Konec podvodům při testech z češtiny pro cizince. Zkoušky bude kontrolovat inspekce

ČTK Domácí ČTK, Domácí
18. 1. 2016 14:33
Vláda schválila nařízení, které má zamezit podvodům při jazykových zkouškách cizinců, kteří žádají o trvalý pobyt v Česku. Soukromé jazykové školy, kde bylo nejvíce problémů, by měly přijít o právo tyto zkoušky organizovat. Impulsem ke změně bylo na začátku roku 2014 zahájení trestního stíhání několika zaměstnanců soukromých jazykových škol, kteří údajně za úplatek zajišťovali cizincům výsledky testů. Zkoušky má nově mít právo kontrolovat Česká školní inspekce.
Vláda schválila nařízení, jehož cílem je zamezit podvodům při zkouškách z češtiny cizinců žádajících v Česku o trvalý pobyt. (Ilustrační foto)
Vláda schválila nařízení, jehož cílem je zamezit podvodům při zkouškách z češtiny cizinců žádajících v Česku o trvalý pobyt. (Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Vláda v pondělí schválila návrh ministerstva školství a vnitra, jehož cílem je zamezit podvodům při zkouškách z češtiny cizinců žádajících v Česku o trvalý pobyt.

Vládní nařízení navazující na novelu zákona o pobytu cizinců počítá s řadou protikorupčních opatření. Soukromé jazykové školy, kde bylo nejvíce problémů, by měly přijít o právo tyto zkoušky organizovat. Zkoušky má nově mít právo kontrolovat Česká školní inspekce.

Impulsem ke změně bylo na začátku roku 2014 zahájení trestního stíhání několika zaměstnanců soukromých jazykových škol, kteří údajně za úplatek zajišťovali cizincům výsledky testů.

Někteří se na zkoušky příliš nepřipravují a u testu zkoušejí podvádět. "Setkala jsem se s tím, že se snažili opisovat například z lahve na pití. Takového uchazeče jsme pak vyloučili ze zkoušky. Vážnější prohřešek jsme nezaznamenali," mluví o svých zkušenostech lektorka Michaela Paldusová.

Na zkouškách bude cizinecká policie

"Dlouhodobě jsou zaznamenávány záměny osob při zkouškách, kdy se místo cizince dostaví na zkoušku jiná osoba s příslušnou znalostí českého jazyka," upozornilo ministerstvo školství v podkladech pro vládu. Pro snížení rizika špatné identifikace uchazečů se po dohodě se zástupci škol registrace na zkoušku účastní i zástupci cizinecké policie.

Dalším nešvarem je podle ministerstva činnost takzvaných zprostředkovatelů, kteří se snaží ovlivnit průběh zkoušek a pro některé cizince získat osvědčení nelegálně.

Vedle soukromých jazykových škol mají přestat zkoušet také pracoviště vysokých škol, která využívalo minimum cizinců. Jedinou výjimkou bude Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy v Praze, který je členem Asociace jazykových zkušebních institucí v Evropě (ALTE). Jinak by se testy měly psát pouze v jazykových školách zřízených kraji, které mají právo pořádat státní jazykové zkoušky.

Omezení podle údajů ministerstva školství dopadne na šest škol, které od začátku listopadu 2014 do konce dubna 2015 vyzkoušely 629 úspěšných uchazečů. Představovalo to necelou čtvrtinu ze 2655 lidí, kteří zkoušku v tomto období zvládli.

Od ledna 2008, kdy byl tento systém spuštěn, do 30. dubna 2015 bylo vyzkoušeno více než 55 000 úspěšných uchazečů. V posledním sledovaném období, které začalo listopadem 2014, testy úspěšně zvládlo asi 2600 lidí. Počet zájemců o zkoušku trvale klesá.

Většina u zkoušek uspěje

Nyní musejí cizinci prokázat znalost češtiny na úrovni A1. Ministerstvo vnitra v materiálu, který v červenci schválila vláda, počítá se zvýšením úrovně zkoušky na A2 od roku 2018. Ministerstvo školství upozorňuje, že to vzhledem k současné sedmdesátiprocentní úspěšnosti může být rizikové. Vyšší požadavky by se mohly stát umělým filtrem.

"Samozřejmě je otázka, jestli to pomůže k integraci, nebo je to spíše snaha ztížit cizincům cestu k získání trvalého pobytu v Česku," ptá se vedoucí Centra pro integraci cizinců v Praze Vladislav Günter.

Vládní zařízení by se mělo do praxe dostat co nejrychleji. Ministerstvo školství navrhovalo, aby bylo účinné dnem vyhlášení.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Zeman vetuje daňový balíček, vadí mu zvýšení slevy na poplatníka

Prezident Miloš Zeman bude vetovat daňový balíček, který mimo jiné ruší superhrubou mzdu. Důvodem je především zvýšení daňové slevy na poplatníka. Zemanovi vadí také to, že navzdory dohodě není v zákoně o dani z příjmu explicitně uvedena doba platnosti tohoto zákona. Na Twitteru o tom informoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. 

Zdroj: Ekonomika , ČTK
před 18 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy