Po pěti letech se vrací státní zkouška z psaní na klávesnici. Stát čeká až pět tisíc zájemců

ČTK ČTK
27. 2. 2016 9:50
V dubnu budou po pěti letech obnoveny státní zkoušky z grafických disciplín, tedy psaní na klávesnici, zpracování textu na počítači, těsnopisu a stenotypistiky. Předpokládá se, že by o zkoušky mohlo mít zájem až pět tisíc lidí. Vedle současných studentů gymnázií a obchodních akademií by se mohlo jednat také o absolventy, kteří kvůli pauze nemohli státem garantovaný certifikát získat.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - V dubnu budou po pěti letech obnoveny státní zkoušky z grafických disciplín, tedy psaní na klávesnici, zpracování textu na počítači, těsnopisu a stenotypistiky.

Vyhláška, která specifikuje podmínky pro jejich konání, začala platit tento týden. Organizaci zkoušek bude mít na starosti Národní ústav pro vzdělávání.

Očekává se, že největší zájem bude o státnice z psaní na klávesnici a zpracování textu na počítači. "Zaměstnavatelé jsou na vysvědčení o této zkoušce zvyklí a vědí, že je pro ně zárukou kvality uchazeče," uvedla v tiskové zprávě náměstkyně ústavu Renáta Drábová.

Předpokládá se, že by o zkoušky mohlo mít zájem až pět tisíc lidí. Vedle současných studentů gymnázií a obchodních akademií by se mohlo jednat také o absolventy, kteří kvůli pauze nemohli státem garantovaný certifikát získat.

Zkoušky se budou od dubna konat přímo ve školách, které přihlásí alespoň osm zájemců. Dohlížet na ně budou zkušební komisaři. Poplatky budou činit 600 až 750 korun podle zvolené disciplíny a úrovně zkoušky. O přezkoušení mohou požádat také individuální zájemci.

Poslední zkoušky z těchto disciplín se konaly v roce 2011. Tehdy je absolvovalo asi 4500 lidí. Převažovali mezi nimi žáci obchodních akademií, gymnázií nebo vyšších odborných škol, kde se tyto dovednosti vyučují nejčastěji.

Pak je ministerstvo na základě právní analýzy pozastavilo a čekalo se, až budou jako státní zkoušky vymezeny zákonem. V roce 2013 kvůli tomu předložil novelu školského zákona tehdejší senátor a stínový ministr školství Marcel Chládek (ČSSD), ale končící Nečasova vláda se postavila proti a návrh neprošel.

Státnice z těchto dovedností Chládek vrátil do školského zákona až jako ministr jako součást novely, která byla schválena loni. Pak se připravovala vyhláška.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
Další zprávy