronicky nemocné. "Očkování sníží pravděpodobnost těžkého průběhu, ale i takzvaného long-covidu, tedy delších následků než několik málo dnů, což je pro koronavirus typická vlastnost," řekl Pačes. Jako long-covid lékaři označují například dýchací nebo neurologické potíže, problémy se spánkem nebo chronickou únavu. Přetrvávat může i ztráta chuti nebo čichu.

Jiné než na začátku epidemie před necelými čtyřmi lety jsou i příznaky nákazy. "Virus trochu mění své chování. V současnosti se projevuje nejen hlubokým kašlem, ale například i průjmy," dodal s tím, že dál na něj spolehlivě fungují antigenní testy včetně domácích.

 

Právě se děje

Další zprávy