I pětistovka na hlavu. Jak kraje dotují špitály, aby přežily

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
22. 1. 2015 9:00
Podívejte se, kolik peněz musí vaši hejtmani pumpovat do nemocnic, aby měly na obyčejný provoz. Deník Aktuálně.cz dotace zmapoval a zjistil, že se kraj od kraje liší. Někde i zásadně.
Kolik posílají kraje do svých nemocnic?
Kolik posílají kraje do svých nemocnic? | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Česká a moravská hejtmanství odkryla karty: řada nemocnic se stále topí v dluzích. V některých špitálech problém nabobtnal tak, že by se bez injekcí z krajů neudržely. Neměly by ani na obyčejný provoz.

Konkrétní příklad: střední Čechy. Kraj musel během loňského roku do nemocnic nasypat ze svého necelých 620 milionů korun. To je pětistovka za každého obyvatele regionu.

Foto: Aktuálně.cz

Čtvrtina z této krajské dotace - 141 milionů - navíc do nemocnic ani nešla. Umořily se díky ní dluhy, které kraj narovnával dokonce ve třech z pěti svých špitálů. "Například dotace do kladenské nemocnice byla 113 milionů, z toho dluhová služba činila 71 milionů," přiznala mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová.

Peníze se jen účetně přeskupí

Dotovat nemocnice ale musí i další kraje. Třeba Vysočina loni poslala za každého obyvatele regionu 496 korun. Pardubice daly 476 korun. Dohromady kraje nasypaly do svých zařízení nejméně 2,2 miliardy. Z toho na samotný provoz šlo šedesát procent těchto peněz. Špitály ho přitom teoreticky měly zaplatit z prostředků inkasovaných od zdravotních pojišťoven. Ty ale nemocnicím k hospodaření nestačily.

Podle Tomáše Doležala z Institutu pro zdravotní ekonomiku to jen dokazuje, že české zdravotnictví rozhodně není stabilizované, jak minulý týden prezentovali dva sociální demokraté - šéf resortu zdravotnictví Svatopluk Němeček a místopředseda Rady Asociace krajů Jiří Běhounek. Podle Běhounka se krajské nemocnice loni dokonce dostaly ze ztráty 1,3 miliardy korun do plusových 750 milionů.

"Podle mě jde o čistě politické prohlášení. Vytváříme tady dluhový deficit, který sice může vypadat v meziročním srovnání pozitivně, ale to jen proto, že se peníze vhodně účetně přeskupí," zhodnotil Doležal Běhounkův výrok.

Nakupuje se podle nevýhodných smluv

Podobně reagoval také bývalý poradce ministra zdravotnictví Pavel Vepřek.

Vedení resortu se prý stále nepodařilo donutit špitály k tomu, aby se chovaly hospodárně. Řada z nich třeba stále nakupuje podle nevýhodných smluv, které hrají do karet soukromým firmám.

Tím, že kraje sypou veřejné peníze jen do svých nemocnic, navíc porušují pravidla rovné hospodářské soutěže. "Z peněz všech obyvatel nelze zvýhodnit jen vybraná zařízení," vysvětluje Vepřek.

Podle poslance opoziční TOP 09 Jiřího Skalického, který je současně pardubickým zastupitelem, se navíc některé špitály chovají naprosto nelogicky – jdou proti sobě. A nikdo jim v tom nebrání.

"Nemocnice se nechtějí restrukturalizovat a rozdělit si lůžkové fondy. Každá si chce utrhnout co největší kus pro sebe. Nikdo to neusměrňuje," říká Skalický.

Nejvíc spolykají platy, na jídlo jde procento nákladů

Podle ministra Němečka a místopředsedy krajské asociace Běhounka ale hospodařily nemocnice vyrovnaně. Data, z nichž vycházeli, jsou prý ze všech krajských nemocnic kromě Olomouckého kraje, který špitály pronajal soukromému subjektu.

I proto si redakce Aktuálně.cz o data požádala také. Zajímalo ji především to, kolik peněz pošle každý kraj do svých nemocnic na provoz a také na investice. Ze čtrnácti regionů údaje nedodaly jen tři kraje - Karlovarský, Královéhradecký a Zlínský. Právě jejich data by přitom byla zajímavá.

Například nemocnice ve Zlínském kraji se totiž potýkají s největšími problémy. Tvrdí to Petr Formánek ze společnosti Magelland, která se specializuje na skupování závazků českých nemocnic. "Zlínský kraj má dlouhodobě největší potíže," řekl Formánek.

Podle údajů z Ústavu zdravotnických informací a statistiky z roku 2013 léčilo lidi v Česku celkem 188 nemocnic, z toho 149 z nich zřizovaly kraje. Náklady všech nemocnic se pohybovaly kolem 131 miliard korun, u krajských špitálů to bylo více než 12 miliard korun. Přes 80 procent všech peněz, které nemocnice spotřebovaly, jim poslaly pojišťovny. Kolem 6 procent daly kraje, na zbytek se složili pacienti.

Největší část peněz z krajských nemocnic plynula na platy zdravotníků - kolem 56 procent. Na léky a zdravotnické prostředky padla necelá pětina prostředků, na jídlo jedno procento. Energie a služby spolykaly asi desetinu všech nákladů.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy