Mohl by alergikům covid ubližovat méně? Imunolog o začínající pylové sezoně

Alergolog a imunolog Radim Dudek tvrdí, že u lidí trpících pylovými alergiemi nebo astmatem není průběh onemocnění covidem-19 těžší než u zbylé části populace. Pokud jsou ale ve vzduchu právě alergeny, na které je člověk citlivý, může se snáze covidem nakazit, zmiňuje lékař závěry německé studie. Dudek ale věří, že teplejší počasí tento fakt zmírní.
Pokud jsou ale ve vzduchu právě alergeny, na které je člověk citlivý, může se snáze covidem nakazit, zmiňuje alergolog Radim Dudek závěry německé studie. | Video: Blahoslav Baťa, Kristýna Pružinová

Pokud se u někoho právě projevuje alergie a zároveň se nakazí koronavirem, doporučuje Radim Dudek správné používání antihistaminik, u astmatiků eventuálně i kortikoidů. Právě některé z kortikoidů používají lékaři pro zmírnění průběhu onemocnění covidem-19.

Dudek také upozornil na jednu ze studií, která naznačuje, že otok na ústní a nosní sliznici pylových alergiků by mohl zabraňovat vyššímu průchodu koronaviru.

"Alergický zánět může za určitých okolností trochu snížit šíření covidu," říká Dudek, zároveň ale dodává, že tato zjištění jsou zatím ojedinělá a je předčasné je více hodnotit.

Radim Dudek se zabývá také souvislostí mezi dětskou obezitou, alergií a astmatem. Jako ředitel Odborného léčebného ústavu Metylovice tvrdí, že se u obézních dětí onemocnění covidem projevuje příznaky, jako je teplota, kašel, nálezy na plicích.

Nečinnost, které jsou děti v době zavřených škol či volnočasových aktivit vystaveny, se podle Dudka projevuje zhoršením imunitního systému u některých z nich. Tím pádem jsou i náchylnější k nakažení nemocí covid-19.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy