Pavel navrhl na ústavní soudce právníka Přibáně a soudce Langáška

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 4. 2024 12:41
Prezident Petr Pavel navrhl Senátu na soudce Ústavního soudu právníka a sociologa Jiřího Přibáně a soudce Nejvyššího správního soudu Tomáše Langáška. Oznámil to odbor komunikace Kanceláře prezidenta republiky. V červnu mandát skončí místopředsedovi Ústavního soudu Vojtěchu Šimíčkovi a soudci Tomáši Lichovníkovi. Senát musí o nominacích rozhodnout do 60 dnů.
Jiří Přibáň
Jiří Přibáň | Foto: DVTV

Přibáň absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, je profesorem práva na univerzitě ve velšském Cardiffu, kde také vede právně-sociologické Centrum pro právo a společnost.

V minulosti byl mimo jiné hostujícím profesorem nebo vědeckým pracovníkem na Evropském univerzitním institutu ve Florencii, na pražské pobočce New York University či Kalifornské univerzitě v Berkeley. Podle médií v roce 2013 odmítl nabídku na pozici ústavního soudce od tehdejšího prezidenta Miloše Zemana.

Přibáň řekl, že jeho prioritou u Ústavním soudu by bylo zachovat kontinuitu právní doktríny ústavně demokratického státu, jakou soud začal budovat na počátku 90. let a která je podle něj v zemích bývalé komunistické Evropy ojedinělá. "Díky ní je naše ústavní demokracie v lepší kondici než v některých jiných státech a nejen ústavní soudnictví má značnou mezinárodní prestiž," poznamenal. 

Langášek je soudcem Nejvyššího správního soudu od března 2013, je také předsedou volebního a kárného senátu pro soudce. Je též absolventem Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

"Velice si vážím toho, že mne prezident republiky Petr Pavel nominoval na funkci soudce Ústavního soudu, a očekávám s nadějí důležitou diskusi v Senátu o jeho návrzích," řekl Langášek.

Působil v Kanceláři veřejného ochránce práv, byl členem Výboru pro zabránění mučení a jinému nelidskému nebo ponižujícímu zacházení nebo trestání při Radě vlády pro lidská práva.

Od roku 2003 byl u Ústavního soudu, nejdříve jako asistent předsedy, později se stal vedoucím analytického odboru a dále generálním sekretářem. V minulosti byl Langášek také členem Rady Justiční akademie. Od předloňského ledna je zastupujícím členem Benátské komise Rady Evropy.

"Budu-li schválen, mohu vedle své mnohaleté zkušenosti soudce Nejvyššího správního soudu, včetně předsedování volebnímu senátu a kárnému senátu pro soudce, nabídnout vědomí kontinuity nalézání ústavního práva, institucionální paměť a důvěrnou znalost jeho vnitřního chodu," dodal Langášek.

Pavel za více než rok ve funkci jmenoval osm nových soudců Ústavního soudu i jeho předsedu Josefa Baxu. Naposledy řady soudu v únoru rozšířil advokát Milan Hulmák.

Video: Jiří Přibáň v pořadu Spotlight (9. 6. 2023)

Spotlight Aktuálně.cz - Jiří Přibáň | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy