Paroubek prohrál volby. Ale v lednu ovládne politiku

Petr Holub
30. 12. 2009 7:10
Premiér Jan Fischer a ODS se obávají, co na ně v lednu připraví suverén politické scény.

Praha - Premiér Jan Fischer a ODS se obávají, co na ně v lednu připraví suverén politické scény, sociální demokrat Jiří Paroubek.

I když prohrál volby v roce 2006, dnes rozhoduje o všem důležitém.

"V lednu se ve sněmovně odehraje příběh o dokončení osudu Janotova balíčku. Shoda ve vládě je na tom, aby balíček rozebrán nebyl," popsal vyhlídky na začátek roku Fischer.

Rozebráním hrozí právě Paroubek, který navrhuje vyplatit 5,1 miliardy korun jako třinácté důchody, jeho místopředseda Škromach zase chce vrátit mateřskou na původní úroveň a proplácet zaměstnancům první tři dny nemoci. Náklady v příštím roce dosáhnou dvě miliardy.

"Premiér musí zvážit, zda chce nadále bojovat s rostoucím propadem státních financí, nebo na tento úkol rezignuje," vyzval Fischera k obraně místopředseda ODS Petr Nečas a s dalšími občanskými demokraty mu slíbil podporu.

Čtrnáct předvolebních zákonů

Ovšem Paroubkovy lednové aktivity se nevyčerpají snahou zvýšit sociální dávky. Jeho kolegové za poslední dva měsíce předložili sněmovně čtrnáct zákonů, z nichž značná část reviduje výsledky vládnutí Mirka Topolánka.

Foto: Ludvík Hradilek

Sociální demokraté chtějí obnovit progresivní sazbu u daně z příjmu, zrušit reformu financování výzkumu a opět zkusí zlikvidovat zdravotnické poplatky. Mají i vlastní nápady jak pomáhat zájmovým skupinám. Například navrhují, ať Státní fond rozvoje bydlení hradí hypotéční splátky za nezaměstnané a ať mohou zemědělci odepsat z daní polovinu částky, kterou uhradili nároky restituentů. Do seznamu patří i několik protikorupčních zákonů.

Všechny normy se dají schválit ještě do květnových voleb, i kdyby je vetoval Senát a prezident.

Každému co zaslouží

Cestu k ovládnutí sněmovny nastoupil Paroubek 24. března, kdy se mu s pomocí komunistů, dvou poslankyň ze strany zelených a dvou občanských demokratů podařilo svrhnout vládu.

Pro všechny to byl šok, sám Paroubek událost lakonicky glosoval: "Tahle vláda dostala, co zasloužila."

Okamžitě navrhl, ať nastoupí vláda nestranických odborníků založená na důvěře všech politických stran. O předčasných volbách nemluvil: "Tato vláda by měla být vládou boje proti krizi."

Paroubkova nechuť k předčasným volbám byla rozhodujícím momentem ústavní krize počátkem září. Dohoda stran o volbách počátkem listopadu platila ještě 14. září večer, ráno však předseda ČSSD informoval stranické grémium, poslanecký klub a nakonec veřejnost, že sociální demokraté nepodpoří rozpuštění sněmovny a že tedy volby zablokuje.

"Možnost, že Ústavní soud zruší a anuluje již proběhlé volby, je pro ČSSD nepřijatelná. Česká republika potřebuje nyní stabilní vládu a vláda Jana Fischera tuto odpovědnost musí převzít," přečetl v oficiálním prohlášení.

ČSSD vrací úder

O deset dnů později musela ČSSD připustit porážku. Sněmovna schválila úsporný Janotův balíček, i když ministr financí Eduard Janota ignoroval Paroubkovy požadavky na vypuštění některých zásahů do sociálního systému. Sociální demokracie ustoupila, když Fischer pohrozil demisí.

Byl to však jen dočasný ústup, protože 9. prosince Paroubek prosadil většinu svých návrhů včetně zvýšení platů státních zaměstnanců přímo do státního rozpočtu. Přitom oprášil březnovou koalici, když s ČSSD hlasovali komunisté a dvě zelené poslankyně. Bývalí poslanci ODS Jan Schwippel a Vlastimil Tlustý pomohli jen tím, že se hlasování nezúčastnili, potřebný hlas však dodal bývalý sociální demokrat Evžen Snítilý.

Při řadě hlasování mohl Paroubek počítat i s lidovci, kteří také v lednu chtějí pomoci minimálně s mateřskými a bojem proti korupci.

Před hrozícím rozpočtovým provizoriem občanským demokratům nezbylo, než upravený rozpočet tolerovat.

Populistovo vítězství

ODS zatím našla jedinou možnost obrany. "Dnes jsme byli svědkem neuvěřitelného vítězství populismu a krátkozraké neodpovědnosti. Důsledkem je ohrožení dlouhodobého vývoje našich veřejných financí. Celá země za to zaplatí," prohlásil Nečas po schválení rozpočtu.

S varováním před tím, že ČSSD zadluží příští generace, hodlají občanští demokraté čelit levicové sněmovní většině při lednové schůzi sněmovny i ve volbách.

"Pokud starost o občany nazýváte populismem, nevadí mi to," reaguje na výtky Paroubek. Chystá i protitah. Jeho ekonomičtí experti sepisují plán, jak snížit schodek rozpočtu pod tři procenta do roku 2014. Konkuruje jim pouze nestranický ministr Janota, který chce stejný úkol stihnout o rok dříve.

 

Právě se děje

Další zprávy