Mnichovské letiště už obnovilo provoz, meteorologové v Německu zmírnili výstrahu

Živě
Mnichovské letiště po dopolední výluce kvůli ledovce obnovilo provoz, letadla startují i přistávají. Kvůli přívalům sněhu se mnichovské letiště potýkalo s rozsáhlými omezeními už o uplynulém víkendu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
Živě
Aktualizovat reportáž
12:23

Mnichovské letiště po dopolední výluce kvůli ledovce obnovilo provoz, letadla startují i přistávají. Meteorologové v Německu zmírnili výstrahu.

08:47

Dálnice D5 u Rozvadova na Tachovsku je od pondělní nehody tří kamionů ve směru do Čech stále uzavřená. Provoz by se měl obnovit dnes kolem 10:00.

08:14

Domácnosti v brněnských Žabovřeskách a Králově Poli mají obnovené dodávky tepla a teplé vody. Havárii na horkovodu Teplárny Brno přes noc opravily.

08:13

Zimní počasí bude pokračovat i dnes. Nejvyšší teploty zůstanou převážně pod bodem mrazu.

08:00

Mnichovské letiště kvůli ledovce neodbavuje lety. Potíže má velká část Německa, nejvážnější je ale situace v Bavorsku, kde je uzavřeno i několik škol.

07:59

V Karlovarském kraji začalo dnes ráno znovu sněžit. Sněžení zasáhlo nejvíce Chebsko a Sokolovsko. Sníh nebo jeho zbytky zůstávají i na silnicích první třídy. Při teplotách pod bodem mrazu mohou silnice i namrzat, upozorňují silničáři.

07:49

V Ústeckém kraji se tvoří kvůli silnému větru sněhové jazyky. Na Litoměřicku je ledovka, na jedné ze silnic tam uvízlo několik aut. Silničáři cesty solí, řidiče nabádají k opatrnosti. Jízdu místy zhoršuje mlha.

07:26

Na silnicích ve Zlínském kraji se dnes ráno místy vlivem silného větru tvořily sněhové jazyky a závěje. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností.

Na Vsetínsku silničáři varují před možností náledí, na vozovkách, které nejsou udržované chemicky, navíc ležela souvislá vrstva sněhu. Vyplývá to z aktuálních údajů zveřejněných Ředitelstvím silnic a dálnic ČR (ŘSD).

07:25

Na sněhové jazyky i namrzlé vozovky si dnes ráno musí dát pozor řidiči ve vyšších polohách Olomouckého kraje. Sněhové přeháňky sice v kraji už ustaly, silnice v horských oblastech pokrývají zbytky rozbředlého sněhu s posypem či vrstva ujetého sněhu. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. vyplývá z informací Ředitelství sinic a dálnic.

06:58

V Libereckém kraji se dnes ráno místy na silnicích tvořily sněhové jazyky, hlavně ve Frýdlantském výběžku. Se zvýšenou opatrností jsou ale nadále sjízdné silnice po celém kraji. Přes den by mělo místy slabě sněžit. Vyplývá to z informací na webech silničářů a meteorologů.

06:57

Dopravu na Vysočině dnes ráno komplikuje silný vítr, tvoří se sněhové jazyky. Zejména silnice nižších tříd jsou kvůli nim obtížně sjízdné, v noci byly některé zcela uzavřené. Vyplývá to z informací policie a dispečinku krajských silničářů. Výstraha meteorologů před sněhovými jazyky a závějemi platí do dnešních 10:00.

"Sněhové jazyky se neustálé tvoří, hůř sjízdné je to z Havlíčkova Brodu na Golčův Jeníkov, měli jsme uzavřený úsek Zhoř - Stáj na Jihlavsku, už je to zprovozněné, ale s nejvyšší opatrností. Je to plné sněhu," řekl dispečer Roman Hubený.

06:20

Havarijní odstávka dodávek tepla a teplé vody pro tisíce domácností v brněnských městských částech Žabovřesky a Královo Pole potrvá do dnešního odpoledne, vyplývá z oznámení společnosti Teplárny Brno na jejím webu.

Teploty na jižní Moravě v noci na dnešek klesaly pod bod mrazu, vyplývá z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

19:39

Z Mnichova do Prahy neodletí už dnešní noční linka. Z Prahy je pak v úterý v 07:05 plánován let do Mnichova, který ale letiště v bavorské metropoli podle dnešního prohlášení nebude moci odbavit.

19:38

"V úterý 5. prosince 2023 nebudou na mnichovském letišti od počátku letového provozu do 12:00 možné žádné starty a přílety. Důvodem je ohlášený mrznoucí déšť v noci na úterý, který by znemožnil bezpečný letový provoz," uvedlo letiště. Poznamenalo, že omezení se bude týkat nejméně 150 vzletů a 160 přistání.

19:36

Mnichovské letiště kvůli očekávané ledovce a silné námraze zrušilo pro část úterý všechny starty a přílety, výluka potrvá od zahájení provozu do 12:00. Letiště to oznámilo v tiskové zprávě. Omezení se dotkne i úterních spojů s pražským Letištěm Václava Havla. Kvůli přívalům sněhu se mnichovské letiště potýkalo s rozsáhlými omezeními už o uplynulém víkendu.

19:35

Dálnici D46 z Prostějova na Vyškov uzavřela dnes odpoledne zhruba na šest hodin nehoda dvou nákladních automobilů, které v poledne havarovaly na jejím 19. kilometru. Provoz byl na dálnici obnoven krátce po 18:00. Podle prvotních informací se nehoda neobešla bez zranění, podrobnosti policie zveřejní v úterý. 

11:13

V Českých Budějovicích napadlo o víkendu nejvíce sněhu za 50 let. V sobotu naměřili hydrometeorologové ve městě 41 centimetrů. Je to nejvyšší prosincová hodnota minimálně od roku 1969. Rekordní množství sněhu také napadlo na některých místech na Šumavě. Přestože od neděle už v kraji nesněží, údržba silnic a chodníků v Českých Budějovicích stále neskončila.

"Například v roce 2010 napadlo 2. prosince za den v Českých Budějovicích 16 centimetrů sněhu. Od té doby zde v prosinci nikdy tolik sněhu za jeden den nebylo. Až v sobotu napadlo 41 centimetrů," uvedla Renata Uhlíková z budějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

08:22

Souhrn zpráv:

 • Po pondělním velmi chladném dni, kdy zůstanou teploty většinou hluboko pod bodem mrazu, se v dalších dnech tohoto týdne mírně oteplí. 
 • Většina meteorologických stanic na jihu Čech překonala rekordy pro 4. prosinec.
 • U Volar na Prachaticku v pondělí ráno naměřili minus 28,1 stupně Celsia.
 • Na jihu Čech v neděli večer skončil kalamitní stav. 
08:00

Zažíváme zatím nejchladnější ráno této zimy, uvedli meteorologové na síti X. Vůbec nejchladněji je v 6:00 na Šumavě, kde místy klesla teplota pod -20 °C, například ve Volarech dokonce až k -26 °C.

Foto: ČHMÚ
07:59

Na mnoha silnicích zejména nižších tříd v Pardubickém kraji zůstává ležet sníh. Většinou je po solení rozbředlý, v oblastech, kde se sůl nepoužívá, tvoří i uježděnou vrstvu. Všechny komunikace jsou s opatrností sjízdné, uvádějí silničáři.

07:35

Silnice ve středních Čechách jsou po ošetření sjízdné. Kvůli polomům je nadále neprůjezdná silnice druhé třídy u Nosálova na Mělnicku. Hasiči by dnes měli pracovat na odstraňování, řekl pracovník dispečinku krajské správy a údržby silnic.

07:23

Na Vysočině jsou dnes ráno vedlejší silnice pokryté ujetým a zledovatělým sněhem posypaným drtí. Solené vozovky jsou holé, mohou na nich být zbytky sněhu.

06:57

Na silnicích v Olomouckém kraji leží na řadě míst stále zbytky rozbředlého sněhu. Platí to nejen pro oblast Šumperska a Jesenicka, ale také pro vedlejší silnice ve zbývajících částech kraje.

Se zvýšenou opatrností by měli řidiči i nadále počítat také na inertních úsecích, které pokrývá ujetá sněhová vrstva krytá posypem, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Všechny silnice jsou po sobotním vydatném sněžení už průjezdné, závěje se podařilo do nedělního podvečera odstranit i ze tří uzavřených úseků.

06:44

Na silnicích nižších tříd v horských oblastech Libereckého kraje leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Jinak jsou na vozovkách v kraji zbytky sněhu nebo jsou mokré. Místy se na nich může vyskytovat námraza kvůli nízkým teplotám či mlhám.

Na horách i na Českolipsku teploty k ránu klesly k minus deseti stupňům Celsia, jinak bylo v kraji nejčastěji kolem minus pěti stupňů. Varování před námrazou platí i pro čtyřproudou silnici 35 z Liberec do Turnova. Vyplývá to z informací na webech silničářů a meteorologů.

19:13

Silničáři v neděli zprovoznili tři silnice na Olomoucku a Prostějovsku, které v sobotu večer zavál sníh. Jde o vozovky mezi Drahany a Nivou na Prostějovsku a Měrovicemi nad Hanou a Kojetínem na pomezí Prostějovska a Přerovska a také o úsek mezi Norberčany a Véskou na Olomoucku.

Silničáři byli kvůli sněhu v terénu na celém území kraje, hlavní silnice jsou nyní holé a mokré nebo se zbytky rozbředajícího sněhu. Na úsecích, které silničáři neošetřili solí, musí řidiči i nadále počítat s ujetou vrstvou sněhu krytou posypem.

18:39

Silný vítr v neděli znovu zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Na hřebenech Krkonoš leží 50 až 80 centimetrů sněhu. Horská služba v neděli také zvýšila lavinové nebezpečí z prvního na druhý stupeň z pětibodové stupnice. Areál Pražského hradu, který byl v sobotu kvůli sněžení uzavřen, se na konci víkendu veřejnosti otevřel.

18:05

Za zásadní úkol pro příští dny označil jihočeský hejtman odklízení velkého množství sněhu z veřejných míst. Mráz může jeho likvidaci komplikovat. V noci na pondělí klesnou teploty v kraji k minus deseti až k minus 13 stupňům Celsia, při menší oblačnosti a uklidnění větru i k minus 15 stupňům Celsia. Vyplývá to z předpovědi meteorologů. Přes den bude v kraji od minus pěti k minus dvěma stupňům Celsia.

17:56
 • Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) odvolal k 18:00 kalamitní stav v Jihočeském kraji. Stav platil od sobotního rána kvůli sněhu. Silnice jsou sjízdné, dodávky proudu i tepla obnovené. Za největší problém teď označil odklízení sněhu. Kalamitní stav vyhlásil Kuba v sobotu ráno.
 • Českobudějovická teplárna obnovila dodávky tepla pro všechna sídliště ve městě. Desítky tisíc lidí v Budějovicích byly půl dne bez tepla a teplé vody.
 • Platí výstraha před silným mrazem. Oznámil to dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Mráz zasáhne zřejmě celé Česko v noci na pondělí, může být až minus 16 stupňů Celsia. Od pondělního odpoledne pak opět platí výstraha před sněhovými jazyky a závějemi.
17:48

Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) odvolá k 18:00 kalamitní stav v Jihočeském kraji. Stav platil od sobotního rána kvůli sněhu. Silnice jsou sjízdné, dodávky proudu i tepla obnovené. Za největší problém teď označil odklízení sněhu. Kalamitní stav vyhlásil Kuba v sobotu ráno.

"Naši silničáři dělají maximum pro to, aby stihli vyčistit co největší úsek komunikací před očekávanými nočními mrazy. Předpověď na noc a pondělí je až minus 14 stupňů Celsia, což bude odklízení komplikovat," uvedl hejtman. Zároveň požádal obyvatele, aby byli opatrní kvůli sněhu a rampouchům padajícím ze střech.

16:26

Českobudějovická teplárna obnovila dodávky tepla pro všechna sídliště ve městě. Desítky tisíc lidí v Budějovicích byly půl dne bez tepla a teplé vody. Firma EG.D obnovila všude v kraji dodávky proudu, ráno bylo kvůli sněhové kalamitě na jihu Čech 2400 odběrných míst bez proudu. Všem zákazníkům už elektřina funguje. 

"Síť je po opravě poruchy na horkovodu zprovozněná. Porucha na horkovodním potrubí vznikla v důsledku několika výpadků elektrické energie na trase elektrického vedení," uvedla budějovická teplárna. Bez tepla a teplé vody byla budějovická sídliště Máj, Vltava a Šumava, také Pražské předměstí, Havlíčkova kolonie a část centra. V kraji je dnes od minus pěti do minus dvou stupňů Celsia. V kraji bylo v neděli nejvíc lidí bez elektřiny na Českobudějovicku, Českokrumlovsku a Prachaticku. 

16:20

V Karlovarském kraji zůstává vrstva sněhu při teplotách pod nulou ležet na některých silnicích včetně hlavních tahů. Silnice byly ale po sobotním intenzivním sněžení ošetřené. Přesto mohou na sněhu klouzat, upozorňují silničáři. Odpoledne i kvůli oteplení sníh na silnicích odtával.

Na dálnici D6 v okolí Kynšperka nad Ohří byla dopoledne na vozovce vrstva sněhu s vyjetými kolejemi v jednom pruhu. Zasněžené jsou místy i vedlejší silnice, zejména ve vyšších polohách. Silnice I/6 na Prahu je ale většinou mokrá po chemickém ošetření a jen na otevřených úsecích, například u Bochova se na vozovce místy tvoří sněhové jazyky.

I v Plzeňském kraji je situace na silnicích klidnější než v sobotu. Dálnice D5 je mokrá s rozbředlým sněhem. Po poledni se stala na 110. kilometru nehoda, která uzavřela na dálnici provoz. Obešla se bez zranění. Do plného provozu se doprava na D5 vrátila okolo 15:30, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic. Na rozdíl od Karlovarského kraje jsou v neděli na jihu západních Čech srážky jen ojedinělé a sněhu nepřibývá.

11:36

Nově platí výstraha před silným mrazem. Oznámil to dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Mráz zasáhne zřejmě celé Česko v noci na pondělí, může být až minus 16 stupňů Celsia. Od pondělního odpoledne pak opět platí výstraha před sněhovými jazyky a závějemi.

11:16

Meteorologové zrušili výstrahu před sněžením a závějemi, nyní varují před mrazem. 

11:14

Na jihu Čech se situace kolem sněhu zklidnila, kalamitní stav ale zatím platí. Hejtman Martin Kuba by jej měl zrušit během nedělního odpoledne či večera. 

10:28

Kvůli nezpůsobilé hrací ploše vlivem sněžení se odkládá nedělní zápas 17. kola první fotbalové ligy mezi Zlínem a pražskou Slavií.

10:11

Kvůli sněhové kalamitě byly odloženy oba dnešní zápasy 15. kola házenkářské extraligy Plzeň - Nové Veselí a Dukla Praha - Frýdek-Místek. Už v sobotu padl za oběť špatnému počasí duel Zubří-Strakonice. Náhradní termíny ještě nebyly určeny, podle plzeňského Facebooku půjde nejspíš o únor příštího roku.

08:59

Silnice v Moravskoslezském kraji zůstávají nadále sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Sníh, kterého od pátečního odpoledne napadlo i v nižších polohách okolo 30 centimetrů, uzavřel pro nákladní vozy už v sobotu večer silnici mezi Opavou a Fulnekem. Omezení trvá i dnes, tvoří se tam sněhové jazyky. S odklízením sněhu v regionu pomáhá i několik vozidel hasičů, kteří na cisterny nasadili pluhy.

08:58

Kvůli počasí vlaky dnes ráno v Česku nejezdily na devíti úsecích, většinou ještě kvůli následkům sobotního sněžení. Část spojů byla omezena kvůli kalamitám v zahraničí. Vyplývá to z informací na webu Českých drah. Omezení vzniklá v Česku se týkala především Jihočeského kraje, kde byly v sobotu kvůli silnému sněžení největší problémy.

08:48

V horských oblastech Zlínského kraje se po vydatném sobotním sněžení mohou tvořit na sinicích jazyky a závěje. Silničáři proto nabádají řidiče ke zvýšené opatrnosti. Platí to především pro oblast Vsetínska, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

08:11

Na silnicích v Pardubickém kraji zůstává na silnicích rozbředlý sníh. Na Orlickoústecku, Chrudimsku a Svitavsku si řidiči musejí dát pozor na silným větrem tvořené sněhové jazyky a místy i závěje. 

08:10

Na silnicích ve středních Čechách leží dnes ráno zbytky rozbředlého sněhu, místy se může na vozovce objevit náledí. Proti sobotě se však situace uklidnila, další sněžení není hlášeno. Kvůli polomům je nadále neprůjezdná silnice druhé třídy u Nosálova na Mělnicku, vyplynulo z informací Ředitelství silnic a dálnic a krajských cestářů.

08:09

Dálnice D1 je na Vysočině plně průjezdná. Kamiony v kraji mají problémy na některých silnicích nižších tříd, místy se tvoří sněhové jazyky. Silničáři uklízeli silnice celou noc se 109 sypači, na Třebíčsku byly přes noc až metrové závěje. Někde je na silnicích ráno tenká vrstva sněhu a tvoří se sněhové jazyky.

07:20

Na jihočeských silnicích je tenká vrstva sněhu, proti sobotě je stav klidný. Silničáři jezdili v noci s veškerou technikou. Sněžit by mělo v kraji dnes jen ojediněle, teploty se budou pohybovat od minus pěti do minus dvou stupňů, řekla ČTK Renata Uhlíková z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Na východě kraje se mohou přes den tvořit sněhové jazyky. 

19:58

Na dálnici D5 u Mýta na Rokycansku havaroval v podvečer kamion. Dálnice je kvůli nehodě dočasně ve směru na Prahu uzavřená. Kvůli počasí, sněžení a teplotám pod nulou se dnes v Plzeňském kraji zastavila doprava na dálnici D5 už několikrát. Likvidace následků nehody u Mýta může trvat podle odhadů do půlnoci

18:53

Firma EG.D k dnešním 18:00 nadále evidovala asi 3200 domácností bez proudu. Dopoledne jich bylo 10 500, bez elektřiny jsou odběratelé hlavně v jižních Čechách. Firma nyní řeší kvůli sněhu 20 poruch na vedení vysokého napětí. 

17:49

Dálnice D1 je na Vysočině ve směru na Brno na 78. kilometru byla dnes odpoledne na několik desítek minut opět neprůjezdná. Kamiony zde zablokovaly celou šíři dálnice. Nemohly vyjet ve stoupání, sdělila novinářům před 17:00 krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Krátce poté informovala, že kolona se pomalu začíná rozjíždět. Kolony se tvoří i na jiných místech D1, v úseku mezi Kojetínem a Mořicemi D1 v Olomouckém kraji nebo mezi 41. až 78. kilometrem směrem na Brno, vyplývá ze sdělení Národního dopravního informačního centra.

17:37

Přes 300 vozů, tedy veškerou techniku, nasadilo kvůli sněžení na dálnice a silnice prvních tříd státní Ředitelství silnic a dálnic. Dnes odpoledne už byly všechny dálnice průjezdné, řekl po 16:30 generální ředitel ředitelství Radek Mátl. Krátce poté však podle policie zablokovaly kamiony celou šíři dálnice na 78. kilometru směr Brno. Nemohly vyjet ve stoupání, sdělila novinářům krajská policejní mluvčí Dana Čírtková kolem 17:00. O několik desítek minut později sdělila, že kolona se pomalu začíná rozjíždět

Na údržbu silnic byly všechny vozy Ředitelství silnic a dálnic podle Mátla nasazeny už od noci na pátek. "Napadlo 50 až 80 centimetrů sněhu prakticky po celém Česku," řekl. Silničáři však podle něj právě předem posolili cesty, takže se sníh na cestách nedržel. "V tuto chvíli neevidujeme žádnou uzavřenou dálnici. Podařilo se odstranit nehody, které byly v nočních a dopoledních hodinách," dodal.

16:26

Hasiči mají za dnešek už přes tisíc výjezdů. 

15:28

"Kalamitní stav zatím nemáme důvod vyhlásit, silničáři zvládají udržovat sjízdnost," uvedla na středočeská hejtmanka Petra Pecková.

15:01

Uzavírka letiště v Mnichově se posunula až do zítřejšího rána. Podle mluvčího na místě probíhají úklidové práce, které mají zajistit znovuobnovení bezpečného provozu. Mluvčí nejdříve uvedl, že letiště zůstane uzavřeno do 12:00 SEČ, později se uzávěra prodloužila do neděle 6:00 SEČ.

Foto: Reuters
13:49

Sněžení se přesouvá na Moravu a do Slezska kde by mělo odpoledne a večer sněžit nejvíce, uvedl Český hydrometeorologický ústav. Poslední běh modelu Aladin očekává nejvíce srážek v oblasti Beskyd a Jeseníků, kde by mohlo nasněžit i přes 15 cm nového sněhu. Nižší polohy budou mít sněžení méně, většinou kolem 5 cm. V Čechách už je sněžení spíše občasné, ale v oblastech jižních Čech, Pošumaví a Vysočiny může napadnout ještě dalších pět až deset centimetrů nového sněhu.

13:43

Firma EG.D eviduje kvůli sněhu v Česku 41 poruch na vedení vysokého napětí. Bez proudu je 10 500 odběratelů, z toho nejvíc na jihu Čech, řekl ČTK mluvčí energetické společnosti E.ON Roman Šperňák.

13:33

Jihočeští hasiči zatím od půlnoci napočítali na 170 výjezdů k popadaným stromům a 30 zásahů u dopravních nehod nebo vyproštění vozidel z příkopů. U Nových Hradů zapadl autobus z Vídně s japonskými turisty.

13:30

V nejvyšších polohách Olomouckého kraje napadlo přes noc až 15 centimetrů sněhu a v regionu i nadále sněží. Hasiči v Rejvízu na Jesenicku vyprošťovali ze závějí autobus, jeden cestující se lehce zranil.

13:12

Doprava na třech dálnicích stále stojí. Podle informací Zelené vlny se už podařilo vyprostit kamion havarovaný na 97. km D1 ve směru na Brno, ale kolona se rozjíždí jen velmi pomalu, zhruba od 78. km. Bez pohybu je 20kilometrová kolona až na 57. kilometr.
Zavřená je také dálnice D5 směrem na Rozvadov u Stříbra, na 123. km vyprošťují havarované kamiony, kolona stojí od 115. km
Po hromadné nehodě je provoz zastaven i na dálnici D10 u exitu na Starou Boleslav.

12:53

Většinu voliér pro vodní ptáky v zoologické zahradě v Hluboké nad Vltavou zničil těžký sníh, který padá od pátku v kraji. Zvířatům se nic nestalo. Škody budou v jednotkách milionů korun. V zoologické zahradě nejde elektřina, několik dní bude mít zavřeno, uvedl ředitel zahrady Vladimír Pokorný. 
"Zvířatům se nic nestalo, většinu z nich jsme odchytali. Možná v jednotkách unikla, ale jsou to zvířata, která žijí na území naší republiky normálně, a předpokládáme, že stejně přiletí tam, kde jsou krmená. Jsou to třeba kvakoši nebo volavky bílé," upřesnil.

12:37

Sníh a led ochromily veřejnou dopravu v Mnichově. Ta je prozatím pozastavená, odložen byl podle agentury DPA také fotbalový zápas Bayernu Mnichov. Část cestujících v Mnichově a také v Ulmu v Bádensku-Württembersku byla nucena přenocovat ve vlacích. Přerušen je i provoz mnichovského letiště, což se dotklo také leteckého spojení s Prahou

12:34

Na Rychnovsku se dnes před 11:00 ocitlo bez elektřiny asi 1650 domácností. Důvodem je porucha na vedení vysokého napětí. Pravděpodobnou příčinou poruchy je silné sněžení a pád stromu nebo větví do vedení, řekla regionální mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

Bez elektřiny se ocitla část Deštného v Orlických horách a oblast mezi Dobruškou a Deštným, například obec Sedloňov. "V Deštném sněží a fouká silný vítr. Na odstranění poruchy technici pracují," řekla mluvčí.

11:47

Kvůli sněhu je na mnoha místech přerušena vlaková doprava.

10:55

Na celém zásobovacím území ČEZ firma eviduje 18 poruch na vedení vysokého napětí. "Z toho šest je ve Středočeském kraji, kde je toho nejvíce, a čtyři v Karlovarském," uvedla Holingerová. V dalších několika regionech je většinou po jedné či dvou poruchách. Bez elektřiny bylo před 10:00 asi 5900 domácností. Většina - asi 3000 - je na Českolipsku a Mladoboleslavsku a dalších 1200 na Karlovarsku. V dalších okresech jsou počty domácností bez proudu maximálně ve stovkách či desítkách.

10:51

Policie obnovila provoz na D1 u Humpolce na 97. kilometru směrem na Brno. Po nehodě kamionu tam vznikla kolona dlouhá až 20 km. V kraji hustě sněží.

10:10

Silný vítr dnes ráno zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Spodní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu zůstal v provozu. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli vlekaři na webu lanovky. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

10:08

ČEZ po nočním a ranním sněžení eviduje 5900 domácností bez proudu, hlavně ve Středočeském kraji. Pražská energetika žádné problémy. nezaznamenala.

09:47

Souhrn nejdůležitějších událostí: 

 • Na různých místech Česka se zastavila vlaková doprava, nejčastěji kvůli pádům stromů na tratě nebo poruchám výhybek. Nejvíce nahlášených problémů na webu Českých drah bylo v Jihočeském kraji.
 • Jihočeský hejtman Martin Kuba vyhlásil v kraji kvůli sněhu kalamitní stav. Ani přes nasazení veškeré techniky není možné udržet všechny silnice sjízdné.
 • Na D1 směrem na Brno byla po ranní nehodě kamionu na 97. kilometru kolona dlouhá asi 20 kilometrů. Problémy jsou i jinde na Vysočině, místy po kraji kamiony stojí.
 • Na jihu Čech a Vysočině napadlo od pátku až 45 centimetrů sněhu a dnes připadne až 25 centimetrů, oznámil Český hydrometeorologický ústav. Výstraha nadále platí i pro další kraje na většině území Česka, sněžit bude zřejmě silně i v neděli.
08:55

Sníh a náledí dnes komplikuje dopravu v Praze, hlavně v okrajových částech města. Přerušen byl například provoz na několika autobusových linkách. Zasněžené či zledovatělé byly i dálnice D1 a D11 na příjezdu do Prahy. Vyplývá to z informací silničářů a pražského Dopravního podniku. Před 08:30 přerušen provoz na čtyřech autobusových linkách MHD kvůli nesjízdným cestám, a to především na okraji města.

08:52

Hasiči během pátku zasahovali u 212 případů. Je to skoro čtyřnásobný nárust oproti obvyklému dennímu průměru, uvedli na síti X.

08:40

Problémy na D1 stále trvají a ještě se zhoršují. Kolona na Brno měří zhruba 20 km. Situací komplikují neukaznění řidiči kamionů, kteří blokují i levý jízdní pruh. Potíže tak mají odtahové služby i silničáři.

08:39

Ráno havaroval kamion na dálnici D5 u Rokycan, ten se podařilo vyprostit a dálnice je tak opět průjezdná. Další nehoda se stala o několik kilometrů dál i v opačném směru na Rozvadov, kde kamion na 121,9 kilometru dálnice havaroval do příkopu. I v tomto místě se na dálnici tvoří kolony. Nehody kamionů jsou i na D5 mezi Plzní a Rozvadovem. Kamiony tam stojí v několika kilometrové koloně.

08:25

Český hydrometeorologický ústav upřesnil výstrahu. Pro Jihočeský kraj zvýšil stupeň nebezpeční na extrémní. Od pátečního dopoledne napadlo v části jižních Čech a Vysočiny 20 až 45 cm sněhu, intenzita přesahuje i 3 cm/h (tzn. 25 cm v nižších polohách, na horách 40 cm za 12 hod). Sněžení bude s proměnlivou intenzitou pokračovat i v následujících hodinách během rána a dopoledne. "Předpokládáme, že v této oblasti spadne během soboty dalších 10 až 25 cm, tzn. v celkové sumě 30 až 65 cm," uvedli meteorologové na Facebooku.

08:17

"Od časného rána konzultujeme situaci s našimi silničáři, se složkami záchranného integrovaného systému a s ČHMÚ. Máme na silnicích veškerou techniku silničářů, ale tím, že sněžení neustále pokračuje, tak se ukazuje, že přes veškeré nasazení našich techniků už není úplně možné udržet všechny silnice sjízdné," řekl Kuba ČTK kolem 8:00. Už jsou podle něj výluky na Českých drahách.

"Tím, jak sníh neustále padá, je těžký, tak se čím dál víc objevují polomy, na některých místech jsou výpadky elektrické energie a podle předpovědi má pokračovat velmi husté sněžení i dopoledne i odpoledne. Při součtu všech těchto podmínek je jasné, že nebudeme schopni zajistit provoz na silnicích Jihočeského kraje úplně normálně. Je třeba oznámit, že bude kalamitní stav," uvedl hejtman Kuba.

08:15

Na některých místech na Českomoravské vrchovině a na jihu Čech spadlo za 24 hodin i přes 35 cm sněhu, uvedl Český hydrometerologický ústav.

08:07

Jihočeský hejtman Kuba vyhlásil v kraji kalamitní stav. Jsou problémy v železniční i autobusové dopravě, řekl. Některé silnice dnes nebudou sjízdné.

07:57

Hasiči Jihočeského kraje zasahovali během noci u 71 událostí, uvedli na sociální síti X.

07:52

Hlavní tahy Jihomoravského kraje jsou sice většinou s opatrností sjízdné po chemickém ošetření, ale na problémy s uvízlým kamionem si musí dát pozor řidiči na silnici z Brna na Svitavy u Krhova na Blanensku. Kvůli náledí také nejezdí zatím linkové autobusy do některých obcí v různých částech kraje a někde jsou spoje zpožděné kvůli čekání na posypové vozy, vyplývá z informaci na webech Správy a údržby silnici Jihomoravského kraje a Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje. Jedná se o silnice nižších tříd.

07:51

Z poruch, jež EG.D eviduje, je jich 26 v jižních Čechách a na Pelhřimovsku. "Na jihu Čech je to po celém kraji, ale hlavně v jižní části kraje na Českokrumlovsku, Prachaticku, Jindřichohradecku. Není to tak, že by jedna porucha omezila tisíce domácností. Dopady poruch nejsou tak veliké jako při větrné bouři, kolegům se to daří rychle vymezovat. Je to ale náročnější na opravy, pořád se pereme se sněžením a s tím, že silnice jsou těžko průjezdné," řekl mluvčí energetické společnosti E.ON Roman Šperňák.

07:50

Zavřená je také silnice I/3 u Senohrab směrem na Benešov, kvůli nehodě osobního a nákladního auta, uvedla Zelená vlna.

07:41

EG.D eviduje kvůli sněhu v Česku 29 poruch na vedení vysokého napětí. Bez proudu je 10 000 odběrných míst, z toho nejvíc na jihu Čech a na Vysočině.

07:33

Kolona dlouhá sedm kilometrů je na dálnici D1 na 97. kilometru směrem na Brno. Havaroval tam kamion. D1 přes Vysočinu je sjízdná se zvýšenou opatrností, uvedla policie na síti X. Místy po kraji Vysočina kamiony stojí. Problémy se sjízdností jsou v celém kraji. Napadlo až 40 centimetrů sněhu, silničáři ho odklízeli celou noc.

07:32

Na západě Čech komplikuje dopravu sníh. Zejména v jižní části Plzeňského kraje jsou silnice kluzké a ve vyšších polohách pod vrstvou sněhu. Rozbředlý sníh je i na dálnici D5 u Plzně. Na kluzké vozovce se staly i nehody, dálnice je na několika místech uzavřena, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Nehoda nákladního auta uzavřela dopravu na 139,9 kilometru dálnice D5 u Rokycan ve směru na Prahu. Kamion prorazil středová svodidla, dálnice je uzavřena. Další nehoda se stala jen o několik kilometrů dál i v opačném směru na Rozvadov, kde kamion na 121,9 kilometru dálnice havaroval do příkopu. I v tomto místě se na dálnici tvoří kolony.

07:30

V Ústeckém kraji musí dnes řidiči počítat se sněhem při cestě do hor. V Krušných horách leží na komunikacích ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Ledovka se objevila na Litoměřicku. Neprůjezdná je silnice u Krupky na Teplicku a Telnice na Ústecku, kde jsou sněhové jazyky a silničáři tyto cesty v zimním období neudržují. Dálnice jsou mokré, viditelnost snižuje mlha a sněžení. 

07:30

"Venku máme nepřetržitě všechnu techniku a lidi. Je to po celém kraji, největší problémy jsou na Prachaticku, Českokrumlovsku, Českobudějovicku a Jindřichohradecku. V Prachaticích je i tři čtvrtě metru sněhu, jak je sníh je těžký a mokrý, začínají se objevovat i polomy. Sníh neustále dál padá. Je to opravdu kalamitní stav," řekla ředitelka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Andrea Jankovcová. Mrzne a na rozdíl od pátku sníh netaje. Všechny hlavní tahy v kraji jsou sjízdné. Zavřená je silnice II/163, kde jel za sypačem kamion a narazil do něj.

07:27

V jižních Čechách napadlo v noci místy až tři čtvrtě metru sněhu. Situace se blíží kalamitnímu stavu, řekla dnes ČTK ředitelka Správy a údržby silnic (SÚS) Jihočeského kraje Andrea Jankovcová. Hlavní tahy jsou sjízdné, silničáři mají v terénu všech 200 sypačů.

07:26

Za páteční odpoledne a noc na dnešek v Moravskoslezském kraji připadlo místy i více než deset centimetrů sněhu. Nejvíce však v horských oblastech Bruntálska a Frýdecko-Místecka. Na Opavsku se navíc vlivem větru místy tvoří sněhové jazyky. O něco lepší je situace na Ostravsku a Karvinsku. Tam jsou silnice po chemickém ošetření mokré. Místy ale na nich leží zbytky mokrého sněhu. Proto i tam silničáři doporučují zvýšenou opatrnost.

07:25

Silnice v Moravskoslezském kraji jsou po pátečním a nočním sněžení sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Na Opavsku se v některých místech tvoří sněhové jazyky. Pro kamiony je uzavřena od 1. prosince silnice 1/56 z Ostravice přes Bílou na Horní Bečvu ve Zlínském kraji. Vyplývá to z dnešních informací Ředitelství silnic a dálnic.

07:22

Sníh a led ochromily v noci na dnešek veřejnou dopravu v německém Mnichově. Nejezdí vlaky, autobusy ani tramvaje, uvedla agentura DPA. Část cestujících v Mnichově a také v Ulmu v Bádensku-Württembersku byla nucena přenocovat ve vlacích. Problémy hlásí i další oblasti na jihu Německa.

Železniční dopravce Deutsche Bahn uvedl, že přerušil spojení na mnoha trasách v okolí bavorské metropole i veškerou dopravu z mnichovského hlavního nádraží a na něj. Důvodem jsou mimo jiné stromy, které popadaly na tratě. Náhradní autobusovou dopravu kvůli počasí a situaci na silnicích dopravce nenabízí.

21:26

Podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu napadne od pátečního dopoledne do nedělní půlnoci až 30 cm nového sněhu, na Vysočině a v jižních Čechách až 40 centimetrů.

21:16

Podle meteorologů připadlo v pátek nejvíce sněhu v horských polohách Šumavy a v Novohradských horách 15 až 20 cm, v Českém lese, Brdech a na Vysočině přibylo nejčastěji 5 až 10 cm.

21:13

Na Vysočině jsou dnes kvůli sněžení hůř sjízdné hlavně silnice nižší třídy, na nichž je ujetý sníh posypaný drtí. V některých kopcích nemohly vyjet kamiony. Solené vozovky jsou mokré nebo s rozbředlým sněhem. Policie přijala od rána oznámení o 45 dopravních nehodách, při nichž jeden člověk zemřel a šest lidí bylo zraněno lehce, uvedla mluvčí krajské policie Dana Čírtková před 16:00.
Řidič osobního auta zemřel na Pelhřimovsku, narazil do stromu. Počasí působí potíže i na železnici, podle Českých drah jsou kvůli sněhové kalamitě značné problémy s dopravou přes stanice: Kostelec u Jihlavy, Rantířov a Jihlava město.

21:12

Dopravu na jihu Čech komplikuje celý den sněžení. Neprůjezdný je hlavní tah na Rakousko I/3 ve směru z Velešína na Dolní Dvořiště, silnici blokují kamiony, na místo míří vozy silničářů, sdělil novinářům po 19:30 jihočeský policejní mluvčí Miroslav Šupík. Podle dispečera jihočeských silničářů kamiony těžko projíždí i kopec u Netřebic na silnici I/3. Za pátek eviduje policie v kraji přes 83 nehod. Na silnicích se místy tvoří ujetá vrstva sněhu. Silničáři od nočních hodin neustále udržují vozovky.

21:11

Na Vysočině jsou kvůli sněžení některé silnice nesjízdné nebo blokované kamiony, třeba u Habrů, Želetavy, Starého Pelhřimova i jinde, uvedla policie.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 5. 12. 2023 12:27
 

Právě se děje

Další zprávy