Odklízení škod: Je třeba dřív pomoci v turistickém letovisku nebo v lidských obydlích?

Odklízení škod: Je třeba dřív pomoci v turistickém letovisku nebo v lidských obydlích?
Turistická oblast Hřensko bylo jedním z posledních míst zasažených povodňovou vlnou. Moderní technika a armáda zde byla nasazena téměř okamžitě potom, co voda opadla. Fungl nový bagr od speciální jednotky hasičů z Hlučína  odstraňuje naplavený písek, který brání při vstupu do bran Českého Švýcarska.
V Bílém kostele nad Nisou na Liberecku, obci kde byla zaplavena drtivá většina domů všech 840 obyvatel,  mají taky bagr. Zapůjčil ho dobrovolník ze sousední vsi k tomu, aby vyvážel z domácností zahnívající nábytek. "A vojáci? Ti mě žádali, abych jim pomohl tahat džípa!" zlobí se nepříčetný vesničan.
Vyčerpání z několikadenní práce s odklízením naplavenin. Čím déle zůstane v domech vlhké bahno, tím hůř pro jeho statiku. Takhle pak mohou spát lidé v Bílém kostele pod Nisou, až jim střecha nad hlavou spadne úplně.
V Hřensku nebyly obytné prostory zasaženy žádné. V Českém Švýcarsku jich ani mnoho nenajdete. Pár vyplašených turistů se zdržuje na terasách hotelů a pozoruje ženisty z Rakovníka, jak vojenskými tatrami vyklízejí oblíbené letovisko.
Foto: Jan Langer
Jan Langer
10. 8. 2010 7:32

Na odstraňování povodňových škod včera vyčlenila vláda 1000 vojáků. Kam je pošle a podle čeho je bude rozdělovat? Pomohou dříve vyvézt písek ze soutěsek Českého Švýcarska anebo raději bahno z lidských obydlí v malých vesnicích?

 

Právě se děje

Další zprávy