Po pěti letech se vrací státní zkouška z psaní na klávesnici. Stát čeká až pět tisíc zájemců

ČTK ČTK
27. 2. 2016 9:50
V dubnu budou po pěti letech obnoveny státní zkoušky z grafických disciplín, tedy psaní na klávesnici, zpracování textu na počítači, těsnopisu a stenotypistiky. Předpokládá se, že by o zkoušky mohlo mít zájem až pět tisíc lidí. Vedle současných studentů gymnázií a obchodních akademií by se mohlo jednat také o absolventy, kteří kvůli pauze nemohli státem garantovaný certifikát získat.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - V dubnu budou po pěti letech obnoveny státní zkoušky z grafických disciplín, tedy psaní na klávesnici, zpracování textu na počítači, těsnopisu a stenotypistiky.

Vyhláška, která specifikuje podmínky pro jejich konání, začala platit tento týden. Organizaci zkoušek bude mít na starosti Národní ústav pro vzdělávání.

Očekává se, že největší zájem bude o státnice z psaní na klávesnici a zpracování textu na počítači. "Zaměstnavatelé jsou na vysvědčení o této zkoušce zvyklí a vědí, že je pro ně zárukou kvality uchazeče," uvedla v tiskové zprávě náměstkyně ústavu Renáta Drábová.

Předpokládá se, že by o zkoušky mohlo mít zájem až pět tisíc lidí. Vedle současných studentů gymnázií a obchodních akademií by se mohlo jednat také o absolventy, kteří kvůli pauze nemohli státem garantovaný certifikát získat.

Zkoušky se budou od dubna konat přímo ve školách, které přihlásí alespoň osm zájemců. Dohlížet na ně budou zkušební komisaři. Poplatky budou činit 600 až 750 korun podle zvolené disciplíny a úrovně zkoušky. O přezkoušení mohou požádat také individuální zájemci.

Poslední zkoušky z těchto disciplín se konaly v roce 2011. Tehdy je absolvovalo asi 4500 lidí. Převažovali mezi nimi žáci obchodních akademií, gymnázií nebo vyšších odborných škol, kde se tyto dovednosti vyučují nejčastěji.

Pak je ministerstvo na základě právní analýzy pozastavilo a čekalo se, až budou jako státní zkoušky vymezeny zákonem. V roce 2013 kvůli tomu předložil novelu školského zákona tehdejší senátor a stínový ministr školství Marcel Chládek (ČSSD), ale končící Nečasova vláda se postavila proti a návrh neprošel.

Státnice z těchto dovedností Chládek vrátil do školského zákona až jako ministr jako součást novely, která byla schválena loni. Pak se připravovala vyhláška.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy