Online z vesnice, která dnes nepracovala. Přijel princ

Do ekovísky na jihu Moravy přijela návštěva z Buckinghamského paláce
Foto: Tomáš Fránek

Hostětín - Jihomoravský Hostětín byl od rána na nohou. Do obce nedaleko hranic se Slovenskem, kde žije jen 230 obyvatel, totiž zavítal princ Charles.

Hostětín je v Česku unikátem. Ve vísce, která byla v minulosti kvůli stavební uzávěře v podstatě odsouzena k zániku, totiž mají vše, po čem srdce ekologa touží: kořenovou čistírnu odpadních vod, výtopnu na biomasu, šetrné veřejné osvětlení nebo solární kolektory.

Zájemci se tam navíc mohou ubytovat v prvním certifikovaném ekopenzionu na Moravě. Právě proto byla obec vybrána, aby následník britského trůnu mohl obdivovat ekologické projekty, které ji postavily na nohy a proslavily.

Reportéři Aktuálně.cz byli na místě. Průběh návštěvy jsme sledovali v online reportáži:

14:11 - Návštěva Hostětína skončila, nyní jeho kroky směřují do Brna. Prince přišly do vísky pozdravit více než dvě tisícovky lidí.

Foto: Tomáš Fránek

13:44 - Charles zasadil v centru vesnice jabloň a podepsal se do kroniky. Ochutnal slivovici i koláčky, které speciálně pro něj upekli.

13:08 - Cesta následníka trůnu se protáhla. Charles se zdraví s lidmi, kteří ho přišli pozdravit. V centru Hostětína si prozatím místní krátí chvíli při vystoupení folklórního souboru. Bezpečnostní opatření nejsou nikterak přísná.

12:43 - Princ Charles míří z biovýtopny zpátky do centra Hostětína. Cestu lemují špalíry lidí. Na návsi Charles zasadí strom.

12:15 - Náves v Hostětíně se vylidnila. Všichni šli pozdravit vzácnou návštěvu, která dorazila po poledni. U místní výtopny ho přivítali starosta a zástupci ekologického sdružení Veronica.

11:54 - "Asi 1200 koláčků a 30 druhů moučníků jsme pekli tady v obci včera od 10:00 do 20:00," přiblížila ČTK přípravy na příjezd prince z Walesu pekařka Jarmila Studeníková. "Počítáme, že přijede hodně lidí, ale určitě to nebude stačit. Kdyby se jich napeklo dvakrát více, tak by se to snědlo určitě také," dodala.

11:18 - Princ Charles už přistál v Kunovicích. Během půl hodiny dorazí do Hostětína, kde na něj už čeká uvítací výbor s koláčky a slivovicí. Přes sto lidí ho vyhlíží i u hostětínské výtopny na biomasu. Do obce navíc přicházejí pěšky i výletníci z okolních vesnic.

10:53 - Stovky lidí, kteří chtějí vidět britského prince, si budou muset počkat. Následník britského trůnu sice do Hostětína dorazí kolem tři čtvrtě na dvanáct, ale zhruba do 13. hodiny je jeho program neveřejný. Camilla na Moravu nedorazí, zůstala v Praze.

10:38 - "Z Hostětína dnes asi nikdo nešel do práce," přibližuje slávu v obci reportér Aktuálně.cz. Zástupci britské ambasády už do aut nakládají dary pro manželský pár. Lidé dostávají české a britské vlaječky, aby měli čím mávat.

Foto: Tomáš Fránek

10:33 - Delegace se do Hostětína přesune z Kunovic, kde přistane na tamním letišti.

10:25 - Návštěvě z Buckinghamského paláce přeje i počasí. Od rána bylo ošklivo, ale nyní se obloha vyjasnila. Příjezd Charlese vyhlíží několik set lidí.

10:11 - Kromě zvědavců se do Bílých Karpat vydala i řada novinářů. Nyní se urychleně hledá způsob, jak zprovoznit internet. Nefunguje zatím nic, hlásí z místa reportér Tomáš Fránek. Problémy se signálem mají i mobilní telefony.

09:45 - Do obce zatím dorazila zhruba stovka lidí. Na pořádek dohlíží stejný počet policistů.

09:31 - Na hostětínském náměstíčku od časného rána rostou stánky. Na své si chtějí před obecním úřadem přijít i obchodníci.

09:20 - Charles je v Česku od soboty. Během víkendu se mimo jiné sešel s prezidentem Václavem Klausem a jeho chotí. Společně s vévodkyní Camillou si prohlédli památník věnovaný heydrichiádě a následně se sešli s válečnými veterány, kteří v době druhé světové války sloužili v Británii.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj žen v Charlestonu (antuka, dotace 565.530 dolarů):

Čtyřhra - finále: Melicharová, Schuursová (1-USA/Niz.) - Hradecká, Bouzková (ČR) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Další zprávy