Mohl by alergikům covid ubližovat méně? Imunolog o začínající pylové sezoně

Blahoslav Baťa Kristýna Pružinová Blahoslav Baťa, Kristýna Pružinová
19. 3. 2021 7:00
Alergolog a imunolog Radim Dudek tvrdí, že u lidí trpících pylovými alergiemi nebo astmatem není průběh onemocnění covidem-19 těžší než u zbylé části populace. Pokud jsou ale ve vzduchu právě alergeny, na které je člověk citlivý, může se snáze covidem nakazit, zmiňuje lékař závěry německé studie. Dudek ale věří, že teplejší počasí tento fakt zmírní.
Pokud jsou ale ve vzduchu právě alergeny, na které je člověk citlivý, může se snáze covidem nakazit, zmiňuje alergolog Radim Dudek závěry německé studie. | Video: Blahoslav Baťa, Kristýna Pružinová

Pokud se u někoho právě projevuje alergie a zároveň se nakazí koronavirem, doporučuje Radim Dudek správné používání antihistaminik, u astmatiků eventuálně i kortikoidů. Právě některé z kortikoidů používají lékaři pro zmírnění průběhu onemocnění covidem-19.

Dudek také upozornil na jednu ze studií, která naznačuje, že otok na ústní a nosní sliznici pylových alergiků by mohl zabraňovat vyššímu průchodu koronaviru.

"Alergický zánět může za určitých okolností trochu snížit šíření covidu," říká Dudek, zároveň ale dodává, že tato zjištění jsou zatím ojedinělá a je předčasné je více hodnotit.

Radim Dudek se zabývá také souvislostí mezi dětskou obezitou, alergií a astmatem. Jako ředitel Odborného léčebného ústavu Metylovice tvrdí, že se u obézních dětí onemocnění covidem projevuje příznaky, jako je teplota, kašel, nálezy na plicích.

Nečinnost, které jsou děti v době zavřených škol či volnočasových aktivit vystaveny, se podle Dudka projevuje zhoršením imunitního systému u některých z nich. Tím pádem jsou i náchylnější k nakažení nemocí covid-19.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Slovenskou obcí Petkovce se večer prohnalo tornádo. Několik domů je bez střechy

Obcí Petkovce na východě Slovenska se dnes prohnalo tornádo. Poškodilo obytné domy, některé jsou bez střechy. Na místě zasahují hasiči, informují slovenská média.

"Nahlášeno bylo poškození čtyř rodinných domů, kterým (tornádo) odneslo střechu. Polámané jsou stromy, elektrické vedení je stržené," uvedla podle serveru Teraz.sk operační důstojnice krajských hasičů v Prešově. Popis škody, které tornádo způsobilo, je podle starosty zatím předběžný.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy