Odhalení: Stát dal dítě k pedofilovi, ač byl varován

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
16. 2. 2009 17:05
Před mužem, který už byl odsouzen, dvakrát marně varovala pražská sociálka
Body za chování a udržování pořádku. Ztráta bodu znamená omezení výhod.
Body za chování a udržování pořádku. Ztráta bodu znamená omezení výhod. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Způsob, jakým český sociální systém pečuje o děti v ústavech, stojí před novým skandálem.

Dětský domov v Uherském Ostrohu poslal jednoho z opatrovaných chlapců přímo do rukou pedofila - muže nedávno odsouzeného na několik let vězení.

Jeho pracovnice sice desetileté dítě vydaly přesně v duchu přepisů, se souhlasem otce i příslušné sociální pracovnice. Jak ale nyní zjistila redakce Aktuálně.cz, pražské úřady před deviantem moravské kolegy dvakrát varovaly.

Desetiletý hoch přesto za - nyní již odsouzeným Pavlem Hovorkou - odjel. I když pražské úřady poslaly jeho sociální pracovnici jasný vzkaz. "Jsme proti. Prostředí je nevyhovující."

Nedůvěryhodný. Jen pro Prahu

Sociální pracovnice z Prahy 9 byly u Hovorky dvakrát, když viděly prostředí vrátnice s jednou postelí, kde Hovorka žil a pracoval a kde děti měly bydlet, poslaly zamítavé stanovisko.

"Dotyčný neměl vyřešenou bytovou situaci a na sociální pracovnice ani on sám nepůsobil důvěryhodně," popsala hlavní důvody negativního stanoviska Hana Mrňková ze sociálního odboru pražského magistrátu.

Mrňková prověřovala své podřízené na základě informací, které se o případu objevily v médiích po procesu s Hovorkou. Pražský městský soud ho poslal na osm let do vězení. Kromě zmíněného chlapce zneužil či jinak obtěžoval ještě devatenáct dalších obětí.

Brněnský magistrát: Nic řešit nebudeme

Hovorka dětský domov v Uherském Ostrohu sponzoroval. Důvěru si získal dárky pro děti i tím, že sám v dětském domově vyrůstal. Podle kriminalistů si chlapce nejspíš vyhlédl a poté zorganizoval soutěž Dítě V.I.P., kterou následně hoch vyhrál. "Odměnou" byl právě pobyt u Hovorky v hlavním městě.

Chlapec vyrůstal v dětském domově v Uherském Ostrohu, na starosti jej měla sociální pracovnice z Brna. Sociální odbor brněnského magistrátu jednání podřízené instituce, která varování pražského protějšku ignorovala, nijak prověřovat nehodlá.

"Magistrát města Brna tento případ zatím neřeší, protože nevíme, kde je jeho trvalé bydliště a podle toho to řeší OSPOD (orgán sociálně právní ochrany dětí - pozn. red.)," uvedl Pavel Žára tiskový mluvčí Magistrátu města Brna.

Na otázku, jestli magistrát zjišťuje, kdo je v případu konkrétně odpovědný, odpověděl Žára, že ne.

"My nejsme povinni zjišťovat trvalé bydliště, to záleží na tom, kdo dá podnět....," sdělil pouze.

Ředitelka domova: Všichni souhlasili

Ředitelku dětského domova v Uherském Ostrohu Janu Frühaufovou se dnes nepodařilo zastihnout.

Už dříve se vyjádřila v tom smyslu, že se spolehla na rozhodnutí sociální pracovnice, která hocha měla na starost.

"Měli jsme souhlas sociální pracovnice, která žádala i o informace z příslušného oddělení v Praze. Viděla jsem fotografie místa, nic špatného mi na nich nepřišlo. Byly to pěkné, světlé místnosti. Navíc souhlasil i otec," řekla Frühaufová.

 

Právě se děje

Další zprávy