Počet zabavených padělků loni vzrostl o 60 procent

ČTK ČTK
26. 4. 2012 11:25
Zhruba polovinu padělků celníci zajistili při pokusu o jejich dovoz do Česka
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Celní ředitelství České Budějovice

Praha - Celníci loni zabavili 3,822 milionu kusů padělků značkového zboží. Jejich počet ve srovnání s rokem 2010 vzrostl o bezmála 60 procent.

Celková odhadovaná hodnota zadržených napodobenin naopak klesla z předloňských 4,29 miliardy korun na 2,744 miliardy korun.

Zhruba polovinu padělků celníci zajistili při pokusu o jejich dovoz do Česka a zbývající část byla odhalena na tuzemském trhu. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnila celní správa.

Padělaná kosmestika může škodit zdraví

Hlavní část loni zabavených padělků opět tvořily napodobeniny značkového oblečení, obuvi, hraček, šperků, módních doplňků, visaček a etiket.

"Stále častěji ale zajišťujeme i padělky výrobků, které mohou být škodlivé nebo životu nebezpečné. Jedná se hlavně o kosmetiku, hračky, součástky do automobilů, mobilní telefony, alkohol i léky," řekl ve čtvrtek na Česko-francouzském kolokviu o prosazování práv duševního vlastnictví generální ředitel Generálního ředitelství cel ČR Pavel Novotný.

Novotný upozornil, že stále častěji jsou padělky v Česku nabízeny také prostřednictvím internetu. Celní správa proto zřídila speciální pracoviště internetové kriminality, které monitoruje nabídku napodobenin značkového zboží na internetu.

Česká obchodní inspekce (ČOI) loni na tuzemském trhu zabavila padělky v odhadované hodnotě 215 milionů korun. V meziročním srovnání hodnota zabavených věcí vzrostla zhruba čtyřnásobně. Počet kusů zabavených padělků loni naopak klesl na 86 417 z předloňských 133 833.

Stánkový prodej napodobenin upadá

Mluvčí ČOI Miloslava Fléglová řekla, že prudký nárůst hodnoty padělků souvisí s tím, že inspektoři loni častěji zabavovali napodobeniny luxusního zboží, jako jsou například značkové hodinky či kožená galanterie. "Hodnota originálu může v těchto případech činit i několik desítek tisíc korun," upozornila.

Prodej padělků se podle ČOI koncentruje v příhraničních oblastech. Stánkový prodej napodobenin ale upadá a k dostání jsou stále častěji i v kamenných obchodech a na internetu. Padělky loni ČOI odhalila například v některých pražských obchodních centrech a několika kamenných prodejnách v centru hlavního města.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy