Eurokandidáta nepustili na úřad, neboť je vozíčkář. Byl jsem i na Eiffelovce, diví se

Radek Dragoun Radek Dragoun
8. 4. 2019 14:11
Pětinásobný paralympijský medailista Jan Povýšil chtěl v budově ministerstva vnitra přihlížet losování čísel pro kandidátní listiny do nadcházejících evropských voleb. Sám totiž kandiduje za Evropa společně europoslance Jaromíra Štětiny. Do budovy ho však nevpustili, na vrátnici mu sdělili, že do objektu mají vozíčkáři vstup zakázán.
Paralympionika Jana Povýšila za turnikety na ministerstvu vnitra nepustili. Vozíčkáři mají do budovy vstup zakázán.
Paralympionika Jana Povýšila za turnikety na ministerstvu vnitra nepustili. Vozíčkáři mají do budovy vstup zakázán. | Foto: Evropa společně

Budova, ve které probíhalo losování čísel pro kandidátní listiny do evropských voleb, není bezbariérová. Aby se člověk do ní vůbec dostal, musí překonat hned několik schodů. Povýšilovi však pomohli lidé, se kterými za hnutí Evropa společně kandiduje.

Dostal se však pouze k vrátnici, kde mu oznámili, že ho nemůžou pustit za turnikety, protože vozíčkáři nemají vstup do budovy povolený. "Mají striktní řád, kde mají vysvětleno, že vozíčkář do baráku nesmí. Říkali mi, že je to z důvodu požárních předpisů. Mně to přijde ve 21. století dost absurdní, protože do Národního divadla, které je o iks let starší, se v pohodě dostanete," řekl Aktuálně.cz plavec, který pro Česko vybojoval na paralympijských hrách pět bronzových medailí.

Jan Povýšil je pětinásobným paralympijským medailistou v plavání. Po několika měsících od operace ramena sedl na handbikový trenažér.
Jan Povýšil je pětinásobným paralympijským medailistou v plavání. Po několika měsících od operace ramena sedl na handbikový trenažér. | Foto: Cesta za snem

Povýšil tvrdí, že se mu ještě nikdy nestalo, že by ho někam nepustili jenom kvůli tomu, že je vozíčkář. "Maximálně vám řeknou, že to není bezbariérové a že budete mít problém, protože je to ve druhém patře bez výtahu. Nicméně i ty dvě patra se dají vyřešit, prostě vás někdo nahoru vynese. Ale nikdy se mi nestalo, že by mi odmítli přístup. To se prostě nestává. Byl jsem na Eiffelovce, ve Versailles, na několika zámcích a hradech v Česku a nikdy mi neodmítli přístup kvůli tomu, že jsem na vozíku," podivoval se Povýšil.

Ministerstvo vnitra se na Twitteru Povýšilovi omluvilo, na svém rozhodnutí však trvá. "Bohužel výšková budova z roku 1978, respektive provozní řád umožňuje z evakuačních důvodů vstup vozíčkářů jen do přízemí. Zmocněnce Evropa společně jsme předem informovali. Omlouváme se, ale situaci nešlo řešit jinak," napsalo ministerstvo vnitra.

Povýšil přiznává, že o zákazu dopředu věděl. "Ta informace se ke mně dostala. Ale říkal jsem si, že to je natolik absurdní, že je to přece nesmysl. Tak jsme si říkali, dobře, tak to prostě zkusíme," dodal.

Úraz na školním výletě

Povýšil je na vozíku od roku 1997, kdy si jako patnáctiletý při školním výletě v Itálii na toboganu způsobil úraz, při kterém si rozdrtil krční obratel. První paralympijskou medaili přivezl v roce 2000 ze Sydney, o osm let později v Pekingu získal hned tři bronzové medaile a zatím poslední vybojoval v roce 2012 v Londýně. V roce 2017 se stal mistrem světa.

V letošních evropských volbách se pokusí nastartovat politickou kariéru. Jako dvojka kandiduje za hnutí Evropa společně, které založil europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina. Spolu s nimi kandiduje také bývalý šéfredaktor Českého rozhlasu Vltava Petr Fischer.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Salač se v MS posune do kategorie Moto2

Motocyklový jezdec Filip Salač se v příští sezoně posune v mistrovství světa do vyšší kategorie Moto2, podepsal roční smlouvu s týmem Gresini Racing. Devatenáctiletý český reprezentant aktuálně závodí třetí rok v kategorii Moto3. Dohodu o novém angažmá potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

"Mám z toho ohromnou radost. Celou letošní sezonu jsme se snažili sehnat místo o třídu výš. Jsem opravdu rád, že se to povedlo," uvedl Salač, kterého o víkendu čeká Velká cena San Marina v Misanu.

Rodák z Mladé Boleslavi debutoval v MS v roce 2018, v další sezoně začal v šampionátu jezdit pravidelně. Jeho nejlepším výsledkem je druhé místo z letošní Velké ceny Francie v Le Mans, v průběžném pořadí mu patří 17. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy