Piráti odvolali z vedení strany Janu Michailidu. U Pirátů však zůstává

ČTK ČTK
5. 6. 2023 21:48
Česká pirátská strana rozhodla v hlasování, že odvolá z vedení Janu Michailidu. Ta to potvrdila na Twitteru. Doplnila, že respektuje přímou demokracii ve straně. Chce i po odvolání z republikového výboru Pirátů nadále zůstat členkou a odborně pro Piráty pracovat. Michailidu kritizoval mimo jiné předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Jana Michailidu
Jana Michailidu | Foto: ČTK

Michailidu sdělila, že pro její odvolání bylo 53 procent ze zhruba osmi stovek hlasujících členů pirátské strany. "Levicová témata v programu zůstávají a moje odvolání na tom nic nemění," uvedla. "Ze strany neodcházím a nadále se budu podílet odborně-politických aktivitách," doplnila.

V minulosti se Michailidu opakovaně hlásila ke komunistické ideologii. "Moje vnitřní přesvědčení je komunistické, ve smyslu původním (demokratickém)," napsala například na on-line fóru strany. 

Letos v květnu kritizoval Michailidu předseda Pirátů Bartoš za účast na akci Dny antikapitalismu s "marxistickými přednáškami a debatami". "Janka Michailidu je bezesporu odbornice na otázky týkající se psychotropních látek, či jejich regulace a využití ve společnosti. To nic nemění na tom, že její soukromé aktivity a řada veřejných vyjádření, které rozhodně nereprezentují názory Pirátské strany, vnímám z pozice předsedy jako zcela nevhodné," sdělil.

Odvoláním Michailidu podle náměstkyně pražského primátora a členky Pirátů Jany Komrskové dala strana najevo, že nechce být spojována s "komunismem, antikapitalismem nebo anarchokomunismem". Komrsková to napsala na Twitteru. "Vnímám to jako odmítnutí zbytečných debat o pravo-levém dělení, které je přežitkem," uvedl také další náměstek primátora Prahy za Piráty Zdeněk Hřib.

Video: Náš systém legalizace konopí je unikátní, říká Michailidu (15. 9. 2022)

Chceme ukázat, že regulace nezpůsobuje žádná velká rizika. Naše studie by měla přesvědčit i konzervativnější politiky, říká spoluautorka návrhu. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy