Lidé mohou nadále podle aktuálních střednědobých předpovědí počítat s denními teplotami okolo dvaceti stupňů Celsia a jen místy s přeháňkami či bouřkami.
Rychlý růst teplot v poslední době přitom viditelně prospívá všem rostlinám.
Na probouzející se přírodu si tak musejí dávat pozor především alergici. Kromě květin totiž začaly velmi rychle kvést i stromy, a to pro takto citlivé lidi znamená větší riziko alergických reakcí.
Podle webu Pylové informační služby jsou dominantní alergeny bříza, topol, vrba, jilm, habr. Doznívají účinky pylu tisu a olše a lísky. Sezóna jasanu už vrcholila. Následující dva až tři týdny bude nejagresivnější pyl břízy, jeho množství se bude rychle zvyšovat. Přibývat bude také pylu habru, sezóna vrby a jilmu pokračuje.
Sněhu na horách ubývá
V posledních dnech na horách teploty pravidelně stoupaly až ke 12 stupňům Celsia, takže pokračovalo pozvolné tání sněhu. Za poslední tři dny ho ubylo místy až o 15 centimetrů. Voda z horského sněhu ale výrazně nezvedne hladiny řek, jak uvádí na svém webu Český hydrometeorologický ústav.
Špindlerův Mlýn hlásí jen nesouvislou sněhovou pokrývku. Na Labské Boudě ale ještě leží několik desítek centimetrů sněhu, na Lysé hoře téměř metr a na Velkém javoru skoro 160 centimetrů sněhu.
ČHMÚ předpovídá i nadále teplé počasí. Dnes by se mělo v Čechách od severozápadu zatahovat, mraky přinesou přeháňky a někde i bouřky, které se mohou vyskytovat až do pondělí.