Padla obžaloba za podvody s naftou za 150 milionů

Eliška Bártová Eliška Bártová
19. 4. 2010 15:50
Obžalobě čelí 17 lidí, naftu vydávali za změkčovač

Praha - Vrchní státní zastupitelství podalo obžalobu na patnáct Čechů a dva Němce. Žalobci je viní z krácení daně při dovozu pohonných hmot.

Podle informací Aktuálně.cz se žalobkyně ztotožnila se závěry vyšetřovatelů. Ti zjistili, že obžalovaní naftu deklarovali jako změkčovač epoxidových pryskyřic, čímž se vyhnuli placení spotřební daně.

Mezi obžalovanými je i majitel litvínovské firmy Setadiesel Ladislav Mandík a další tři lidé figurující v této firmě: Stanislav Kolev, Josef Podolka a Karel Wojtowicz.

Společně s dalšími obžalovanými měli způsobit státu škodu 150 milionů korun. Za to jim nyní hrozí trest na vrchní hranici - 12 let.

"Obžalobu jsme podali 9. dubna," uvedla mluvčí Vrchního státního zastupitelství Irena Válová.

Žádné igelitky, konkurenční boj

Vyšetřovatelé navrhli obžalovat obviněné už v listopadu loňského roku. Vzhledem k obsáhlosti spisu - v 90 šanonech se skrývá 17 600 stran - jej žalobkyně studovala čtyři měsíce.

Nyní došla k závěru, že policisté shromáždili natolik pádné důkazy, že muže lze postavit před soud.

Majitel firmy Setadiesel Ladislav Mandík se navzdory tomu považuje za nevinného.

"Jestli chce někdo z daňového úniku získat nějaké prostředky, tak se musí dostat k hotovým penězům. U nás vše probíhalo bezhotovostně," uvedl dnes Mandík pro Aktuálně.cz. "Já jsem žádné igellitky nenosil."

Podle Mandíka stojí za celou touto kauzou konkurenční boj. "To byl atentát na naši firmu," říká. "Vyráběli jsme bionaftu, lezli jsme na nervy ropné lobby, tak se na nás něco nachystalo, aby nám nadělali problémy. Už mě takhle škvaří čtyři roky."

Čtyři roky vyšetřování

Finanční policie na případu pracovala od roku 2005, o rok později v září pak za pomoci německé strany a celní policie pozatýkala sedmnáct lidí.

Včetně generálního ředitele firmy Setadiesel Ladislava Mandíka. "S lidmi, kteří to zneužívali, jsem se neznal," řekl už dříve pro Aktuálně.cz Mandík. "Z těch obviněných jsem znal jen ty, co byli z naší firmy."

Kromě Mandíka totiž byli obviněni také dva členové představenstva společnosti - Stanislav Kolev a Josef Podolka a člen dozorčí rady Karel Wojtowicz.

Firma je od roku 2007 v konkurzu. Mandík na počátku listopadu podal žádost o zastavení stíhání.

Spojení s Litvínovem

Foto: Ludvík Hradilek

Firma Setadiesel měla blízko k vedení města Litvínova, kde společnost sídlí. Současný starosta Litvínova Daniel Volák (ODS) akcionáře firmy Mandíka v počátku této kauzy právně zastupoval.

A radní města je Mandíkova manželka Dagmar (ČSSD). Právě od radnice přitom získala firma zakázku na dodávku pohonných hmot pro technické služby.

Ve vedení firmy Setadiesel zasedala také další politička z řad sociální demokracie - Dagmar Otcovská.

Pět na stole

Mnohem více se však firma Setadiesel dostala do povědomí především v souvislosti s úplatkářskou aférou "pět na stole v českých", která souvisela s privatizací Unipetrolu.

Polský lobbista Jacek Spyra se měl údajně pokusit vrátit Setu do hry o prodej státního podílu v Unipetrolu. Mandík svou roli v kauze popřel.

Korupci se nakonec nepodařilo prokázat.

 

Právě se děje

Další zprávy