Páteční mráz přepsal rekordy, o víkendu se vrátí jaro

Dagmar Honsová, Meteopress
6. 5. 2011 10:39
Jizerka hlásí - 9 °C, o víkendu se však začne oteplovat a příští týden na mrazy zapomeneme
Některé lidi zlákalo pěkné počasí k akrobatickým kouskům. Momentka z bavorského města Landshut.
Některé lidi zlákalo pěkné počasí k akrobatickým kouskům. Momentka z bavorského města Landshut. | Foto: Reuters

Česká republika - Také páteční mrazivé ráno na mnohých místech přepisovalo dosavadní minimální teplotní rekordy, nejčastěji ty z roku 1961. O víkendu se ale oteplí a příští týden už se i ranní teploty budou pohybovat až kolem 10 °C.

Nejnižší ranní páteční teplota byla naměřena na Jizerce, - 9 °C, na Luční boudě - 7 °C, v Adršpachu - 6 °C, na Světlé hoře a Šindelové - 5 °C.

O víkendu už bude příjemněji, ve dvou metrech nad zemí se teploty budou nejčastěji pohybovat v intervalu 5 až 0 °C, mrazivo bude pouze v horských oblastech a údolích. V příštím pracovním týdnu postupně porostou ranní teploty na 10 až 5 °C.

Mráz v některých městech

  • Brno - 1,2 °C,
  • Olomouc - 0,4 °C
  • Přerov - 1,4 °C
  • Vsetín - 2,9 °C
  • Jihlava - 3,2 °C

Takzvaní "Ledoví muži" Pankrác, Servác a Bonifác, které najdeme v kalendáři od 12. do 14. května, si tedy letos pospíšili.

Ukázkovým případem vpádu chladného vzduchu ke 12. květnu byly například roky 2001 a 2002. Nad střední Evropou se vytvořila oblast nízkého tlaku vzduchu a po přechodu studené fronty k nám začal proudit chladný vzduch od severu. Ranní minima klesala k -3 °C a odpolední teploty se pohybovaly kolem 17 °C.

V roce 2005 sice nejnižší ranní teploty neklesaly pod bod mrazu, zato však nejvyšší odpolední teploty nepřesahovaly 15 °C a v horských oblastech sněžilo.

Podívejte se, jak Česko tento týden zasypal sníh:

Během pátečního dne začal do Česka proudit teplý vzduch od jihu, takže o víkendu se budou odpolední teploty zastavovat až na 20 °C.

Očekáváme jasno až polojasno, ranní teploty budou klesat ke 4 až 0 °C a odpolední se zastaví mezi 16 až 20 °C.

Slunečná obloha vydrží také počátkem příštího pracovního týdne, odpolední teploty porostou až na 22 °C.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 36 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy