Po mrazivém pondělí se teploty v dalších dnech usadí kolem nuly, o víkendu se oteplí

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 12. 2023 18:17
Po pondělním velmi chladném dni, kdy Česko zažilo i zatím nejmrazivější ráno této zimy, se v dalších dnech mírně oteplí. Přes den bude v průměru kolem nuly, noci zůstanou mrazivé. Má dál sněžit, v nížinách mohou být srážky i smíšené nebo dešťové, po ránu se mohou objevit mrznoucí mlhy. Vyplývá to z týdenní předpovědi počasí na webu Českého hydrometeorologického ústavu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Celé následující období do konce roku bude podle dlouhodobého výhledu teplotně průměrné, přičemž podprůměrný bude právě tento týden. Relativně nejtepleji bude v týdnu do Štědrého dne, kdy minimální teploty budou kolem minus tří stupňů a nejvyšší kolem plus tří stupňů.

V noci na pondělí a k ránu klesaly teploty v některých místech ČR k minus 15 stupňům, na jihu republiky teploměr při jasné obloze výjimečně ukázal ještě méně. Nejchladněji bylo na Šumavě, teploty tam klesly pod 25 stupňů pod nulu, ve Volarech na Prachaticku naměřili minus 28,1 stupně Celsia. Nízké teploty zaznamenali meteorologové vedle jižních Čech také v Plzeňském kraji, jižní polovině Středočeského kraje a na Vysočině.

Pondělní ráno tak bylo zřejmě z celého týdne nejchladnější, v úterý po ránu mohou teploty klesnout ještě k osmi až deseti stupňům Celsia. V průměru ale budou podle meteorologů tento týden maximální denní teploty kolem nuly, na konci týdne může být až kolem dvou stupňů. V noci budou průměrné minimální teploty kolem minus pěti stupňů a koncem týdne kolem minus dvou stupňů.

V úterý se mohou ráno ojediněle tvořit mrznoucí mlhy, dorazí další sněhové srážky, v nižších polohách i smíšené. Nejnižší noční teploty klesnou na minus čtyři až osm stupňů, při slabém větru i k minus deseti. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od minus tří stupňů k plus jednomu stupni.

Podobný ráz počasí vydrží i ve zbytku tohoto týdne, v nížinách může pršet, ve vyšších polohách sněžit, teploty zůstanou přes den kolem nuly, v noci bude mrznout, ale už ne tolik jako začátkem týdne. V neděli se začne výrazněji oteplovat a začátkem příštího týdne mohou odpolední teploty vystoupat k pěti stupňům nad nulu.

"Další týdny (do 31. prosince) budou pravděpodobně teplotně průměrné s minimálními teplotami v relativně nejteplejším týdnu od 18. do 24. prosince kolem minus tří stupňů a nejvyššími kolem plus tří stupňů," doplnili meteorologové.

Z hlediska srážek budou podle nich v jednotlivých týdnech velké rozdíly. Tento týden očekávají podprůměrné úhrny kolem sedmi milimetrů, zatímco ve druhé by mělo spadnou přes deset milimetrů a v posledních dvou týdnech roku kolem devíti milimetrů srážek. Tento týden bude podle meteorologů ještě převažovat sněžení, v dalších týdnech už budou srážky smíšené nebo dešťové, přechodně i mrznoucí. Na horách občas zaprší, dodali.

 

Právě se děje

Další zprávy