Piráti založili skupinu česko-jamajského přátelství. Chtějí se dozvědět víc o marihuaně

Michaela Dvořáková
20. 7. 2018 20:27
Piráti jsou jedinými členy skupiny přátel Česka a Jamajky, jiné politické strany se nezapojily. Cílem je získat od Jamajčanů informace o legalizaci konopí.
Pirátská strana založila skupinu přátelství s Jamajkou. Její prioritou je inspirace pro legalizaci konopí.
Pirátská strana založila skupinu přátelství s Jamajkou. Její prioritou je inspirace pro legalizaci konopí. | Foto: ČTK

Praha - Česká pirátská strana založila na půdě Poslanecké sněmovny skupinu přátel ČR-Jamajka. Momentálně je jejím hlavním cílem společná cesta členů do Berlína na nejbližší jamajské velvyslanectví. "Řekli jsme si, že bychom se rádi zeptali, jaké oni mají zkušenosti s konopím," popsal předseda meziparlamentní skupiny František Elfmark (pirátská strana). 

Elfmark přiznává, že členové skupiny ČR-Jamajka nemají aktuálně mnoho programových priorit. Při plánované cestě na berlínské velvyslanectví Jamajky  chtějí především hledat inspiraci, jak lze marihuanu legalizovat. "Prostě jak to mají uzákoněné, jak to mají řešené, jaké tam mají případné pokuty. Prostě celkově jaké s tím mají zkušenosti," odpověděl předseda skupiny na dotaz, jaké informace si od výjezdu slibuje.

Konopí máme v programu

Legalizace marihuany patří mezi jedny z hlavních bodů, které piráti dlouhodobě prosazují. "Jamajka se spojuje s konopím a my to konopí máme v programu," vysvětlil František Elfmark důvody pro založení skupiny. "Takže plánujeme jet do Berlína a tam bychom se tady na to téma pobavili," uvedl.

Plánovanou cestu si ale poslanci pirátské strany zaplatí sami, pokud proplacení výdajů z veřejného rozpočtu neschválí organizační výbor sněmovny. Parlament skupině nepřispěje ani na její běžné fungování. "Je to bez jakýchkoliv finančních nákladů, bez jakéhokoliv zázemí sekretariátu," objasnil ředitel tiskového odboru sněmovny Roman Žamboch. "Ty skupiny vznikají velice neformálně. Nestojí žádné peníze navíc," dodal.

Neformálnost vzniku skupiny na půdě parlamentu potvrdil i František Elfmark. "Samozřejmě ta skupina vznikla tak trochu jako protest, jako recese," podotkl její předseda. "Plánujeme, že se budeme scházet tak jednou ročně. Jako předseda teprve budu plánovat někdy po prázdninách schůzku, kde se budeme bavit, co vlastně bude náplní té skupiny," doplnil.

Do budoucna by podle jeho slov mohlo být mezi programovými prioritami i zřízení jamajského velvyslanectví na území České republiky.

Hlavním dovozním zbožím, které z Jamajky o Česka míří, jsou alkoholické nápoje a lihoviny, které mnohonásobně převyšují ostatní artikly. Za rok 2017 měl jejich dovoz hodnotu více než 900 tisíc eur. Česká republika naopak do této země ve stejném roce vyvezla zboží v celkové hodnotě pouhých 388 tisíc eur.

V meziparlamentní skupině, která vznikla v červnu, jsou zastoupeni pouze členové pirátské strany. I když je skupina otevřena i pro poslance jiných klubů, žádný z nich do ní nevstoupil. "Oni většinou ti kolegové z jiných politických stran drží nějaké strategické věci. Ta Jamajka pro ně není zřejmě až tak moc inspirativní," okomentoval předseda Elfmark. "My jsme je obeslali všechny, ale nikdo se nám nepřihlásil. Tak to zkusíme ještě jednou," uzavřel.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy