Ombudsman: Zde se porušují práva dětí

Eliška Bártová Eliška Bártová
6. 3. 2007 16:30
Brno - Úřad ombudsmana oznámil, jak se porušují zákony ve výchovných ústavech pro mládež. Jedno z kritizovaných zařízení navštívili reportéři Aktuálně.cz.
Polanka nad Odrou. Ani jeden z kluků tady zavřených nemá nařízenou ochranou výchovu
Polanka nad Odrou. Ani jeden z kluků tady zavřených nemá nařízenou ochranou výchovu | Foto: Ludvík Hradilek

Úřad ombudsmana se podíval na čtyři zařízení, kde jsou problémové děti a mladiství. Ombudsmanovi lidé se podívali do výchovných ústavů v Chrastavě, v Boleticích, v Polance nad Odrou a do dětského domova v Pšově.

Jako nejzávažnější se jeví zjištění, že pod neustálým dohledem, za zamčenými dveřmi a mřížemi jsou děti, které tam podle zákona nemají vůbec být.

Například v Polance nad Odrou nebyl v době naší návštěvy ani jeden klient, který by měl soudem nařízenou ochrannou výchovu, která jako jediná umožňuje omezit svobodu klienta. Přesto musí žít v přísném režimu za mřížemi.

Ve dvou zařízeních - Chrastavě a v Boleticích, pak kontrola zjistila, že jsou děti neoprávněně sledovány kamerami. "Kamery jsou nainstalovány na oddělení v Boleticích, a to na chodbách, společných prostorách a v místnostech sloužících k výuce dětí," uvádí se ve zprávě ombudsmana. "Zákon přitom instalaci kamer v takovém rozsahu neumožňuje."

Reportáž z výchovného ústavu v Polance nad Odrou ČTĚTE ZDE

Alarmující zpráva

Ochrana vs. výchova
Autor fotografie: Ludvík Hradilek

Ochrana vs. výchova

  • Do výchovných ústavů se děti dostanou rozhodnutím soudu o nařízení ústavní nebo ochranné výchovy
  • O umístění do konkrétního ústavu rozhoduje diagnostický ústav.
  • Těch je v Česku 13 Výchovných ústavů je 34 Umístěno v nich je 1 109 dětí s ústavní výchovou, 83 jich má nařízenou ochrannou výchovou

Ústavní výchova - měla by být nařizována v případě, kdy je ohrožen nebo narušen vývoj dítěte, či když se o něj rodiče nemohou starat 
Ochranná výchova - má zajistit prevenci, izolaci a resocializaci dítěte, jež se dopustilo společensky nebezpečného činu. Soud ji ukládá osobám ve věku od 12 do 15 let, které spáchaly takový čin, za který trestní zákon dovoluje uložení výjimečného trestu, nebo osobám mladším 15 let, které se dopustily činu, který by byl pokládán za závažný trestný čin

Podle Šabatové kontrola v zařízeních ukázala nejen na jednotlivá pochybení, ale také na nekoncepčnost celého systému. Úřad ombudsmana proto vyzval k sjednocení této problematiky pod jeden resort. V současné době se tříští mezi resortem školství, sociálních věcí a zdravotnictví.

Kromě toho úřad vyzývá ke změně současného systému ústavní péče.

Kvůli zjištěním se Anna Šabatová před měsícem sešla s ministryní školství Danou Kuchtovou. "Je to pro mě alarmující zpráva, budu se tím zabývat," řekla ministryně. Rozhodla se také prověřit 130 milionovou investici do stavby nového ústavu.

Zbytečné investice

Projekt na stavbu zařízení s přízným režimem, které má vyrůst v Polance nad Odrou schválila loni vláda. Šabatová ale tento krok kritizovala. Podle ní není nutné stavět další takováto zařízení, nýbrž investovat do kvalitního personálu.

Právě v Polance po kontrole zástupci Kanceláře ombudsmana kritizovali, že většina klientů nemůže být omezována ve svých právech, mají zakázané vycházky, či že musí nosit ústavní oblečení.

Výchovné ústavy by se podle Šabatové měly přeměnit z velkých zařízení na malé komunity. "Rozhodně by se neměly stavět další takovéto zařízení," řekla.

 

Právě se děje

Další zprávy